mükemmelliyetçilik hayatı zorlaştırıyor

Mükemmelliyetçilik hayatımızı zorluyor. Mükemmeliyetçi bir tutuma sahip olmak, Kent üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre aşk hayatınızı sarsabilir. Araştırmacılara göre ‘’Kusursuzluk için çabalamak, kendiniz ve başkaları için aşırı derecede eleştirel olmak, cinsel doyumunuzu önemli ölçüde azaltıyor. Yatak odanızda tam olarak tatmin olmuş hissetmiyorsunuz ve eşiniz de bu durumdan üzüntü duyuyor.’’

Araştırmacılar, mükemmeliyetçi kişilerin benlik saygısında belirgin düşüş olduğunu belirtiyorlar.  Partnerleri mükemmeliyetçi olan kişilerde de cinsel işlev bozukluğundaki artışa dikkat çekiyorlar. Yatak odasının kapısında mükemmeliyetçiliği kontrol altına almaya çalışın. Eşiniz hakkında sevdiğiniz her şeyi ifade etmeye odaklanmak için bilinçli olarak çaba gösterin. Zaman içinde daha sıcak ve mutlu olacaksınız.

Meditasyon Yapmak Sizin Durumunuzda İşe Yaramaz

Mükemmeliyetçiler diğer insanlardan daha fazla streslidirler. Sonuçta kontrol edilmesi imkansız kusurlu bir dünyada yaşıyoruz. Ancak, Journal’da yayınlanan bir araştırmaya göre mükemmeliyetçilerin meditasyon ve yoga gibi kanıtlanmış stres azaltma tekniklerinden istenen oranda yararlanamadıkları ortaya çıkıyor.

Bu nedenle sonuçlara odaklanmak yerine ( stresim neden azalmadı, kaybolmadı?),

Yaşadığınız sürece odaklanın. Ve kendinize akışla birlikte ilerlemek için izin verin.

Her Zaman İş Arkadaşlarınızdan Daha Sonraya Kalırsınız

Elinizdeki işe odaklanarak, bütün ayrıntılara eleştirel gözle bakabilmek mükemmeliyetçiliğin olumlu özelliklerinden biri olsa da bu da bir noktaya kadar geçerli… İş yerinde mükemmeliyetçi olanlar, genellikle, her şey doğru yapılıncaya kadar, bir projeden ayrılmıyorlar. İş arkadaşlarından daha fazla ve daha uzun süre çalışan kişiler olarak görülüyor. Bu davranış, Kişilik Ve Bireysel Farklılıklar dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, hem işte hem de evde ilişkiler üzerinde ciddi anlamda olumsuz etkiye sahip oluyor. Bu nedenle ofisinizde içinizdeki mükemmeliyetçiliği özgür bıraksanız bile sağlıklı ilişkiler ve akıl sağlığınız için becerilerinizi sadece doğrudan sizin kontrolünüz altındaki projelerle sınırlayın.

Ve işten ayrılabilme saatiniz olsun.

Abur Cubur Tüketirsiniz

En mükemmeliyetçi insanlar bile hayatlarının her alanını kontrol edemezler. Sonunda üzerlerinde hissettikleri baskı nedeniyle, kontrol sınırlarında çatlama görülür. Yapılan araştırmaya göre bu çatlak daha çok yeme içme alışkanlıklarında kendini gösteriyor. Halifax, Nova Scotia Dalhousie Profesörü olan Simon Sherry,  hem şeker, hem de yağın geçici olarak yüksekliğinin kronik başarısızlık duygularından zihinsel olarak kaçışa da izin verdiğini söylüyor. ‘’Bunu düşünün. En son ne zaman hayati bir karar almanız gerekiyordu? En son ne zaman kocaman bir pizza yediniz… Bu ikisi çakışıyor mu?’’

Ancak kontrolsüz yemek yeme, ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Bu yüzden kendinizi sürekli bir şekilde yemek yerken bulursanız, profesyonel yardım isteyin.

İnsanlar Sizden Uzak Durmak İsterler

Psikopatoloji ve Davranış Değerlendirme Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre mükemmeliyetçi kişiler, karanlık bir tarafa sahip olabilirler. Araştırmacılar, yüksek standartlarının sizi biraz narsist, antisosyal, agresif ve fazla espri anlayışı olmayan biri haline getirebildiğini savunuyor.   Kişiliğinizi değiştirmek zor olabilir ancak diğer insanlar sürekli olarak sizden kaçıyorsa ya da sık sık şakalarınızdan şikayet ediyorsa, diğerleriyle nasıl etkileşimde bulunduğunuzu yeniden değerlendirmeniz gerekebilir.

Sık Hastalanırsınız

Mükemmeliyetçi standartlara sahip olarak yaşamak, ciddi bir baskı oluşturur. Sürekli stres altında yaşamak, mükemmeliyetçi insanların sıklıkla hastalanmasına yol açar. Stres pek çok çalışmada kalp hastalığına, daha düşük bağışıklık sistemine, daha yüksek kanser ve diyabet riskine, kilo alımına ve genel olarak daha kısa bir yaşam süresine sebep olur. Üstelik mükemmeliyetçi kişiler kural olarak stresten de fazla kaçınmazlar. Bu da mükemmel bir sağlık kaosu oluşturur. Kendinizi en küçük şeylere bile takılmış bulursanız doktorunuzla veya terapistinizle görüşün.

Nasıl Göründüğünüz Hakkında Çok Hassassınız

Yeme Bozuklukları Dergisinde yapılan bir çalışmaya göre sürekli başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğünü için endişe ediyorsanız, çoğu kez kıyafet seçmek, alış veriş yapmak ve aynaya bakmak için başkalarına göre çok daha fazla zaman harcıyorsunuz demektir. Görünüşe odaklanma, bedeninizin her yönünü kontrol etme çabası, anoreksiya ve bulimia gibi bozukluklara karşı sizi savunmasız hale getiriyor. Bu yüzden araştırmacılar mükemmel olmak yerine, daha çok kendini sevmeye ve affetmeye odaklanmanın gerekli olduğunu söylüyorlar.

Depresyondasınız (Ya da daha kötüsü)

Depresyon, anksiyete ve diğer duygu durum bozukluklarına pek çok faktör katkıda bulunur. Psikologlara göre mükemmeliyetçilik, kronik olarak hüzünlü ve endişeli duygularla bağlantılı birincil özelliklerden biridir. Daha da endişe verici olan bilim adamları, mükemmeliyetçi eğilimlere sahip olmanın kişide intihar riskini arttırdığını saptadılar. Özellikle intihar düşünceleriniz varsa acil yardım isteyin.

Vazgeçin Kendinizi Yakarsınız

Mükemmeliyetçiliğin hayatınızı mahvetmek için kullanacağı yollardan biri,  sevdiğiniz bir şeyi (iş, hobi, ilişki) elinizden alıp sizi tüm sevinçlerden mahrum bırakmaktır. Bu kadar çok düşünce, çaba ve endişeye kapılmak kendinizi yakmanın kesin bir yoludur. Mükemmeliyetçi kaygılar kişisel performansla ilgili endişeleri yakalar bu da tükenmişliğe yol açabilecek kadar stres yaratır.

ÇÖZÜM

  • Gerçekçi hedefler belirleyin.

  • Başarısızlığı bir öğrenme fırsatı olarak kabul edin.

  • Başarısız olduğunuzda kendinizi affedin.

  • Mükemmeliyetçi kaygıların altında yatan irrasyonel inançlara meydan okumayı öğrenmelisiniz.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir