Saç dökülmesi kadın, erkek bir çok bireyin yaşadığı bir problem. Sağlıklı gür ve güçlü saçlara sahip olmak herkesin hayali. Fakat çeşitli nedenlerden dolayı saçlarımızda dökülme problemiyle karşılaşırız. Seyrek ve ince saçlara sahip olmak kişisel bir problem olarak algılanmamalı. Bunun önüne geçmek için önce saç dökülmelerinin altında yatan nedenleri değerlendirmek gerekir. Sağlıksız ve dökülen saçların nedeni kişiden kişiye göre değişmekle birlikte genellikle yaş, cinsiyet, genetik faktörler ve beslenme biçimleriyle ilişkilendirilir.

Saç Dökülmelerine Karşı Alabileceğimiz Önlemler

Bazı zamanlarda stres, depresyon, yeme bozuklukları ve mevsim geçişleri de saçlarınızın dökülmelerini tetikler. Yine çeşitli mineral ve vitamin eksikliklerinin de dökülmelere çok açtığı uzmanlarca dile getirilmiştir.

Sağlıklı bir kafa derisinde ortalama olarak 100.000’den fazla saç bulunmaktadır ve günde 150 saç teline kadar yaşanan kayıplar normal olarak kabul görmektedir. Ayrıca stres, depresyon ve mevsim geçişlerinde yaşanan saç kayıpları da dönemsel olduğu için olağan karşılanmaktadır. Fakat vücuttaki eksikliklere (vitamin ve protein gibi) ve rahatsızlıklara (yeme bozuklukları, saç koparma hastalığı, troid bozukluklar gibi) bağlı olan saçların dökülmeleri ciddiye alınmalı ve  muhakkak bir uzmana danışılmalıdır.

Genetik faktörlere bağlı olan erkek tipi kellik dışında saç dökülmesi ve kelleşme tipleri kadınlar için de yaygın bir problemdir. Hamilelik sonrası oluşan hormonal dengesizlikler, polikistik over sendromu gibi rahatsızlıklar, şeker hastalıkları ve anemi gibi pek çok sorunla birlikte ortaya çıkabilir. Dökülmeler için alınabilecek önlemlerden bazıları şunlardır:

 Jöle, Saç Şekillendirici Sprey Gibi Ürünleri Sık Kullanmamak

Ürünlerin içeriğindeki zararlı maddeler saç derisine ve saçlarınıza zarar vererek yıpranmalara ve dökülmelere neden olmaktadır. Bu sebeple özel günler haricinde kullanımını sınırlamanızda yarar var.

 Saçı Isıtırak Şekillendiren Aletlerden Uzak Durmak

Saçları düzleştirmek ya da kıvırcıklaştırmak için kullanılan bu yüksek ısılı aletler saç tellerine ve köklerine büyük zarar verir. Zaman içerisinde eski yoğunluklarını kaybetmiş, sönük ve azalmış saçlarla baş başa kalmak istemiyorsanız kullanımını kontrol altında tutmalısınız. Bunun gibi zararlı cihazlar yerine eski tip bigudileri tercih ederek doğallık yakalayabilirsiniz.

  Saçı Her Gün Yıkamamak

Saçlarınızın nem dengesini bozmamak için her gün yıkamayı bırakmalısınız. 2 ya da 3 günde bir p.h değeri yüksek bir şampuanla yıkamanız öneriliyor.

  Sigara ve Alkolden Uzak Durmak

Vücudun her noktasına hasar veren sigara ve alkol saçlar için de oldukça zararlı.

  Protein Ağırlıklı Beslenmek

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu protein miktarını alamamanız halinde saçlarınızda dökülmeler, tırnak kırılmaları, halsizlik ve daha bir çok problemle karşılaşmanız mümkün.

 Gerekli Vitamin Takviyelerinin Sağlanması

B12 vitamini, çinko, demir, D vitamini ve folik asit eksikliklerinin saç dökülmelerine neden olduğu bilinmektedir. Özellikle ağır diyetler gerçekleştiren kişilerde sıkça görülen bu durumun engellenmesi için 6 ayda bir gerekli tahlillerin yaptırılması önerilmektedir. Diyet yaparken gerekli protein ve vitaminleri aldığınıza emin olmalı ve sağlıklı bir diyet gerçekleştirmelisiniz. Aksi taktirde kilo verseniz bile çeşitli sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

  Düzenli Uyku ve Stresten Uzak Kalmak

Aşırı düzensiz uyku ve yoğun stres saçlarda kayıplara neden olacağı için uyku saatlerinize dikkat etmeli, günde en az 8 saat uyuduğundan emin olmalısınız. Uyku kalitesi hayattaki veriminizi de yükseltecektir.

 Hormonal Düzensizliklerin Tedavi Ettirilmesi

Özellikle  hipertiroidizm (tiroid bezlerinin fazla çalışması) gibi rahatsızlıkların belirtilerinden bir tanesi de saçlarınızın dökülmesidir. Tüm testlerinizi yaptırdıktan sonra tiroid kontrollerinizi yaptırmayı da ihmal etmemelisiniz.

 Düzenli Kullanılan İlaçların İçeriği ve Yan etkilerinin Araştırılması

Bazı ilaçların yan etkileri de saç kayıplarına sebep olabildiği için düzenli kullandığınız ilaçları sorgulamalısınız. Eğer içeriğinde böyle bir yan etkisi mevcutsa doktorunuza bu durumu belirterek ilaç muadilini talep edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir