uçuk neden çıkar uçuk nasıl iyileşir

Sizde, uçuk nasıl geçer? uçuğa iyi gelen ilaçlar kremler nelerdir diye soranlardan mısınız? Eğer, hayatınızda bir kere bile uçuk çıkardıysanız, artık bu virüsten kurtulmanız son derece zorlaşacaktır. Ancak virüslü olan uçuğun bir daha çıkmasını önlemek mümkün. İşte uçuk nasıl geçer? Uçuğu geçiren ilaç ya dakullanılacak bitkisel yöntemler nelerdir? Sorularının cevabı..

Uçuk Nasıl Oluşur – Uçuk Bulaşıcı mıdır?

Uçuk nasıl oluşur uçuk virüsünün nasıl geçeceğini anlatmadan önce, uçuk virüsünün tanımını yapmamız daha doğru olacaktır. Uçuk genellikle dudak ve ağız çevresinde çıkmaktadır. Kaşıntı olarak kendini belli eden uçuk, zaman içerisinde şişer ve iltihaplanarak kabarcıklar halini alır. Genellikle ağrılı ve acılı olan uçuklar, kişiyi son derece rahatsız etmektedir. İnsan bir kere uçuk virüsüne yakalandıysa, artık sık sık uçukla karşılaşabilir.

Uçuğun çıkması toplum içerisinde genellikle hastalık, üzüntü, soğuk algınlığı ve korku gibi sebeplere bağlanmaktadır. Bu sebepler bir bakıma doğrudur. Ancak bunun daha bilimsel bir açıklaması vardır. Kişi eğer bu virüsü çocukluğunda kaptıysa, yukarıda sayılan sebepler, uçuğun harekete geçmesini sağlar.

Uçuk Nasıl Bulaşır?

Uçuk virüsleri, genellikle kişilerin birbirleriyle yaptığı yakın temaslar ve tükürük yoluyla bulaşmaktadır. Virüsü tanıyan kişilerin ortak kullanıldığı eşyalardan ya da cinsel ilişki yoluyla kişiler arası virüs, taşınabilmektedir. Virüsün birine geçmesi için virüsün kendini belli etmesine gerek yoktur. Bu da aslında uçuğun ne kadar problemli bir hastalık olduğunu bize gösterir. Çoğu kişi, uçuk virüsünü küçükken, yakın çevredeki aile büyüklerinden kapmaktadır. Küçük çocukları ve hatta bebekleri öpmek ne kadar masum bir davranış gibi gözükse de, aslında durum hiç de öyle değildir. Bunun dışında uçuğa dokunmak virüsü arttırdığı gibi, virüsü çevreye de bulaştırabilir. Bir uçuğa dokunduysanız, uçuğun başka bölgelerde çıkmasını istemiyorsanız, ellerinizi mutlaka yıkamalısınız.

Uçuğa Karşı Nasıl Bir Önlem Alınabilir?

Uçuğa sebep olan virüs, vücudumuza bir kere girdiyse, ondan tamamen kurtulmak ne yazık ki mümkün değildir. Bağışıklık sisteminizin düştüğü bir an uçuk virüsü kendini tekrar gösterecektir. Bu sebeple uçuğu önleyemezsiniz. Ancak, tekrar çıkmasını önlemek için, çıkmasına yardımcı olacak ortamların oluşmasını önleyebilirsiniz. Stresten uzak durmak, düzenli uyumak, yakın temaslar uzak durmak, ortak eşyaları kullanmamak gibi durumlar, uçuğun oluşmasını engelleyebilir.

Bununla beraber, bazı besinlerin içinde uçukla savaşmaya yardımcı olacak amino asitler bulunmaktadır. Baklagiller, süt, et ve balığın içerisinde bulunan lisin adındaki amino asit, uçuğun yayılmasını ve türemesini önlemektedir.

Uçuk Nasıl Tedavi Edilir? Uçuğun Geçmesini Sağlayan Besinler

-Buz, virüsün etkisini azaltmaktadır. Uçuk, tam kendini belli etmeden önce kaşıntı, kızarıklık ve şişkinlik gibi belirtiler göstermektedir. Bu esnada buz koymak hem kişinin ağrısını geçirir hem de virüsün etkisini azaltmaktadır.

-Yeşil ceviz kabuğunun iyice ezilip krem haline getirilmesi, uçuğun kısa sürede geçmesini sağlayacaktır.

-Aynı şekilde yine ceviz kabuğu yapraklarının yeşilken ezip, uçuğa uygulamak, uçuğun kısa sürede etkisini kaybetmesini sağlayacaktır.
-Sarımsak kullanarak da uçuğunuzu ortadan kaldırabilirsiniz. Sarımsağı ortadan bölün ve bastırmadan masaj yapın. Sarımsak suyunun iyice dağıldığından emin olun. Sarımsak, uçuğunuzu hızlı bir şekilde geçirecektir.
-Limon yağına batırdığınız pamukla uçuğunuzu temizleyebilirsiniz.
-Misket limonu, uçukla savaşmaya, birebir bir bitkidir. Yapmanız gereken tek şey, gün içerisinde 3 defa, uçuğun üzerine bir iki damla misket limonu suyunu damlatmak.
-Uçuğunuzu günlük olarak temizlemek istiyorsanız, birkaç damla domates suyunu uyguladıktan sonra uçuklu bölgenize aloe vera uygulayın. Aloe vera uçuğunuzun hızlı bir şekilde kurumasında size yardımcı olacaktır.
-Uçuğunuzu kurutmak için, ısırgan otunu krem haline getirerek, uygulayabilirsiniz.
-Uçuğunuzun kabarıklığı sizi rahatsız ediyorsa, bunun için siyah çay poşetini uçuğun üzerine koyabilirsiniz. Bu yöntem ağırınızı da azaltacaktır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir