Uyku Bozuklukları İçin 5 Doğal Yöntem

0
205
uyku bozuklukları için 5 doğal yöntem
uyku bozuklukları için 5 doğal yöntem

Uyku sorunu fiziksel ve ya psikolojik rahatsızlıklardan kaynaklanan, hayat kalitesini oldukça aşağılara çeken çok önemli bir problemdir.

Uyku Sorunu Hayatımızı Olumsuz Etkiliyor!

Beyin ve vücut kendini yenileyemediği için kişi günlük hayatını sürekli yorgun ve mutsuz bir şekilde devam ettirmek zorunda kalır. Bu da zaman içerisinde gerek ev  gerekse iş hayatında verimsiz bir yaşam biçimi doğurur. Elbette ileri seviyede uyku bozuklukları için ilaçlardan yararlanmak mümkün ama evde kendi çabamızla gerçekleştireceğimiz yöntemler de ilaç tedavisine alternatif ve ya ek olabilir. Üstelik ilaçların yan etkilerinden de kendimizi korumuş oluruz. Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz 5 yöntemi sizin için derledik:

Bitki Çayları

Özellikle papatya, melisa ve yasemin gibi bitkiler ile hazırlanan çaylar içerisinde sinirleri yatıştırma ve sakinleştirme özelliği olduğundan dolayı sıkça önerilmektedir. Uykuya hazırlanmadan bir saat önce aktardan ya da marketten alabileceğiniz bitkileri 15 dakika demleyerek çayınızı hazırlayabilirsiniz. Tat olarak da yumuşak içimli olan çayınızı dilediğiniz lezzetlerle de tatlandırabilirsiniz. (bir çubuk tarçın, bir tatlı kaşığı bal, bir adet karanfil deneyebilirsiniz.)

Elektronik Aletlerden Uzaklaşma

Uzmanlara göre yatmadan önce telefon ve ya tablette vakit geçirmek uykuya geçişi zorlaştırıyor ve uyku bölünmelerine sebep oluyor. Özellikle ekran ışığının beyni sıkça uyardığını ve uykusuzluğa sebep olduğunu söyleyen uzmanlar yatmadan en az 1 saat önce elektronik eşyalardan uzaklaşmamız gerektiğini söylüyor. Yatak odalarında televizyon ve bilgisayar gibi elektronik eşyaların bulunmaması daha rahat ve uyarıcısız bir ortam oluşturmamızı sağlıyor.

Yoga ve Meditasyon

Çok eski bir disiplin ve öğreti olan Yoga günümüzde özellikle Amerika gibi batı ülkelerinde oldukça popüler hale geldi. Temel olarak vücudun çeşitli bölgelerini esnetmeye ve çakraları açmaya yönelik yapılan hareketlerden oluşan disiplin fiziksel olarak gevşemeyi sağladığı için uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Bel, sırt, omurga bölgelerinin uzatılması ve ardından yapılan 15, 20 dakikalık nefes egzersizleri ( meditasyon da diyebiliriz) uyku kalitesini oldukça arttırmanızı sağlıyor.

Stresi Azaltmak

Stresi azaltma fikri temel olarak imkansız gibi görünse de iş ve özel yaşamda oluşan problemleri evin içerisine taşımamak, toplu taşımaya alternatif olarak gün içerisinde yapılan kısa yürüyüşler ve sadece içinde bulunulan ana odaklanmak stresi yok etmekte oldukça yararlı unsurlar.

Gece Atıştırmalarını Kesmek

Kültür olarak akşam yemeği sonrasında hamur işi, tatlı, meyve ve çerez tüketmeyi sevsek de yenilen bu yiyeceklerin sindirimi zor olduğu için uyku sorunu yaşanmasına sebep oluyor. Gün sonunda yağlı ve baharatlı yiyecekler tüketmek vücudun ekstra efor sağlamasına neden olduğu için önerilmiyor. Bu doğrultuda diyetisyenlerin de önerisi akşam yemeğini olabildiğince erken saatlerde bitirip ardından hafif bir meyve tabağı tüketmek. Böylece gerekli vitaminleri elde edip sakin bir uykuya imkan tanımış oluyorsunuz.

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir