japon çocukları sakin olma nedenleri
japon çocukları japonya da ebeveynlik

 

Japon çocukları çok sakin, hiçbir zaman sinir krizi geçirmeyen, mantıklı çocuklardır. Bu özellik onları diğer ülkelerdeki yaşıtlarından ayırıyor.

Her kültürün uygulamaları ve şartları farklı da olsa, hepimizin birbirinden öğrenebileceği özel koşullar vardır, diye düşünüyoruz.

Japonya’da ebeveynlik hakkında ilk öğrendiğimiz şey; yaşları çok küçük olsa da, çocukların okula yanlarında refakatçi olmadan, tek başlarına gitmeleri.

Bu yol, şehir içi otobüs veya trene binmek ve yoğun sokaklarda gezmek anlamına gelse bile…
Japon eğitim sisteminin temel prensibi, bireyin öncelikle kendi kendine yeterli olabilmesidir.
Ülkede suç oranının düşüklüğü nedeniyle, ebeveynler bir problem yaşandığında toplumun kendilerine yardım edeceğine dair, samimi bir güven duyarlar.

Ortamdaki bu güven havası, çocuklara da yansır. Gereksiz yere stres altında hissetmezler. Kendi başlarına okula yolculuk, kişisel olarak güven kazanmalarını da destekler.
Japonya’da ebeveynlerin çocuk yetiştirmede titizlikle dikkat ettikleri, başka noktalar da var.

Çocukları Hakkında Konuşmazlar
Diğer ülkelerde aileler çocukları hakkında yaptıklarını anlatmaya çok hevesli olsalar da, Japon ebeveynler bu konuda çok sessiz davranırlar. Çocuklarıyla ilgili konuları, sadece en yakın sırdaşlarıyla paylaşırlar ve çocuklarının bireysel şahsiyetlerini muhafaza eğilimindeler.

Çocuklar Güvensiz Hissetmezler
Japonya’da çoğu ailede çocuklar, anne ve babanın ortasında yatarak uyurlar. Ebeveyn ve çocuk arasında sıcak tensel temas, daha çok korumaya dayalı bir havada çocuğa sunulur. Ebeveyn ve çocuk arasında vıcık vıcık öpüşme, sarılma vs. gibi adetler yoktur.

Çocuklara Önceliğin Daima Başkalarının Olduğu Mesajı Verilir
Bir Japon ebeveynin çocuğuna ilk mesajı, daima öncelikle başkalarını düşünmesi gerektiği üzerinedir. Buna bağlı olarak da, her şeyden önce toplumsal barış ve huzuru korumaya yardımcı olmak, birincil görevleri arasındadır.

Öğle Yemekleri Önemlidir
Japon anneler çocuklarının öğlen yemeklerinin sağlıklı olarak hazırlanması için, sabahın erken saatlerinde kalkarlar. Paketlenmiş gıdaları çocuklarına verip, öğle yemeği olarak tüketmelerini istemezler. Yiyecekler günlük olarak hazırlanır. Sağlıklı beslenmenin küçük yaşta başlayan bir alışkanlık olduğunun bilincindedirler.

Japonya’ da Aile İle Geçirilen Zaman
Japonya’da aileler yemek zamanı gibi, çocuklarla birlikte yapılacak ortak faaliyetler konusunda çok hassastırlar. Bu saatleri mutlaka çocuklarıyla birlikte geçirirler. Çocuklarıyla uzun uzun konuşmak için vakit ayırırlar. Diğer ülkelerdeki ebeveynlerin telaşlı yaşamı, burada hoş karşılanmaz.

Japon çocuklar diğer ülkelerdeki çocuklara kıyasla çok daha sakindirler. Diğer ülkelerde, çocukların caddelerde koşup bağırması pozitif canlılık olarak kabul edilsede, bu tür davranışlar Japonya’ da az gelişmişlik olarak görülür.

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Yorum yazarları
Maviname Son yorum yazarları
  Abone ol  
Bildir
Alev Ramiz
Ziyaretçi
Alev Ramiz

Gelişmişlik emek istiyor iste böyle. Küsleriyle gelir ya da saldım çayıra mevlam kayıra diyememisler

Maviname
Yönetici

olabiliyor malesef ki.. çocuk yetiştirme konusunda bile ülkeden ülkeye farklılar görülebiliyor her toplumun kendine özgü tavrı ve kuralları var.. Yukarıdaki Maddelerde de bulunan. Japonya nın çocuk yetiştirme konusunda en taktir ettiğim özelliği çocuklara bencillik duygusu aşılanmaması, önceliğin başkalarının olması gerektiği mesajını vermeleri. Sağ duyulu bir toplum olmaları belkide bu yüzdendir