makyaj fırçası nasıl temizlenir

Makyaj fırçası ya da diğer deyimiyle fondoten fırçası nasıl temizlenir?

Makyaj fırçası temizliğine dikkat etmediğimizde nelerin gelişebileceği hakkında bir fikriniz var mı?

Bütün bir ay fırçalarınızı temizlemezseniz, elinize alırken tekrar düşünün. Makyaj fırçaları kullanmak makyaj yapmanızı çok daha farklı ve iyi bir hale getirir. Fakat şu da var ki, her zaman söylendiği gibi ’’Büyük güç, büyük sorumluluk getirir.’’

Bu nedenle makyaj fırçalarınızı nasıl temizlemeniz gerektiğini ve sorumluluğunuzu nasıl gerçekleştireceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin lütfen.

1.Nokta Temizleme

Bu yöntem çok az zamanınız olduğunda kullanılır. En kolay ve hızlı seçenektir. Göz makyajı söz konusu olduğunda mevcut fırçalarınızın tükendiğini düşünelim. Karıştırma ya da harmanlama yapmak için her zaman temiz bir fırçaya, ihtiyacınız olacaktır. Bu tür fırçalar  ( göz makyajı için kullanılanlar) kolayca temizlenebilir.

Makyaj Fırçası Temizlemek İçin Kullanacağınız Malzemeler

  • Makyaj Fırçası Temizleyicisi ( fondoten fırçası temizleyici )
  • Kağıt havlu
 Fırça Temizleyici Kullanılarak Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir?

Ürününüzü Seçin: İlk önce, bir makyaj fırçası temizleyicisi seçin.

Fırçalarınızı Islatın: Makyaj fırçanızı nemli hale getirmek için temizleme ürününü fırçanıza doğru püskürtün.

Kağıt Havlu Kullanın: Ürün fırçadan çıkmadan, fırçayı hafifçe kağıt havluyla sarın.

Yukarıdaki Adımları Tekrarlayın: Fırçalardaki fazla nemi silin ve fırçaların geri kalanı için aynı işlemleri tekrarlayın.

Ardından Derin Temizliğe Geçilir

Derin Temizlik  Bütün fırçalarınızı sadece nokta temizleyici kullanarak temizlemiş olmazsınız. Bir fondöten fırçasını bu şekilde temizlemeye çalışsanız da, fırçanın üzerinde izler kalır. Derin temizlik şarttır!

Derin temizlik, fırçalarınızın herhangi bir bakteri içermediğinden emin olmanın tek yoludur.

Makyaj Fırçalarını Temizlemek İçin Kullanacağınız Malzemeler

  • Bebek şampuanı/ Bulaşık sabunu

  • Hafif bir kalıp sabun

  • Zeytinyağı

  • Kağıt havlu

  • Sirke ( isteğe bağlı)

  • Fırça temizlemek için Silikon Eldiven ( isteğe bağlı)

 Bebek Şampuanı veya Bulaşık Sabunu İle Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir?

 Ürününüzü Seçin: Şampuanın veya sabunun bir kısmını elinize ya da eldiveninize sıkın. İsterseniz biraz sirke de ekleyebilirsiniz. Çok fazla sayıda fırçaya sahipseniz, ellerinizle fırçaları yıkamanın, ellerinize iyi gelmez. Yıkama işlemi ellerinizi gerçekten kurutabilir için bir silikon temizleme eldiveni satın almanızı öneririz. Sabun veya şampuana bir damla zeytinyağı ekleyin. Bu işlem, fırçaların nemlenmesine ve dayanıklı tutulmasına yardımcı olur.

Yüzey Temizleme Seçimi: Bunun için elinizi ya da silikon mat eldiveni seçebilirsiniz. Şampuanı sıktıktan sonra fırçanızı bu sabun veya şampuan kümesinin içinde hafifçe döndürün.

Yavaşça Durulayın: Fırçadan tüm makyaj malzemesinin uzaklaştığından emin olun. Daha sonra fırçayı musluğun altına tutun. Musluğun su basıncı çok fazla olmamalıdır. Kullanılan suyun sıcaklığı da çok yüksek derecelerde olmamalıdır. Aksi halde fırçanızın kılları zarar görebilir.

Kağıt Havlu ile Fırçalarınızı Kurulayın: Fırçalardaki fazla suyu sıkın, bir kağıt havlu ile kurulayın ve fırçanızı kurumaya bırakın.

Kurumaya Bırakın: Fırçalarınızı tercihen bir gece boyunca kurumaya bırakın.

Makyaj Fırçalarınızı Ne Sıklıkta Temizlemelisiniz?

Mükemmel bir soru! Ve bunun en güvenli cevabı her gün. Eğer hijyen ve cilt hakkında düşünecek olursanız ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Ancak ne yazık ki günümüzün yoğun temposunda, bunu yapmak her zaman mümkün olamıyor. Bu nedenle en az haftada bir kez bu işlemi ihmal etmeden yapmalısınız. Sonuçta haftada bir, makul bir zaman aralığı sayılabilir.

Fırçalarda ne tür bakterilerin gelişip, büyüdüğünü asla bilemezsiniz. Fırçalar bakteriler için  uygun  üreme ortamıdır. Eğer çok hassas bir cilde sahipseniz, her gün farklı fırça kullanmanızı ya da günlük temizlik kuralına uymanızı tavsiye ederiz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir