kalıcı kilo verdiren alışkanlıklar

Kilo vermek ve fit bir vücuda sahip olmak tüm kadınların hayalidir. Kadınlar kilo vermek için diyet ve spor yapmak gibi yollara başvururlar.

Ancak hepimizin günlük hayatında fark etmeden yaptığı bazı alışkanlıklar kilo vermemize sebep olmaktadır. Bu alışkanlıkları günlük hayatına dahil eden kadınlar kolaylıkla kilo verebiliyor. Peki nedir bu kilo verdiren alışkanlıklar?

Günlük hayatımızda tükettiğimiz içecekler, en az yediğimiz yemekler kadar kalori bulundurmaktadır. Bu sebeple, aldığımız kiloların büyük bir çoğunluğunun sebebi içeceklerde bulunan fazla kaloridir.

Tabii ki içecek içmeyi kesmek kesin bir çözüm değildir. Çünkü bir zaman sonra vücudumuz mahrum kaldığı şeyleri ister ve eskisinden çok daha fazla tüketmeye başlarız. Bu sebeple, içeceklerden aldığımız kaloriyi azaltmanın bir yolunu bulmak gerekir.

İnce uzun bardaklar kullanmak, içecek miktarını azaltmamıza, aynı zamanda da görünürde tükettiğimiz içecek miktarının değişmemesine  yardımcı olur. Psikolojik olarak tükettiğimiz az miktarda içecek yeterli gelir.  böylece içeceklerden alınan kalori miktarı da azalmış olur.

Hızlı yemek yiyen insanlar hızlı kilo alır. Çünkü beyin vücuda “doydum” sinyalini geç vermektedir. Hızlı yemek yiyen insanlar bu süre zarfında fazla miktarda besin tüketerek fazla miktarda kalori alırlar.

Yavaş yemek yeme alışkanlığını kazanmak, kişilerin fark etmeden kilo vermelerini sağlayacaktır. 20 dakikalık bir süre yemek için yeterlidir.

Duş almak günlük hayatımızda yer alan alışkanlıklardan bir tanesidir. Bunun yanında, duş aldığımız süre zarfında vücudumuz kalori yakmaktadır. 1 saat süren bir duş kişinin kilo vermek için gerekli kaloriyi yakması için yeterli olacaktır. Bu sebeple, her gün 1 saat duş almak kilo verdiren bir alışkanlıktır.

Kişinin yemek yeme esnasın öncelikle gözünün doyması gerekmektedir. Yemek yemeye başlarken aç olduğumuz için tabaklarımızı çok doldururuz ve kendimizi tüm yiyeceği bitirmeye şartlandırırız.

Bu da fazla kalori almamıza neden olur. Bunu engellemek için yiyecekleri küçük parçalara ayırmak gerekir. Böylece beynimiz tabağımızda bulunan yemeğin miktarını çok algılayacak ve “doyma” sinyalini vücuda erken verecektir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir