Oyuncak Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

0
169
oyuncak alırken dikkat edilmesi gerekenler
oyuncak alırken nelere dikkat etmeli

 

  Oyun ve oyuncak deyince aklınıza ne geliyor? Bir anda çocukluğunuzun o en masum günleri. Henüz büyümediğimiz ve masum olan günler.Herkesin hayatında unutamadığı hatta sakladığı bir oyuncağı mutlaka vardır. Ve oyuncaklar her dönem insanın hayatına güzellik katan umut veren beyinsel, fiziksel gelişimine olanak veren son derece önemli olan olgulardır.

Oyuncak Türlerine Baktığımızda

Barbie oyunları ve elbette Barbie, Winx tarzında olan dünyada rol model hale gelen her türden bebekler.

Oyun ve evcilik setleri deyince çocukların kendi hayal gücünü geliştiren çok değişik özel setler çıkıyor ki minyatür tencere tava yatak odası setleri ilk anda söylenebilecek olanlar.

Doktor setleri birçok çocuğun bir arada doktorculuk oynadığı oyuncaklardır üstelik kız çocukları ile erkek çocukları beraber oynayabilir.

Play Doh oyuncakları burada karşımıza Play Doh isimli dünyaca ünlü markanın değişik oyuncakları çıkıyor ve her yaşta kullanılabiliyor.

Aksiyon ve figür oyuncakları. Bu noktada söylenebilecek çok şey yok. Adı her şeyi açıklıyor zaten.

Akülü araba oyuncaklarına hayır diyebilen çocuk herhalde yoktur. Aslında araba her dem bir tutkudur.

Puzzle Yap Boz tarzı oyuncaklar, oyuncak denilince akla gelen çocukların yaşına göre mutlaka hayatlarında olması gereken en temel oyuncaklardır.

Büyük Oyuncak Arabalar 

akülü arabalara benzeyen ama özellik olarak kısmen farklılık gösteren oyuncaklardır.

Bez bebekler bazen okul ödevi olarak çıkan bazen hazır piyasada satılan bebekler. 

Oyuncak bebek aslında tüm bebekleri kapsıyor ve burada kaliteli plastik ve benzeri malzemelerden yapılan değişik bebek türleri ki herhangi bir özelliği olmasına gerek olmuyor.

Oyun hamuru bebeklikten itibaren çocukların hem zihinsel hem el becerilerinin gelişmesi için oldukça önemli olan bir oyuncak çeşididir.

Eğitici oyuncaklar denilince karşımıza birçok seçenek çıkmaktadır ki bunlar da cinsiyet fark etmeksizin çocukların kişisel gelişiminde her anlamda özel önem taşıyan oyuncak türleridir.

Rc uzaktan kumandalı araba da kendine ait özel bir oyuncak çeşididir ve belli bir yaş grubunda yer alan erkek çocuklarının tercihidir.

Hot Wheels oyunu ve oyuncağı özel bir oyuncak türüdür ve burada kendi seti içinde özel oyuncaklar karşımıza çıkar ve her biri birbirinden özel olan oyuncaklar her ne kadar erkekler için olan bir oyuncak gibi görünse de kız çocukları da rahatlıkla oynayabilir.

Açık hava ve spor oyuncakları, çocukları spora açık alanlara yönlendiren oyuncak türüdür ki en önemli oyuncak türleri arasındadır.

Yarış setleri de bu listede olması gereken oyuncaklar arasında tren ya da araba ile fark etmeksizin.

Lego setleri de kendi içinde bir markanın ürünleri olmakla beraber çocukların gelişiminde benzer oyuncaklar gibi oldukça önemlidir.

Bebek oyuncaklarından da bahsetmek gerekirse çıngırak, dişlik, aktivite masası, emekleme arkadaşı ilk anda söylenebilecek olanlar. 

          

Oyuncak İle Oynamanın Çocuk Gelişimine Etkileri

Herhangi bir bez bebek ya da tahta bir at bile çocuğun gelişiminde oldukça önemli bir rol oynar. Yaşamda en önemli olgulardan bir tanesi elbette hayal gücü ve yaratıcılık olgusudur. Bunlara sorgulayan, düşünen,  özgür iradesi ile hareket edebilmesi de eklenmesi gereken diğer olgulardır.

Hal böyle olunca da işte nitelikli bireylerin topluma da katkı sağlayabilmesi için oyuncak son derece önemli olan bir konudur.

Oyuncaksız tek başına yetişen bir çocuk ilerleyen yaşlarda grup çalışmasına yatkın olmayan, kendi içinde medcezirleri bitmeyen, kimi zaman toplum ile uyum sağlayamayan kendi gücünün farkında olmayan bireyler olur ki bunu yapılan bilimsel araştırmalar da göstermektedir. Bu da kişinin tekelinde mutsuzluk getirir iken toplumsal bazda bakıldığında sağlıksız birbirine güvensiz kimi zaman ben merkezli insanların yaşadığı bir oluşumu karşımıza çıkarmaktadır ki bu durum oldukça riskli olan ve istenmeyen bir durumdur.

Ancak kendisi ile barışık, sorgulayan, hayal gücünün sınırlarını zorlayan bireyler dünyayı değiştirebilir ki bunun içinde tahtadan bir tren bile olsa çocuğun mutlaka oyuncağı olmalıdır.

Oyuncakların Tarihsel Süreci

Bugün Sunay Akın’ın İstanbul’da yer alan oyuncak müzesine gidenler tarihler boyunca yapılmış birçok oyuncağı görüyor.

Ama bilmeyenler için oyuncakların tarihsel gelişimine bakacak olursak, inanması güç bile görünse tarihi neredeyse insanlık tarihi kadar eski ve ilk olarak Milattan Önce 5 de evet tam da bu tarihte Mısır medeniyetinde karşımıza çıkıyor. Yapılan araştırmalar ve tarihsel göstergeler o dönemde çocukların tahta ata bindiğinin net bir göstergesidir.

Süreç biraz daha ilerlediğinde Almanların oyunca işinde seri imalata geçtiğini görüyoruz nitekim Almanya’nın oyuncak müzesi Sonneberg kentinde ve burada 1700 yılında oyuncak alanında imalatın yapıldığının izlerinin görmek mümkün.

Alman Heinrich Schiliemann ilk oyuncak bebeğin yaratıcısı olarak tarihe geçmiştir.  Bu ilk oyuncak bebek ise dönemin koşulları gereği kilden yapılan ve hareketli bir yapısı olan bir oyuncaktır.

Ülkemiz ölçeğinde bakıldığında ise ilk oyuncaklar Osmanlı döneminde karşımıza çıkar. Evliya Çelebi o meşhur eserinde Eyüp Oyuncakları olduğundan bahseder 100 dükkân ve 105 nefer olduğunu belirtir. O dönemde karşımıza çıkan oyuncaklar Çember, Tahta Araba, Dönme Dolap, Düdük, Tef, Dümbelek, Fırıldak, Top, Topaç, Şakşak, Kaynana Zırıltısı ve Aynalı Beşikler gibi.

Oyuncak İle Nerede Oynanmalı?

Ebeveynlerin yani anne babaların üzerinde durması gereken en önemli unsurların başında gelen konulardan bir tanesi de bu. Oyuncaklar ile aslında oyun halısı, park, yatak, oyun evi gibi alanlarda oynanmalı ve çocuğun hijyeni ve temizliği için gerekli olan tüm önlemler alınmalı.

Unutulmamalı ki, çocuğun veya bebeğin bünyesi son derece hassas olduğundan çocuğun bağışıklık sistemini zora sokmayacak, en güvenilir biçimde düşmeden kendini riske atmadan oynayacağı alanlarda oyun oynamasına evin içinde ortam yaratılmalı ve çocuğun oyun oynayacağı alanlarda gerekli tüm önlemler alınmalı.

Oyuncak Fiyatlarını Belirleyen Unsurlar

Oyuncakların fiyatları konusu elbette özellikle ekonomik gücü çok ileri düzeyde elvermeyen aileler için son derece önemli olan bir konu ve işin bu kısmını da göz ardı edebilmek çok mümkün değil. Ama öncelikle şunu unutmamak gerekiyor ki, fiyat konusu ilk anda ön plana alınmamalı ve alınacak olan oyuncağın çocuğun yaşına uygun olduğundan, gelişimine katkı koyacağından emin olunmalı.

Ama temel olarak fiyatı belirleyen temel unsurlar oyuncak da kullanılan malzeme, markası, yerli ya da yabancı olması ve ürünün diğer özellikleri.

Kullanılan malzeme burada oldukça önemli zira çocuk oyuncağı alırken mutlaka tahta, bez, ahşap gibi doğal malzemelerden yapılan ürünler seçilmeli. Plastik malzemelerde ise ürün güvenliğinden emin olunmalı.

Marka fiyatı belirleyen son derece önemli bir unsur ki dünyaca ünlü markaların fiyatı elbette bir takım nedenlerden dolayı yüksek ama birçok çakma olarak adlandırılan ürünle kıyaslandığında çok daha güvenli olan oyuncaklar. O yüzden marka oyuncaklar alındığında güvenle çocuklar için kullanılabilir.

Yerli veya yabancı olması elbette rakamları etkiliyor çoğunlukla yurt dışından gelen oyuncaklar çok daha pahalı oluyor.

Ürün özellikleri de fiyatı etkiliyor. Bu konuda  örnek vermek gerekir ise büyük boy puzzle ile küçük boy puzzle fiyatları aynı olmuyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir