Mersin İline Özgü Yemekler, Mersin’e Gidince Ne Yenir?

9
561
mersin yöresl kerebiç

Akdeniz’ in turistik illerinden biri olan Mersin deyince aklınıza ne geliyor? Daha önce bu şehre gitme şansı buldunuz mu? Mersin’ de ne yenir? Ya da başka bir deyişle Mersin’ in neyi meşhur?

Mutfağında zengin ve farklı yemek kültürünü barındıran bir şehir olan Mersin’e gidipte köy ve kasabalarındaki yöresel tatları denemeden dönmemek gerekir.

Tantuni Diyarı Mersin mersin de ne yenir

Mersin denince akla gelen ilk şey şüphesiz ki tantuni. Nasıl olmasın ki? Gerçekten çok lezzetli bir yemek! Tantuniyi fast-food sınıfında değerlendirmeyip başlı başına yemek olarak düşünenlerdenim, zira hızlı tüketim yiyeceği dersem tantuniye haksızlık etmiş olurum. Tantuni, etiyle, salatasıyla, mezesiyle gerçek bir ziyafet şöleni kabul ediliyor. Tabii ki tantuniyi Mersin’de yememiş olanlar bu dediğimi anlamamış olabilir.

Mersin haricinde çokça şehirde tantuni yapılıyor. Ama ne yazık ki Mersin’deki lezzet, sunum kalitesi ve özen pek yok. Mersin’deki tantuniciler, tantuni ile birlikte görüp görebileceğiniz en köpüklü, şahane ayranı getirmekle birlikte lahana turşusu, maydanoz – nane – roka yeşillikleri, turp, biber ve salatalık turşusu, ezme ve mevsim salatası servis ediyor. Öyle kuru kuruya bir tantuni yiyip gitmiyorsunuz. Tantuninin yağları tabağınıza akarken içtiğiniz buz gibi köpüklü ayran, yanında yediğiniz mezeler o öğünü emin olun unutulmaz kılıyor. Anlatırken bile insanın canı çekiyor diyebiliriz 🙂

Mersin’de Ne Yenilir & İçilir?

mersin ilinin yöresel içeceği atom

Atom: Atom, Mersin’in en sevilen ve popüler içeceklerinden biridir. Aslında Mersin ile özdeşleşmiş tek içecek olduğunu söyleyebiliriz. Pozcu’da, Kushimoto Sokağı başta olmak üzere şehrin birçok noktasında sıralanan atomcular, yıl boyunca atom içeceklerle insanlara damak yolculuğu yaşatıyor.

Atom, özellikle yaz aylarında, bunaltıcı Mersin sıcaklarında şahane bir ferahlatıcı sayılıyor.

Kışın ise içerdiği çeşitli meyveler nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Atom içerisinde; bal, süt, yoğurt, muz, avokado başta olmak üzere farklı meyveler bulunuyor. Mersin’e uğradığınızda mutlaka denemelisiniz!

mersin yöresl kerebiç

Kerebiç: Mersin’in en bilinen ve köklü tatlısıdır. Kerebiç, görüntü olarak içli köftesine benzer. İçi ya ceviz ya da Antep fıstığıyla doldurulur. Üzerine özel kaymak dökülerek servis edilir. Kerebiç tatlısını özel kılan şey üzerindeki kaymak dediğimiz köpüğüdür aslında. Bu köpük çok özel ve zor bulunan çeven kökü isminde bir bitkiden elde ediliyor.

cezerye tatlısı

Cezerye: Kahvelere eşlik eden tatlardan biri olan ama aslında başlı başına özel bir lezzet olan cezerye, oldukça hafif bir tada sahiptir. Cezeryenin ana malzemesi havuç, farklı malzemelerle, Antep fıstığı ve Hindistan cevizi ile buluşturularak efsane bir atıştırmalık haline geliyor. Cezerye, hava almadan saklanıldığı takdirde uzun süre dayanabiliyor. Mersin’den ziyaretinize birileri gelecekse eğer mutlaka cezerye isteyin 🙂

sıkma börek mersin

Sıkma: Sıkma, Mersin halkının kahvaltı ve diğer öğünlerde çay veya ayranla birlikte yedikleri şahane bir tarif. Mayalanmış hamurun sac üzerinde pişirilmesi ve içine patates veya peynir konulup sıkıca sarılmasıyla sıcak sıcak yenilen sıkma, gerçekten nefis bir tada sahip. Pazar kahvaltılarında ya da keyif toplantılarında çok sık tüketilir.

mersin yöresi bici bici

Bici bici: Adana ve Mersin’ in yaz gecelerini serinleten, insana yedikçe keyif veren bici bici, buzlu ve şuruplu bir dondurma tarzı aperatiftir.

Genellikle buzdan veya gerçek kardan yapılır. Bici bici, kendine has özel muhallebi, üzerine buz rendesi, özel şurup ve meyvelerle hazırlanarak servis edilir. Sadece görüntüsü bile ilgi uyandırır. Kaşıkla yenilen bici, pipetle de içilebiliyor. Muhallebi sevmeyenler muhallebisiz tercih edebiliyor. Mersin ve Adana’da yaygın olan bici bici, farklı şehirlerde de yapılabiliyor ancak doğruyu söylemek gerekirse Mersin ve Adana’dakiler gibi leziz sonuçlar alınmıyor.

Bir şehre gittiğimde açıkçası tarihi yerler, müzeler, parklar, doğal alanlar, alışveriş merkezleri gibi yerler haricinde en çok dikkat ettiğim şey şehrin yemek kültürü. 🙂 Mersin bu anlamda tatmak isteyeceğiniz bir şehir.

Yazımda bulunmayan ve sizinde bildiğiniz ekstra bilginiz var mı? ilave etmek isterseniz aşağıda bulunan yorum kısmından bunu bizimle paylaşabilirsiniz. 🙂

9
Kimler Neler Demiş?

avatar
7 Yorum yazarları
ŞeydaEsmaahsen karatasAmine75Maviname Son yorum yazarları
  Abone ol  
Bildir
Mersinli
Ziyaretçi
Mersinli

bir Mersinli olarak yazının fazlasıyla iyi ve bilgilendirici olduğunu söyleyebilirim. Fotoğraflara bakarken bile canım yağlı yağlı tantuni, buz gibi atom ve kahve yanında yediğim cezeryeden istedi. Mersin, plajlarıyla olduğu kadar lezzetleriyle de güzel bir şehir gerçekten. Yazın güneşle fazla yakın olduğu için çokça isyan ettirir ama neyse ki bu tatlar, güzellikler sıcakları unutturuyor 🙂

Elif
Ziyaretçi
Elif

Kerebiç çok lezzetli 🙂 cezerye yide duymuştum bici bici ve atom ilginçmiş 🙂 bilgilendirici bir yazı elinize sağlık

Amine75
Abone
Amine75

Mersin’e hiç gitmedim ama televizyonda falan bazı yöresel ürünlerini görmüştür. Öyle bir yazı paylaşmışsınız ki, inanın bir an önce bu lezzetlerin tadına bakmak istiyorum. 😊 Acaba bu ürünlerin satıldığı bir yer var mı İstanbul’da? Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

Özelikle bici bici yi çok merak ediyorum. Birde atomu daha önce hiç duymamıştım. Ailece tantuniyi severek yiyoruz ama Mersin usulü tantuniyi daha önce hiç denemedim.

ahsen karatas
Üye

Bu seneki tatil planlarına bir Mersin ziyareti de eklemek iyi olacak:) Farklı yerler görmeyi ve aynı zamanda farklı lezzetler tatmayı seven biri olarak zaten orijinal bir Mersin tantunisi yemek istiyordum. Bahsi geçen diğer lezzetler de ilgimi fazlasıyla çekti doğrusu. Mersin’in güzel mekanlarını ziyaret ederken aynı zamanda bu yiyeceklerini ve içeceklerini de deneyimlemek keyifli olacak gibi görünüyor.

Cemile
Üye

Mersinin neyi meşhur diyenler için güzel bir içerik olmuş. 🙂 Kerebici mutlaka deneyeceğim. Mersin’e gitmek için sabırsızlaniyorum 😊😊

Şeyda
Ziyaretçi
Şeyda

Mersin’in mutfağına bayılıyorum 🙂 Özellikle arabaşı çorbası ve batırık vazgeçilmezim. Gittiğimde muhakkak yerim. Bıcı bıcı desen yaz denince akla gelen ilk şey.. Şimdi başka şehirlerde de karşılaşıyorum ama inanın Mersin’de yediklerimin tadını vermiyor. Sabah sabah beni alıp Mersin’e götürdünüz teşekkür ederim 🙂