tarihi ishak paşa sarayı
tarihi ishak paşa sarayı

Türkiye’de gezilecek yerler kategorisi oldukça geniş olmakla birlikte sizler için 20 yeri derledik. Bu güzellikleri keşfetmeye ne dersiniz? Tarihin her sahnesinde etkin rol oynayan Türkiye, geçmişten geleceğe pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, doğal güzelliklerinin yanında tarihi dokusundan bir şey kaybetmemesiyle de en gözde ülkeler arasında zirvedeki yerini korumaktadır. Sizler de Türkiye’de gezilecek bu yerleri bizzat görebilir, tarihi şahsen yaşama fırsatını elde ederken eşsiz yerleri keşfetme fırsatını elde edebilirsiniz. İşte kuzeyden güneye, doğudan batıya tüm ihtişamıyla Türkiye…

Türkiye’de Gezilecek Yerler Doğal Ve Tarihi Başyapıt Kapadokya

türkiye'de gezilecek yerler kapadokya
türkiye’de gezilecek yerler kapadokya

Türkiye’de gezilecek yerler arasında Kapadokya, tarihin hala yaşadığı, doğal güzellikleri ile de görenlere eşsiz bir görsel şölen yaşatan bir yerdir. Çeşitli coğrafik olayların sonucunda oluşan Peribacaları pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Peribacaları coğrafik olayların bir sonucunda oluşan doğal bir mimari eserdir adeta. Çeşitli medeniyetler bu özel doğal mimarinin içlerini oymuş, Peribacaları’nı çeşitli kilise, ev ve benzeri işleri için kullanmışlardır. Ayrıca bu görsel şöleni uçan balonlara binerek adeta özel bir geziye çevirebilirsiniz.

Türkiye’de Gezilecek Yerler Arasında Beyaz İnci Pamukkale

türkiye’de gezilecek yerler arasında pamukkale

Denizli şehrinin pek çok noktasından görebileceğiniz Pamukkale Menderes Nehri kıyısında tam olarak 100 metre yüksekliğine sahiptir. Pamukkale Travertenleri, kaynak suların etkin sıcaklığı ile birlikte, traverten terasa sahip tepelerden meydana gelen tabii bir güzelliktir. Bu eşsiz beyazlığın temel sebebi ise kimyasal olarak kaplıca suyundan çökelme sonucu oluşan karbonat mineralleridir. Kristalize olmuş, karbonata doymuş olan su pamuk gibi bir görünüm sunduğu için halk arasından bu ismi kalıcı bir isim olarak alan Pamukkale her yıl binlerce ziyaretçisine görsel şölen sunmayı ihmal etmiyor. Sizler de eşsiz bir kaplıca keyfinin yanında bu tabii güzellikleri görmek için Denizli’yi ziyaret edebilirsiniz.

    Türkiye’de Gezilecek Yerler Kategorisinde En Özeli Antik Tiyatro Aspendos

türkiye'de gezilecek yerler
türkiye’de gezilecek yerler antik tiyatro aspendos

Tarihi çağlardan günümüze kadar dayanan en başyapıtlardan biri de Aspendos Antik Tiyatrosudur. Yapıldığı dönemlerde 20.000 kişi kapasitesine sahip olan bu eşsiz tiyatro görenleri kendisine hayran bırakıyor. Tarihi çağlarda da ünlü olan bu antik tiyatro Antalya’ya 49 km uzaklıktadır. Serik ilçesinde yer alan bu tiyatroya her yıl binlerce yerli veya yabancı turist akın akın ziyaret etmektedir. Bu anfi tiyatro Romalılar tarafından inşa edilmiş değerli bir mimarı eser niteliği de taşımaktadır.  Eski zamanlarda ticaret yol üstüne yapılan bu tiyatro pek çok medeniyet için de adeta bir kültürel miras özelliği taşımaktadır. Sizler de Antalya’da yer alan bu eşsiz antik tiyatroyu ziyaret edebilir, unutulmaz dakikalar yaşayabilirsiniz.

Türkiye’de Gezilecek Yerler Arasında En İlgi Odağı Noel Baba Kilisesi

türkiye'de gezilecek yerler noel baba kilisesi
türkiye’de gezilecek yerler noel baba kilisesi

Antalya antik kentleri ve mimari eserleriyle ünlü tarihi bir kenttir. Kent içerisinde pek çok medeniyet kültürüne ait izler yer almakla birlikte, özellikle Noel Baba Kilisesi yerli ve yabancı turistler adına oldukça önemli bir eserdir. Noel Baba Kilisesi, dünyanın her noktasında adı bilinen ve benimsenen Noel Baba olarak bilinen Aziz Nicholas’ın ölümünün ardından Antalya’nın bir ilçesi olan Demre’ye yapılmış olan muazzam bir eserdir. 6 Aralık olarak belirlenen ölüm yıl dönümünde farklı dinlere ait turistler arasında çeşitli özel törenler gerçekleştirilmektedir. Antalya turizmini canlı tutmadaki en temel niteliğe sahip olan Noel Baba Kilisesi’ni sizler de görerek farklı bir deneyim elde edebilir, tarihi bizzat yaşama fırsatını elde edebilirsiniz.

Türkiye’de Gezilecek Yerler Arasında Dünyaca Ünlü Kültepe

türkiye'de gezilecek yerler kültepe
türkiye’de gezilecek yerler tarihi kültepe

Kültepe yalnızda Türkiye için değil dünya için de büyük bir önem arz eden antik bir kenttir. Bu kenti dünyaca ünlü yapan en temel neden ise dünyanın ilk organize ve ticaret merkezi olmasıdır. Anadolu’daki ilk yazılı eserler ise ki bu çivi yazı örnekleri Asurlulara aitti, yine Kültepe’de bulunmuştur. Asurluların çivi yazıları arasında dünyanın ilgisini üzerine çeken çeşitli siyasi ve hukuki mektuplar, senetler, mühürler, çeşitli metinler bulunmuştur. Kayseri ’ye 24 km olan bu antik şehir görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Kültürün adeta yaşadığı Kültepe’de pek çok medeniyete ait bulgular ele geçirilmiş ve müzelerde sergilenerek halka sunulmuştur. Sizlerde bu antik yeri ziyaret ederek eşsiz bir deneyim elde edebilir, kültürlerin harmanlanmasına bizzat şahit dahi olabilirsiniz.

Türkiye’de Gezilecek Yerler kategorisinde Mavinin 7 Tonu Eğirdir
türkiye'de gezilecek yerler mavinin tonu eğirdir
türkiye’de gezilecek yerler mavinin tonu eğirdir

Akdeniz ikliminin ve Anadolu iklimleri arasında geçiş niteliği taşıyan Isparta’ya 34 km olan Eğirdir, görenleri kendisine hayran bırakıyor. Eğirdir Gölü’nün en temel özelliği gün içerisinde farklı renk tonlarına giriyor olmasıdır. Günün belirli saatlerinde camgöbeği rengi olan göl, gün batımında ziyaretçilerine muazzam bir görsel şölen sunmayı da ihmal etmemektedir. Sizler de meyve bahçeleriyle çevrili bu göle gelerek, manzaranın tadını çıkartmanın yanında, tabii güzelliklerle de iç içe olabileceğiniz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Sakin bir ilçe olan Eğirdir’de ayriyeten başınızı dinleyebilir, huzur içerisinde gezinizi tamamlayabilirsiniz.

Türkiye’de Gezilecek Yerler Kategorisinde Kutsal Balıklıgöl Şanlıurfa

türkiyede gezilecek yerler balıklıgöl
türkiye’de gezilecek yerler balıklıgöl şanlıurfa

Şanlıurfa tarihi açıdan ve şehrin konumu açısından oldukça değerli iller arasında yer almaktadır. Bu şehrin kritik önemlerinden bir diğer nokta ise şehir kutsal bir Balıklıgöl’e sahiptir. Balıklıgöl, kutsal anlamda pek çok dinde büyük bir öneme sahiptir. Hz İbrahim’in ateşe atıldığı yer olarak bilinen bu balıklı göle her yıl yüzlerce insan ziyaret etmek için gelmektedir. Sizler de bu şehre gelerek bu kutsal nitelikteki Balıklıgöl’e gelebilir, balıkları ellerinizle besleme zevkini elde edebilirsiniz. Ayrıca gölün çevresindeki pek çok tarihi eseri de görme fırsatını elde ederek gezinizi tamamlayabilirsiniz.

 Mezopotamya’nın Zirvesi Mardin Türkiye’de Gezilecek Yerler Arasında

türkiye'de gezilecek yerler arasında mardin
türkiye’de gezilecek yerler arasında mardin

Mardin, görenlerde hayranlık uyandıran bu şahane şehri gezmeye doyamayacaksınız. Taşların adeta insan yaşamındaki etkisini yansıtan bu şehirde, her sokakta insan emeği ile karşı karşıya kalacak, gezmeye doyamayacaksınız. Pek çok dinin yan yana yaşamını devam ettirdiği bu kardeşlerle dolu şehirde, sizler de orijinal bir estetik yapının yanında, kültürü bizzat yaşama fırsatını elde edeceksiniz. Medreseler arasından dilediğinizi gezebilir, özellikle de gitmenizi önerdiğimiz Zinciriye Medresesi, Kasımiye Medresesi görülmeye değer niteliktedirler. Ayrıca bu şehirde Deyrüzzaferan Manastırı adında bir yapıt yer almaktadır. Bu yapıtı da ziyaret edebilir, farklı bir görsel şölenle kendi ufkunuzu genişletebilirsiniz.

 

Adalarda Görsel Şölene Hazır Olun

istanbul adalar
türkiye’de gezilecek yerler arasında istanbul adalar

İstanbul’da yer alan Prens Adaları adıyla bilinen bu eşsiz adalar, 8 adadan meydana gelmektedir. Bu tabii güzellikler abidesi şehre 1 saat uzaklıkta yer almaktadır. Vapur veya deniz otobüsleri ile ulaşım sağlayabileceğiniz bu adalara tarih boyunca sürekli olarak bir ilgi olmuştur. Bizans’ın son eseri olan Meryem Ana Kilisesi de yine adaların içinde yer almaktadır. Osmanlı zamanlarında saray mensupları adına da çok değer arz eden bu adalar, görülmeye değer bir nitelik taşımaktadır. Sizler de bu değerli adaları vapur veya deniz otobüsü eşliğinde görsel bir şölenle ulaşabilir, manzarayı bir de ada içerisinden bizzat deneyim elde edebilirsiniz.

 Türkiye’de Gezilecek Yerler Listesinde Ölü Denizde Paraşüt Keyfine Ne Dersiniz?

Ölüdeniz Muğla’nın Fethiye’ye bağlı bir yerinde bulunan eşsiz bir turistlik yerdir. Fethiye’ye 12 km uzaklıkta olan Ölüdeniz, görenleri kendine hayran bırakıyor. Ölüdeniz’in tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır. Geçmişte güzelliği nedeni ile çeşitli medeniyetler tarafından pek çok farklı isim ile anılmıştır. Medeniyetlerden biri olan Likyalılar eski dönemlerde buraya Güneş ve ışık isimleri ile adlandırarak, buranın ne kadar güzel olduğunu belirtmişlerdir. Ölüdeniz aslında temel olarak lagün ismi verilen coğrafi oluşumlardan biridir. Yoğun olarak kaynak suyu çıkışı gözlenen bu denizde, dip akıntısı da gözlenmektedir. Tepeden bakıldığında adeta cenneti anımsatan Ölüdeniz’i sizler de görebilir, paraşüt ile birlikte yukarıdan bu eşsiz yeri gözlemleyebilirsiniz.

 İzmir’in Cenneti Alaçatı

izmir alaçatı
türkiye’de gezilecek yerler izmir alaçatı

Türkiye’de gezilecek yerler arasında en gözde tatil beldesi olan Alaçatı, her yıl yerli veya yabancı turistler fark etmeksizin adeta ziyaretçi akımına uğramaktadır. Alaçatı merkeze 1 saat uzaklıktadır.  Muzip bir kasabanın lüks görüntüsü karşısında sizler de hayranlığınızı gizleyemeyecek, buraya tekrar ve tekrar gelmek isteyeceksiniz. Alaçatı’ya geldiğinizde butik otellerde kalarak şahane bir lükslüğün yanında, şirin bir deneyim elde edebilirsiniz. Denizinin temizliği karşısında sizler de hayranlığınızı gizleyemeyeceksiniz. İzmir’in 24 saat yaşayan beldesi olan Alaçatı, otantik mekanları, hoş tasarımlı dükkanları, süslü ve esrarengiz sokaklarında sizler de kendinizi kaybedeceksiniz. Herkeste hayranlık uyandıran Alaçatı’nın tarihi 1850 yıllarına dayanmaktadır. Sizler de Alaçatı’nın esrarengiz sokaklarında kaybolurken, eşsiz bir deneyim elde edebilir, İzmir’in büyüsüne kapılabilirsiniz.

 Türkiye’de Gezilecek Yerler Eşsiz Şehir İstanbul

türkiye'de gezilecek yerler istanbul
türkiye’de gezilecek yerler istanbul

İstanbul yalnızca Türkiye açısından değil dünya açısından büyük bir ilgi odağı haline gelen, tarihin ve modernliğin bir arada yaşadığı eşsiz bir şehirdir. Pek çok medeniyete ait tarihi yapıtlar yer almasının yanında, ileri seviyede modern oluşuyla da göze çarpmaktadır. Tarihi yaşatan, bir o kadar da modernlikte ileri bir seviyeye gelmiş şehir olma niteliği kazanmıştır. İstanbul’da ilk olarak görmeniz gereken yerlerin başında elbette ki İstanbul Boğazı yer almaktadır. Bu boğaz iki kıtayı birleştirme görevini üstlenmiş, işlevselliğinin yanında eşsiz görüntüsü ile de insanlarda hayranlık uyandırmaktadır. İkinci olarak muhakkak görmeniz gereken yer ise Topkapı Sarayı’dır. Bu saray 600 yıllık tarihe sahip olup, Osmanlı İmparatorluğu açısından kritik bir öneme sahiptir. Sarayı ziyaret ederek Osmanlı kültürünü bizzat yaşama fırsatını elde edebilirsiniz. Ayrıca İstanbul’un olmazsa olmazlarından olan Ayasofya Cami, Sultan Ahmet ve Süleymaniye Cami gibi kültürel zenginlikleri de muhakkak görmelisiniz. İstanbul için özel olan Kız Kulesi, Galata Kulesi, Taksim Meydanlarını da ziyaret etmeden geri dönmemenizi öneririz.

Türkiye’de Gezilecek Yerler Arasında Nemrut’a Hayran Kalacaksınız

nemrut dağı
türkiye’de gezilecek yerler arasında nemrut dağı

Adıyaman dünyaya ismini, meşhur Nemrut Dağı’nda yer alan ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan heykellerle duyurmuştur. Bu eserler tarihin gizli taraflarına ışık tutmakla birlikte, pek çok tarihçinin de oldukça ilgisini çekmektedir. Nemrut dağının yüksekliği 2150 metredir. Zirvede ise sizleri özel bir tarihi yolculuk beklemektedir. Nemrut dağında günümüze kadar dayanabilmiş, yükseklikleri 10 metre olan heykeller yer almaktadır. Sizler de bu heykelleri yakından görerek bu görsel şölene dahil olabilir, farklı bir deneyim elde edebilirsiniz.

 Masallar Şehri Harran Türkiye’de Gezilecek Yerler Listesinde

masallar şehri harran
masallar diyarı harran

Harran tüm ihtişamı ve güzelliği ile ziyaretçileriyle buluşmaya devam ediyor. Şanlıurfa’nın tam olarak Suriye sınırında yer alan Harran merkeze tahmini olarak 44 km uzaklıktadır. Dünya üzerinde kritik bir öneme sahip olan Harran’ın temel olarak en büyük önemi ise ilk bilim merkezleri arasında yer almasıdır. Dünya çapında yapılan araştırmalar sonucu elde edilen bilgilere göre, dünya üzerindeki ilk üniversite Harran’da ter almaktadır. Bu bilim cenneti olan ilçede pek çok ünlü bilim insanı yetişmiş, bilimin yanında eşsiz bir tarihe de ev sahipliği yapan Harran Türkiye’de gezilecek yerler listesinde yerini bulmuştur.

Türkiye’de Gezilecek Yerler Arasında Tarihi İshakpaşa Sarayı

tarihi ishak paşa sarayı
tarihi ishak paşa sarayı

Büyük bir üne sahip olan İshakpaşa Sarayı’nı sizler de muhakkak görmelisiniz. Bu eşsiz saray yer olarak Doğubeyazıt’ın yaklaşık olarak 5km civarında uzağında yer almaktadır. Niteliksel olarak sarp kayalıkları üzerine kurulan bu saray insanlara adeta görsel bir şölen sunmanın yanında, eşsiz bir tarihi dokuyu yansıtmaktadır. Bu saray tek bir medeniyetle sınırlı kalmayıp, çok fazla medeniyetlerin tarihi yapısını yansıtan bir mimari eser niteliğindedir. Bilinenlere göre sarayda tam olarak 116 oda mevcut olup, özel olarak dizayn edilen pek çok mimari yapı da yine saray içerinde bulunmaktadır. Sizler de bu eşsiz sarayı görebilir, tarihi bizzat yaşama fırsatını elde edebilirsiniz.

Türkiye’de Gezilecek Yerler Listesinin  Eşsiz Güzellikteki Van Gölü

van gölü
van gölü

Türkiye’nin sahip olduğu kültürel dokunun yanında, doğal güzellikleri de bünyesinde barındıran Van gölü görenleri kendisine hayran bırakmaya devam ediyor. Bu göl içerinde ayrıca ziyaretçilerini bekleyen 3 adet de ada yer almaktadır. Bu adalar arasında en çok bilinen ve meşhur olanı Akmadar’dır. Sizler de Van’ı ziyaret ederek yöresel bir kültürü bizzat görerek deneyim elde etmenin yanında, Anadolu motiflerini bizzat yaşayan bu özel kenti görme fırsatını da elde edebilirsiniz.

Türkiye’de Gezilecek Yerler Ashab-I Kehf

ashabı kehf
ashab-ı kehf

İslam alemi açısından büyük bir önem arz eden Ashab-I Kehf her yıl adeta ziyaretçi akımına uğramaktadır. Sizler de eşsiz bir deneyim elde etmek için Tarsus’ta yer alan Ashab-ı Kehf’i ziyaret edebilir, Kur’an-i Kerim’in Kehf Suresinde yer edinen ve insanların burayı ilgi odağı haline getirmesine sebep olan “Yedi Uyuyanlar Mağarasını” görebilir, farklı bir deneyim elde etmenin yanında esrarengiz bir gezide yerinizi alabilirsiniz.

Mağaraların En Özeli Damlataş

damlataş mağarası
damlataş mağarası

Alanya’da yer alan Damlataş Mağarası her yıl binlerce ziyaretçisi eşliğinde yine ilgi odağı olmaya devam ediyor. Mağaralarla dolu olan Alanya’da beklide en özeli olan Damlataş Mağarası görenlerde hayranlık uyandırmaktadır. Büyüleyici yapısının yanında en büyük ziyaret sebeplerinden biri ise bu mağaranın özel bir tedavi yönteminin olmasıdır. Alternatif tıpta kendine yer edinen bu mağaranın astım hastalarına iyi geldiği bilinen bir gerçektir. Özel bir hava sahasına sahip olan bu mağarayı sizler de ziyaret edebilir, eşsiz havası eşliğinde sizler de sağlığınıza kavuşmanın yanında görsel bir şölene eşlik edebilirsiniz.

 Mozaik Kentlerin En Güzeli Zeugma

zeugma
türkiye’de gezilecek yerler arasında zeugma

Tarihi halen yaşatan Zeugma ile sizler de görecekleriniz karşısında çok şaşıracaksınız. Bu özel tarihi kentte büyülenebilir, Gaziantep şehrinden hiç gitmek istemeyebilirsiniz. Gaziantep’in Nizip ilçesinde bulunan bu tarihi şehir, tarihi çağlardan çeşitli motiflere ev sahipliği yapmaktadır. Araştırmalar sonucu elde edilen temel bilgilere göre Roma dönemine ait mimari tür kullanılmış, çeşitli olarak değişik motiflerin temelinde mozaik bir desen kullanılmıştır. Sizler de bu özel antik kenti ziyaret ederek tarihi bizzat yaşayabilir, tarihin karanlık sayfalarına ışık olan bu şehir karşısında büyülenebilirsiniz.

Doğa’nın Evi Bolu

bolu abant
türkiye’de gezilecek yerler bolu abant

Türkiye’de gezilecek yerler arasında en doğalı Bolu ile sizler de kendinizden geçeceksiniz. Doğa ile iç içe olan Bolu’yu görerek sizler de hafızalarınızdan silemeyeceğiniz dakikalar yaşayabilirsiniz. Bolu’nun hemen yanında ufak bir gölün yanında muazzam bir yeşillik göze çarpmaktadır. Adeta cennetten bir köşe olan bu özel yer her yıl ziyaretçi akınına uğramaktadır. Sizler de Abant’ta yer alan bu gölü bizzat görebilir, doğa yürüyüşü yaparak motivasyonunuzu arttırırken, sevdiğiniz kişiler eşliğinde göl içerisinde ufak bir kayık turu deneyimi de elde edebilirsiniz. Bu doğal ortamda göl çevresinde verilen fayton hizmeti ile de doğa turunuzu daha keyifli hale getirebilme şansınızı elde edebilirsiniz.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir