Pek çok kişinin günün her saati özellikle de sabahları içtiği üçü bir arada diye adlandırılıp satılan kahveler içerdiği maddeler nedeni ile tehlike saçıyor.

Kakao ve fındık kabuğunun yakılarak kullanılması ve süt tozunun sağlıksız koşullarda ve yöntemler ile üretilmesi üçü bir arada kahvelerdeki tehlikenin ana sebebi olarak görülüyor.

1- Yakılmış Kakao ve Fındık Kabuğu

Üçü bir arada kahve üretimi için kullanılan kakao ve fındık kabuğu ilk olarak yakılmakta ve ardından öğütülerek kahve görüntüsü almaktadır.

3 ü bir arada kahvenin zararları

İnsan sağlığı açısından önemli derecede tehlikeli olabilecek yöntemler ile hazırlanan bu karışım yakın mesafeden koklandığında yanık tadının anlaşılabileceği bir kokuya sahiptir.

2- Süt Tozu adeta zehir içeriyor!

Üçü bir arada kahve yapımı aşamasında kullanılan süt tozları, doğal sütün kurutularak toz haline getirilmesi durumudur.

Yalnızca bu hali ile kullanıldığında insan sağlığı için bir sakıncası bulunmayan süt tozunun içine melamin adı verilen bir kimyasalın katılması ile adeta bir zehir haline dönüşür.

İçinde yüksek miktarda azot bulunan bir kimyasal bileşik olan melamin süt tozundaki protein miktarını yükseltmek için kullanılsa da insan sağlığı için oldukça yüksek riskleri bünyesinde barındırıyor.

İdrara çıkamama, böbrek taşı rahatsızlığı, böbrek enfeksiyonu ve yüksek tansiyon gibi pek çok rahatsızlığa sebep olan melamin maddesi ne yazık ki pek çok hazır kahve üreticisi tarafından kullanılmakta ve insan sağlığını tehdit ediyor.

 

3 ü bir arada tehlikesi

3-Kafein

Üçü bir arada kahvelerin içinde bulunan ve sağlığı olumsuz etkileyen bir diğer etken kafeindir. Kafeinin aşırı kullanımı taşikardi, kalp ritim bozuklukları ve çarpıntı gibi rahatsızlıklara davetiye çıkartıyor.

Özellikle kalp rahatsızlığı bulanan kişiler için uzmanlar çok az miktarlarda kahve tüketmelerini önerirken, yüksek kahve tüketiminin telafisi zor rahatsızlıklara neden olabileceğini belirtiyor.

Üçü bir arada kahvelerin içinde bulunan tüm zararlı maddeler göz önünde bulundurulduğunda, uzmanlar tarafından bu kahvelerin neredeyse günde 1 ya da 2 paket sigara içmek ile aynı derecede riskli olduğunu görüşü bildirilmektedir.

Üçü bir arada kahve tutkusundan vazgeçemeyenler için ise en azından güvenilir ve standartlara uygun olan markaların kahvelerinin tüketilmesinde fayda vardır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir