parfüm

Hepimizin günlük hayatında vazgeçilmezi haline gelen parfümler, farklı aromalarda ve farklı tarzlarda birçok çeşitte üretiliyor. Ancak herkesin ortak bir sorunu var ki; parfümlerin kalıcılığı uzun sürmüyor.

Herkes kullandığı parfümün kalıcı olmasını ve parfümünün başkaları tarafından fark edilmesini ister. Peki parfümümüzün kalıcı olmasını sağlayacak püf noktaları nelerdir? İşte parfümünüzün kalıcı olmasını sağlayacak püf noktaları!

Parfüm, kişinin vücuduna baskın bir koku kazandırır. Hepimiz parfümleri güzel kokmak amacı ile kullanırız. Ancak bazı kişiler parfümü güzel kokmaktan ziyade temiz kokmak amacı ile kullanıyor. Bu çok yanlış bir düşünce.

Çünkü, parfümü temiz kokmam için sıktığımızda tenimizin kokusuyla birleşerek kokunun daha kötü bir hale gelmesine sebep olabilir. Parfüm, tamamen temiz vücuda sıkılmalıdır. Ancak temiz vücuda sıkıldığı takdirde uzun süre kalıcılık gösterir. Temiz bir cilt kokuyu hapsedeceğinden daha verimli sonuç alabiliriz.

Parfüm sıkıldıktan sonra kesinlikle ciltle temas edilmemelidir. Ciltle temas edildiğinde koku yayılmaz, aksine dağılır ve yok olur. Parfümünün kalıcı olmasını isteyenler, bu durumu mutlaka dikkate almalıdır.

Parfümün uzun süre kalıcı olması, uygulandığı noktaya bağlıdır. Parfümümüzün kalıcı olmasını istiyorsak; parfümü bileklerimizin iç kısmı, boyun, kulak arkası gibi bölgelere sıkmamız gerekir.

Çünkü bu bölgelerde vücut ısısı yüksektir. Vücut ısısının yüksek olması kokunun korunmasına ve sabit kalmasına katkı sağlar. Parfümün kalıcı olmasını sağlamak isteyenler saçlarına sıkmayı da tercih edebilir.

Parfüm tercihi, kokunun kalıcılığı konusunda oldukça önemlidir. Öncelikle, her parfüm her cilde yakışmaz. Kendi cildimize hangi parfümün yakıştığını bilmeli ve o tarza yakın parfümler kullanmalıyız. Mevsime uygun parfümler tercih etmeliyiz. Örneğin; yaz mevsimlerinde daha hafif kokuları tercih ederken kış mevsiminde daha ağır kokular kullanabiliriz.

Böylece kokular daha kalıcı olacaktır. Kullanılan parfümün içerdiği yağ oranı, kalıcılığı doğrudan etkiliyor. Bu yüzden yağ oranı yüksek parfümler kullanmalıyız. Ayrıca, parfümlerin esans miktarının fazla olması da kalıcılıklarını olumlu anlamda etkileyen bir özelliktir. Parfüm alırken bu özelliklerine dikkat etmemiz gerekir.

Parfümlerin uçucu bir madde olduğunu ve son kullanma tarihlerinin kalıcılık konusunda etkili olduğunu unutmamalıyız. Uzun süre bekleyen parfümler kalıcılık etkisini zaman içerisinde kaybederler.

Ayrıca, cilde de zarar verme riski vardır. Bu sebeple, parfümlerin son kullanma tarihlerini dikkatli bir şekilde takip etmeli ve parfümler sağlıklı alanlarda muhafaza etmeliyiz. “Parfümümü nerede muhafaza edebilirim?” diye soranlara, Parfüm şişeleri serin ve kuru yerlerde saklamak kalıcılıklarını kaybetmemeleri için daha uygun olacaktır.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir