Her an, her saniye farkında olmadan hayatımıza yön veriyoruz. Konuştuğumuz insanlar, gittiğimiz yerler, giydiğimiz kıyafetler ve yediğimiz yemekler hepsi verilen bir kararın sonucunda oluşmakta. Bu küçük kararlardan farklı olarak kimi zamanlar oldukça ciddi ve kritik durumlarda da karar almamız gereken durumlar yaşayabilmekteyiz. İşte özellikle bu anlarda kritik ve zor kararlar alabilmek için uygulanması gereken bir kural var. O da 10/10/10 kuralı.

Gelecek aslında şu an verilen kararlardan oluşmaktadır. Günlük yaşamda verilen büyük küçük tüm kararlar, insanların geleceğini şekillendirmektedir. Bir şekilde bazı durumlarda kararlar vermeye mecbur kalıyoruz. Bu kararların sonucunda kimi zaman felaketlere dahi yol açabilecek kadar kötü sonuçlarlar işle karşılaşma şansımız bulunuyor.

Peki  10/10/10 Kuralı Nedir?

Yapılan araştırmalara göre kötü kararların ardında 3 ana sebep var. Duygusallık, geçmiş deneyimler ve önyargı kötü kararların temel sebebi. Uzmanlara göre ise kötü karar vermekten kurtulmak için bir kural var. Geleceğe, dostluklara, aileye ve iş yaşamına olumsuz etkiler edebilecek bir karar vermeden önce insanların kendilerine şu 3 soruyu sorması gerekiyor.  Bu karar verdikten 10 dakika sonra, 10 gün sonra ve 10 yıl sonra nasıl hissedeceğim?

10/10/10 Kuralı Nasıl Faydalar Sağlar?

10/10/10 kuralı aslında duygusal ve öfkeli anlarda verilecek kararların düşünülmesi adına uygulanmakta olan bir kural. Örneğin iş yerinde biri ile tartıştınız ve öfke ile bazı karalar vermek üzeresiniz. İşte tam bu noktada durup 10/10/10 kuralını düşünmelisiniz.

İstifa ettikten 10 dakika sonra kendinizi rahatlamış hissedebilirsiniz ama bu durum 10 ay sonra için böyle olmayabilir.  Bu sebeple kritik kararları vermeden önce mutlaka bu kural akla getirilmeli ve kararın etkileri uzun vade için düşünülmelidir. Böylece hata yapılması durumu en aza inmiş olacaktır. Bu kuralda en önemli olan nokta dürüst olmaktır. Kendinize karşı dürüst olup sorulara dürüst cevap vermeniz her zaman kazananın siz olacağını gösterecektir. Bu kurallar çerçevesinde karar almayı alışkanlık haline getirmeniz durumunda başarıyı yakalayacağınızın ve artık hiçbir karar için pişmanlık duymayacağınızın garantisi büyük ölçüde verilebilmektedir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir