narsis insanların özellikleri

Uzmanlar toplumda bir narsisizm salgınında olduğumuzu söylüyor. Narsisizmin işaretleri nelerdir? Narsis kişilerin davranışları nasıldır? buyrun birlikte bakalım.

1-Narsislerin Başkalarının Problemlerine Toleransları Sıfırdır

Narsisizmin en belirleyici özelliği, kişinin kendisiyle aşırı derecede ilgili olmasıdır. Bu da diğer insanların yaşamları hakkında hemen hemen hiçbir şeyle ilgilenmezler anlamına gelir. Cambridge Üniversitesi’nde Narsistik Kişilik hakkında kapsamlı araştırmalar yapmış olan sosyal psikolog Dr. Sander van der Linden ‘’Narsislerin empati duygusu azdır. Bu da başkalarının düşüncelerini, hislerini ve acılarını takip etmeleri ve  bunlarla ilişki kurmaları zor anlamında geliyor.’’ Diyor.

2-Büyüleyici Ve Çekicidirler

Narsisler ilk izlenimde, diğerleri üzerinde kendilerine güvenen seksi, çekici, yetkin, sıcak, ve eğlenceli bir etki bırakırlar. Bu da çoğu zaman insanların en çok ilgisini çeken ya da en çok ilgi çeken insanlar oldukları anlamına gelir. İnsanlar farkında olmadan, onların  karizmalarına doğru çekilirler. Bununla birlikte onların yarattığı sosyal ışıltılı kaplama, harcadığınız zamana bağlı olarak hızla zayıflar ve siz de olumsuz yönlerini görmeye başlarsınız.

3-Sürekli Talep Eden Bir Liderdir

Personel psikolojisi üzerinde yapılan bir çalışmaya göre, liderlik rolleri, ego desteği ve sağladıkları destek nedeniyle narsistik kişiler diğer insanlar için doğal olarak çekicidir. Araştırmalar narsislerin çok iyi liderler olduklarını gösteriyor. Ama bir noktaya kadar… Sonunda onların görüntülerinin altındaki istismarcı ve kibirli kişilikler görünmeye başlıyor. Çok etkileyici de konuşsalar, bir süre sonra gerçek yüzleri açığa çıkıyor.

4-Hızlı Arkadaşlıklar Kurarlar

Bir narsistin paradoksu budur: Sürekli olarak başkalarını küçümserler, ama umutsuzca onların hayranlıklarına ihtiyaç duyarlar. Ve devamlı olarak onları övecek, onlara tapacak olan yeni arkadaşlar bulmaya devam ederler. Munster Üniversite’nde psikoloji profesörü ve narsisizm ile ilgili bir makalenin yazarı olan Mitja Back ‘’Hayranlık, narsisler için ilaç gibidir.’’ Diyor ‘’Uzun vadede narsislerin işleri zorlaşıyor, çünkü diğerleri onları alkışlamaktan vaz geçiyor. Bu yüzden daima yeni tanıdıklar aramak zorundalar.’’

5-Mükemmel Maniple Edici Yetenekleri Vardır

Van der Linden ’’Maniplasyon ve sömürü narsislerin çalışma biçimidir’’ diyor. ‘’Dostlar, aile ve sevgililer, narsislere sağladıkları  (egolarını beslemek ya da istedikleri para, cinsiyet, ileri düzey sosyal pozisyon vb.) şeyler olduğu sürece iyidirler.’’

Ana maniplatörler genellikle sağlıklı bir ilişkiyi sabote eder veya zehirli bir ilişkiye dönüştürürler.

6-Kendisinin Ne Muhteşem Biri Olduğu Hakkında Konuşmadan Edemez

Narsisler, kendileri ve kendi başarıları hakkında konuşmadan duramazlar.  Dr. Van der Linden diyor ki; ‘’Aşırı derecede öfkeli ve kibirli olma eğilimi, onların çoğu zaman gerçek doğasıyla ilgili ilk ipuçlarından biridir.’’ ‘’Üstelik sadece en iyi olduklarını söylemiyorlar, gerçekten de diğerlerinden daha iyi olduklarına inanıyorlar.’’ ‘’Büyüklük sanrıları ve güçlü bir şekilde şişirilmiş bir kendini önemli hissetme duygusu ve her şeyin hakkı olduğunu düşünmek narsisizmdir’’ diye ekliyor.

7-Eleştiriye Tahammül Edemezler

Bazı narsislerin daha içedönük olmasına rağmen birçok narsis, kişisel eleştirilere veya başarısızlıklara karşı  savunmacı ve saldırgan bir şekilde  tepki gösteriyorlar.  Eleştiri ile karşı karşıya kaldıklarında,   ağlama, öfke ya da diğer saldırgan davranışlar, ani ve şaşırtıcı patlamalar ile tepki verebilirler.

8-Son Moda Kıyafetlere Takıntılıdırlar

Sosyal Psikoloji Ve Kişilik Biliminde yayımlanan araştırmaya göre, çoğu zaman görünüşte çok özel ve gruptaki en ateşli, en çok arzu edilen kişi olarak bilinmek istiyorlar. Narsisler egzersiz, pahalı kıyafetler, makyaj, saç modelleri, arabalar, aksesuarlar ve diğer kamusal güç ve statü göstergeleri kullanırlar. Bunlar aracılığıyla fiziksel olarak çekici bir kaplama yaratmak için, çok fazla zaman ve enerji harcarlar.

9-‘’Hayır’’ı Cevap Olarak Kabul Etmezler

Hep haklı hissetmeleri ve empati eksikliğinden dolayı, narsislerin istedikleri şeye verilen negatif yanıtı reddetme eğilimleri yüksektir. Bu eğilim suça bile dönüşebilir. Gürcistan Üniversitesinde yapılan bir araştırma, narsis erkeklerin,   tecavüz veya cinsel saldırı eğiliminde bulunma riskinin, diğer insanlardan daha yüksek olduğunu belirtiyor.

10-Çok Güvensizdirler

Bu bireyler özel olduklarını düşünüyorlar her şeyi hak ettiklerine inanmak istiyorlar ve harika olmak istiyorlar ama bunu yapamıyorlar. Sonuç olarak savunmasız oldukları için, benlik saygıları çok zedeleniyor. Pasif, utangaç ve içe dönük olma eğilimindedirler.

11-Seks Partneri Konusunda Seçici Olmazlar

Narsis kişiliklerin birçok partnerle birliktelikleri ve ilişkilerde sadakatsiz olmaları çok muhtemeldir. Çünkü her zaman daha iyiyi aramaktadırlar. Diğer insanları kontrol etme istekleri çok fazladır. Diğerleriyle empati kuramamaları nedeniyle, başkalarını çeşitli cinsel eylemleri yapmaya ikna etmekten de sapkın bir zevk alabilirler.

12-Dobra Dobra Konuşurlar

Bir çoğumuz narsistik bir kişiliği kötü bir şey olarak görürken, narsislerin kendileri bu düşüncede olmazlar. Narsis etiketinin kendilerini diğerlerinden ayırıcı bir fırsat olarak görüyorlar. Bu da onlara kendilerini özel hissettiriyor.

BU YAZI TAVSİYE NİTELİĞİNDEDİR, TIBBİ BİR SAPTAMA YAPMAK İÇİN KULLANILAMAZ.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir