kafaya takmamak için ne yapmalı

Hayatın akışı içerisinde pak çok farklı olay ile karşılaşır ve farklı farklı mücadeleler veririz. Bu mücadelelerde başarılı olmak için ise sağlam bir düşünce yapısına sahip olmak en önemli detaydır. Ancak kimi zaman yaşadığımız olaylar kimi zaman da karakter yapımız bizi zorlamakta ve takıntılı bir kafa yapısına sahip olmamıza neden olmaktadır. Bu da hayatı her geçen gün daha da çekilmez hale getirmektedir. Bu yüzden ne yapıp edip kafamızdaki düşünceleri kontrol etmeyi öğrenmeli başka bir deyiş ile kafaya takmama sanatı hakkında fikir sahibi olmalıyız.

Kafaya Takmama Sanatı Nedir? kafaya takmamak için ne yapmalı

Düşünceleri kontrol etmek son derece zor ve bir o kadar gerekli bir durumdur. Çünkü insan zihni dipsiz bir kuyu gibidir ve derinlemesine dalanları deyim yerinde ise yutmaktadır. Bu yüzden sağlıklı bir yaşam için kafaya takmamak son derece önemlidir. Bunun için ise düşünce kontrol yöntemlerini öğrenmek gerekmektedir. İşte bu yönteme verilen ad ise kafaya takmama sanatıdır. Kendi düşünceleri ile mücadele etmeyi öğrenen kişi hayatını da iyi bir şekilde yönetebilmekte ve zamanla kötü olay ve durumlardan da uzaklaştığını fark etmektedir.

Peki kafaya takmamayı öğrenmek için neler yapılması gerekir? Olumsuz ve kötü düşünceler zihinden nasıl uzaklaştırılır? Takıntılardan nasıl kurtulunur? Tüm  bunlara cevap bulmak için aşağıda belirtilen detaylara dikkat etmek yeterli olacaktır. 

Düşünmemeye Çalışmaktan Vazgeçin

Kafanıza takılan şeyi zihninizden uzaklaştırmak için onu düşünmemeyi düşünmeyin. Bu yöntem oldukça yanlıştır ve sizi daha saplantılı bir şekilde düşünmeye sevk edecektir. Çünkü yaptığınız şey tıpkı şu örnekteki gibidir. “Şimdi hiç bir şekilde bir fil düşünmeyin”. Aklınızda direk bir fil belirdi değil mi? Yaptığınız tam olarak budur. Düşünmek istemediğiniz şeyi kafadan atmak için çabalamak onu düşünmeye devam etmek demektir. Bu yüzden ilk olarak bundan vazgeçin.

Zihninizi Başka Şeyler ile Meşgul Edin

Kötü düşünceler ve takıntılar genelde boş kaldığımız zaman bizi rahatsız eder. Düşünün ki elinizde ağzına kadar dolu bir kap var ve öyle bir şey ile dolu ki ne güçlü bir rüzgar ne de başka bir etki onu yerinden oynatamaz. Bu kap bu denli sağlam bir şekilde dolu iken dışarıdan gelecek hiç bir şey ile dolması mümkün değildir. Bu yüzden “kabınızı” önemli ve kayda değer şeyler doldurun. Peki kafanızı kayda değer şeyler ile dolu tutmak için neler yapmak gerekir?

 • Kitap okuyun. Ancak okuyacağınız kitapları iyi seçin. Size ilham verecek, yeni şeyler düşündürecek ve yeni bilgiler edindirecek kitaplar seçmek doğru olacaktır.
 • Müzik dinleyin.  Ancak sizi melankoliye sürükleyecek müzik türlerinden uzak durmalısınız. Daha çok sözsüz müzikler ya da klasik müzik tercih edebilirsiniz.
 • Hobi edinin. Boş zamanlarınızda keyifle yapabileceğiniz aktiviteler ve hobiler edinin. At binmek, örgü örmek ya da boyama yapmak bunlar arasındadır. Siz de kendi zevklerinize göre uygun bir hobi seçebilirsiniz.
 • Evcil hayvan edinin. Evcil hayvanlar sizi boş zamanlarınızda eğlendirecek ve ve aynı zamanda bedeninizdeki negatif enerjiyi de alacaktır.
 • Spor yapın. Spor yapmak vücutta doğal olarak sakinleştirici salgılatan bir eylemdir. Endorfin hormonu spor esnasında salgılanmakta ve sizi rahatlatarak zihninizi boşaltmaktadır.
 • Gezin. Gezmek farklı şehirlere gitmek ya da para gerektiren aktiviteler yapmak değildir. Evinizin yakınındaki bir parka gitmek ya da gelişigüzel yürümek de gezmektir. Bu sizi daha sosyal bir hale getirmekle kalmayıp takıntılarınızdan da uzaklaştıracaktır.
 • Bitki yetiştirin. Evinizde canlı çiçekler ya da bitkiler bulundurun. Onlar ile ilgilenmek, sulamak ya da bakımını yapmak daha sonra da büyüdüklerini, çiçek açtıklarını ya da meyve verdiklerini görmek sizi mutlu edecek ve kendiniz ile alakalı olumsuz fikirleri de yok edecektir. kafaya takkmamak için ne yapmalı
Düşüncenizin Üzerine Gidin

Kafanıza takılan düşünce bir türlü peşinizi bırakmıyorsa bırakın bu düşünce zinciri devam etsin sonunda olabilecek ihtimalleri görün. Bu yöntemi uygulamak ilk aşamada sizi korkutsa da aslında çok rahatlatıcıdır. Hatta kafanızı meşgul eden şeyi yazıp sonuçlarını da değerlendirebilirsiniz. Bu kafaya takmama sanatını şiar edinenlerin en çok uyguladığı yöntemdir.

Yapacağınız şey tam olarak şu şekildedir. İlk olarak düşünüp durduğunuz problemi kendinize anlatın. Örneğin “Ya tüp bebek tedavim olumsuz sonuçlanırsa. Ben o zaman ne yaparım?” Bu düşünce kafanızı kemirip dururken yaptığınız işi bırakın ve oturun. “Gerçekten ne yaparım?” diye sorun. Sonra kendinize cevap verin. “Tüp bebek denemem başarısız olursa çok üzülürüm ve bu bana acı verir. Ama ben hayatımda ilk defa üzülmeyeceğim ve ilk defa acı çekmeyeceğim. Üstelik hayatımda çektiğim her acı da bir süre sonra sona erdi ve hayat normale döndü.” “Hatta bir süre sonra tekrar tüp bebek denemesi yapabilirim. Üstelik bu sefer daha bilgili ve tecrübeli olarak sürece başlarım ve bu bana fayda sağlar.” Gördüğünüz gibi fikre direnmeyi bırakıp onun üstüne gitmek size çözüm yolunu buldurdu. Yani aslında çözüm sorunun ta kendisinde gizli. Yeter ki korkmayın, yeter ki problem ile yüzleşin ve üstüne üstüne gidin.

Sizi korkutan düşünce ile mücadele etmek yerine onun ile yüzleşmek kafaya takmama sanatının püf noktasıdır. Bu yöntem ile en büyük korkularınızdan ve en kötü takıntılarınızdan bile kurtulabilirsiniz.

Maneviyatınızı Güçlendirin

Hepimiz dini inanca sahip bireyleriz. Ancak maneviyatımızı güçlü tutmak hepimiz için çok da kolay olmamaktadır. Oysa kendinden çok büyük, çok güçlü ve her şeye kudreti yeten bir varlığa teslim olmak bizi oldukça rahatlatacaktır. Tevekkül olarak tanımlanan bu inanç bütünü aslında ruhlara dinginlik veren ve tüm kötü düşüncelere, takıntılara son veren bir seçenektir. Ama ne yazık ki tam tevekkül boyutuna ulaşmak zor olmakta ve başarmakta güçlük çekmekteyiz.

Bu konuyu bir de somut bir örnek üzerinden düşünelim. Bu seferki problemimiz istediğimiz işe girip girememek olsun. Kafanızı kemiren düşünce “Ya bu işe giremezsem, ya beni elerlerse?” tarzında bir takıntı ise bu aşamada aslında rızkımızın kaderimizde önceden belirlendiğini ve her ne olursa bize geleceğini bilmek sorunu çözen durum olacaktır. Yani siz o işe girseniz de girmeseniz de size gelecek olan rızk sabittir. İşsiz de kalsanız dünyanın en iyi maaşını alacağınız bir işe de girseniz rızkınızdan fazla yiyemezsiniz. Bu da işsiz kalma ya da iyi bir iş bulamama düşüncesini kafanızdan silecektir.

Aslında kafamıza taktığımız her konu dini açıdan ve tevekkül perspektifinden baktığımızda son derece basit ve çözümü olan bir konudur. Sağlık sorunları, maddi konular,insan ilişkileri ile alakalı problemler hepsi  çözümü olan ve hayatın akışı içerisinde oldukça sıradan durumlardır.

Peki maneviyatımızı kuvvetlendirmek, olaylara tevekkül perspektifinden bakmak için ne yapmamız gerekir?

 • Dua edin. Dua etmek sizden daha güçlü olan ve her şeyi kontrol edebilen bir varlığa teslim olmak ve ondan isteklerde bulunmak demektir. Bu sizi oldukça rahatlatacak bir eylemdir. Her gün düzenli olarak dua eden insanların daha olumlu düşündüğü ve takıntılardan uzaklaşabildiği sıklıkla gözlemlenen bir durumdur. Eğer siz de kafaya takmama sanatında başarılı olmak istiyorsanız mutlaka dua etme alışkanlığı edinmelisiniz.
 • Kuran okuyun. Her şeye gücü yeten yüce yaratıcıyı tanımak ve onun hakkında bilgilerinizi arttırmak için Kuran meali okumalısınız. Bu sırtınızı yasladığınız dayanağın gücünü öğrenmenize ve kendinizi daha güvende hissetmenize fayda sağlayacaktır.
Çalışın

Evet yanlış okumadınız kafaya takmama sanatının bir diğer püf noktası da çalışmaktır. çalışmaktan kasıt bir işe girmek demek değildir. Daha çok gün içinde aktif olmayı tanımlamaktadır. Güne başladığınız andan yatağa girdiğiniz ana kadar aktif olmak zihninizdeki takıntılardan kurtulmak için en etkili çözümlerden biridir. Daima yapacak bir işi ola kişilerin daha sağlıklı düşündükleri ve takıntılardan uzak kaldıkları bilinen bir gerçektir. Bu yüzden günlerinizi dolu dolu geçirmek uygulayabileceğiniz bir diğer taktiktir.

Mükemmelliyetçilikten Vazgeçin

Unutmayın ki hayatta hiçbir şeyi hatasız ve tam istediğimiz şekilde yapamayız. Bu pek çoğumuzun en büyük isteği olsa ne yazık ki mümkün değildir. Bu yüzden mükemmelliyetçi insanlar her zaman sıkıntılı olurlar ve her şeyi kafalarına takarlar. Eğer takıntılarınızdan ve aklınızı meşgul eden düşüncelerden uzaklaşmak istiyorsanız insanları ve hayatı akışına bırakın ve olduğu gibi kabul edin. Mükemelliyetçi bir kafa yapısından kurtulmak için yapacaklarınız aslında oldukça basittir. 

Mükemmelliyetçilikten kurtulma, mükemmeliyetçiliğin hayatımıza olumsuz etkileri

Kafaya Takmama Sanatı Nasıl Uygulanır?

Anlatılmakta olan tüm bu yöntemler arasından kendinize en uygun olanlarını seçerek işe başlayabilirsiniz. Bilmelisiniz ki her şeyde olduğu gibi kafaya takmama sanatında da başlamak bitirmenin yarısıdır. Ancak bu yöntemler arasından seçim yaparken olmazsa olmazları da bilmeli ve ona göre  hareket etmelisiniz.

 1. Zihninizi boş bırakmamak adına mutlaka bir boş zaman aktivitesi belirleyin. Bu ön koşuldur. Hobi edinmek, spor yapmak ya da çalışmak bunlardan biri olabilir.
 2. İnancınızı kuvvetlendirmeden takıntılardan kurtulmak çok zor olacaktır. Bu yüzden tevekkül etmek üzerine araştırma ve okumalar yapmak oldukça önemlidir.

Bu iki detay ve seçtiğiniz diğer uygulamalar sizi kafaya takmama sanatı konusunda başarıya ulaştıracaktır. Ancak unutmamalısınız ki önemli olan azimli ve istikrarlı bir şekilde mücadele etmektir. Çünkü kafaya takmama sanatını öğrenmek kısa sürede gerçekleşecek bir durum değildir. Bu yüzden kendinize zaman tanımalı ve vazgeçmemelisiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir