mutlu aile olmanın yolları

Mutlu aileler konuşmayı, üretken ev işlerini ve pek çok rutini yerine getiren bazı alışkanlıkları paylaşırlar. Bugün sizlerle bu konuda yapılan bilimsel çalışma sonuçlarını paylaşacağız.

Önemli Bir Karar Verileceği Zaman Eşinizin Yanında Oturun

Bilim insanları, birbirlerinin yanlarında oturan insanların, birbirlerinin çaprazında ya da karşısında oturan kişilerden daha fazla işbirliği yaptığını savunuyorlar.

Işıkları Kapatın

Hafif loş ortamlar, insanların kendilerini daha rahat ve güvenli hissetmelerine sebep oluyor. Böylece konuşmalar sırasında daha açıklayıcı bir dil kullanıyorlar.

Nesilleri Bağlayın

Araştırmalar akrabalarının başarıları ve başarısızlıkları hakkında daha fazla bilgi sahibi olan çocukların, hayata karşı daha esnek olduklarını ve stres yönetiminde daha başarılı olduklarını gösteriyor.

Minderleri Kabartın

MIT, Harvard ve Yale’de yapılan araştırmalar, insanların minderli yüzeylere oturduklarında daha esnek olduklarını ve daha kolay uyum sağladığını gösteriyor.

Büyük Anneyi Eve Davet Edin

Antropolog Sarah Blaffer büyük anne ve büyük babaların insanlığın gelişiminde çok önemli bir yere sahip olduklarını vurguluyor

Büyük annelerden çocuk bakımı yardımı alan annelerin ,daha az strese sahip olduğunu ve çocuklarının programlarını da daha iyi ayarladıkları gözlendi.

İyi ve Kötü Oyununu Oynayın

Akşam yemeğinde ailenin her bir üyesi günün olumlu ve olumsuz gelişmelerini rapor etmelidirler. Giderek daha çok kabul gören bir araştırma sonucuna göre başkalarının, ( anne- baba dahil ) hayatlarını iniş ve çıkışlarıyla izleyen çocukların empati ve dayanışma yeteneği daha güçlü olmaktadır.

Bir Askerin Zihniyetini Benimseyin

Ailenizin ihtiyaçlarının kendi ihtiyaçlarınızla çatıştığı alanlarda bir seçim yapabilirsiniz. ‘’Burada ailenizin yanında olursunuz, ya da birbirinize karşı olursunuz’’. Çatışmayı sadakat gösterme ve mutlu aile kurma şansı olarak kullanın.

Günlük Ev İşleri İçin Bir Akış Şeması Oluşturun

Üç sütun oluşturun ve bunları sırasıyla ‘’ Yapılacaklar’’, ‘’Devam Eden Şeyler’’ ve ‘’Yapılan Şeyler ‘’ olarak belirleyin. Aile üyeleri yapılacak işler üzerine yoğunlaştıkça, birinci sütundakiler ikinci sütuna taşınacaktır. Araştırmacılar, bu yöntemle iki kat daha fazla iş yapacağınızı garanti ediyor.

Katı Kalıpları Ve Sert Yaklaşımları Bırakın

Araştırmalar, mutlu ailelerin esnek olduğunu ve problemler karşısında aile bireylerini cesaretlendirdiğini gösteriyor.
Sabahları herkesi evden çıkarmak için kullandığınız strateji, uygulamak istediğiniz disiplin, eğlence ya da cesaret verici teknikler hangisi olursa olsun, aile hayatı hakkında bu komik karikatürleri kaçırmayın. Ve ailenizle paylaşın.
Çocuklarla Birlikte Spor Yapın
Çocukların sporla ilgili deneyimleri konusunda ebeveynlerin önemli bir görevi var.
Oyundan sonra çocuğunuza hatalarını hatırlatmayın. Cesaretlendirici olun.
Düzenli Olarak Aile Toplantısı Yapın
Aile toplantıları belirli davranışlara dikkat çekmek için düzenlenmiş zaman dilimleridir. Sorunları tartışmak için güvenli bir ortama sahip değilseniz, ailenizi iyileştirecek planlar hiçbir zaman uygulanmayacaktır.
Kavga Ve Tartışmalarda Birbirinize Ayna Olun
Yapılan çalışmalar iktidar pozisyonunda oturan insanların daha destekleyici olduğunu gösteriyor. Tam tersine savunmasız pozda oturan insanlar ise kırgınlığı arttırıyorlar.
Asla Gözlerinizi Yuvarlamayın
Araştırmalarda dinleme esnasında kaşların kaldırılmasını, ya da gözlerin yukarı doğru yuvarlanmasının karşılıklı etkileşimde gerginliği arttırdığını gösteriyor. Bunları yapmayın…

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir