insanlar sizi neye göre yargılarlar

Nasıl Yargılanıyorsunuz?

Çevrenizde olumlu bir izlenim bırakmak için, egzersiz yapıyorsunuz, kıyafet seçimi ve doğru makyaj tekniği için zaman ve enerji harcıyorsunuz… Ama daha sonra karşılaştığınız birisi ile yaptığınız el sıkışması kişiliğiniz hakkında etrafınıza hiç istemediğiniz sinyaller gönderebilir. Günlük jestleriniz ve alışkanlıklarınızla nasıl bir izlenim oluşturduğunuza bakalım.

1-Göz Teması Kurmaktan Kaçınma

Birisi konuşurken göz temasını sürdürmek, karşınızdakine gerçekten ilgi gösterdiğinizin kanıtı olarak algılanır. Bu da konuştuğunuz kişinin size güven duymasını sağlar. Göz teması kurmamak karşıdaki kişi üzerinde reddetme, hatta dehşet duyguları yaratabilir. Denver’da çalışan Psikoterapist Tina Gilberston ‘’Eğer sizi tanımayan insanlarla göz temasına girmeden konuşuyorsanız bu insanlar sizinle daha yakın temasa geçmeyi reddediyorlar ‘’ diyor. ‘’Bunu utangaçlık nedeniyle de yapamıyor olabilirsiniz ama göz temasının kurulmaması karşıdaki tarafından kibirlilik ve düşük öz saygı göstergesi olarak değerlendiriliyor.  Her iki durumda da düşmanca ve ulaşılmaz olmanın kişilik işaretlerini yansıtmış olursunuz.

2-Gülümsememek

İster çatık kaşlı olun, ister olmayın, mutsuz bir ifade karşınızdakini derhal uzaklaştırır. Tabii ki, gün boyu anlamsız şekilde sırıtmanız güzel olmaz. Ama bir insanı gördüğünüzde gülümsemek, derhal karşınızdakinin sizin hakkınızda olumlu bir fikir geliştirmesine sebep olur. Birisiyle ilk görüşmenizde, meşgul de olsanız, aklınızda başka şeyler de olsa gülümsemelisiniz. Bu harika bir izlenim oluşturmanın birinci şartıdır.

3-El Sıkışmanın Gücü

El sıkışmak, bir sözel karşılaşma daveti olarak algılanır. ‘’Islak çanak çömlek ‘’ diye adlandırılan türde bir el sıkışma tercih edilmiyor. Bu tarz el sıkışma, kişinin karşısındaki ile bağlantı kurma konusundaki kararsızlığı hakkında çevreye güçlü bir mesaj veriyor.

Çok sıkı bir el sıkışma genellikle saldırganlık ve hakimiyet kurma isteğinin işareti olarak algılanıyor. Çoğu kez kişinin diğer alanlarda da kontrol ihtiyacı içinde olacağını gösteriyor.

İdeal el sıkışma, doğal göz teması ile sıkı bir şekilde bağlantılıdır. Bir sıcaklık işareti ve güven mesajı vermelidir.

4-Giydiğiniz Renkler

İnsanlar fuşya, turkuaz ya da bordo gibi parlak renklere yöneldiklerinde, karşıdakiler tarafından genellikle cesur ve yaşananlara önem veren bir kişiliğin ifadesini yansıtmış olarak algılanıyor. Bu cesur moda seçicileri dikkat çekebilir ve insanların onları fark etmesine neden olabilir. Fakat parlak renklerin seçimi aynı zamanda karşınızdakinin kendisini daha fazla ifade etmek için duyduğu açlık ihtiyacı da olabilir.

Bej, nötr renkler ise tam tersi çevreye rahatlamak ve rahatlatmak mesajını yolluyorlar. Çoğu kez etraflarında aşırı uyaran bulunan ve bu nedenle yorucu derecede uyarılmış insanlar, daha sakin renkler giyerek sakinleşmek istiyorlar.

Daha rahat olan insanlar ise toprak tonlarını seçiyor.

4-Çalışanlarınıza Davranış Tarzınız

Garsonlara, hamallara, şoförlere, temizlikçilere küfür eden insanlar, gerçek kimliklerini gösteriyorlar. Bunlar genelde kibirli ve her şeye hakkı olduğunu düşünen insanlar oluyorlar.

Hizmet elemanlarına saygılı olan insanlar ise şefkatli ve nazik, empati yapabilen insanlar oluyorlar.

Bu gösterge, davranış bilimlerinde kişinin gerçekte kim olduğunu değerlendirmenin en etkili yollarından bir olarak görülüyor.

6-Telefonunuza Ne Kadar Bağımlısınız?

Şirkette birisi telefonunu takıntılı bir şekilde kontrol ediyorsa, bu sizinle tam olarak görüşme yapmadığını gösterir.

Sürekli telefonunuza odaklanıyorsanız, karşınızdaki insan dikkatinizin kendisinde değil telefonunuzda olduğunu düşünür. Bu davranış ‘’ Bana izin vermelisin. Senden daha acil bir konu ile uğraşıyorum’’ mesajını verir ve konuştuğunuz kişi hızla uzaklaşır.

7-Evcil Hayvan Seçiminiz
Köpek sahibi insanlar karşılarındakine daha enerjik ve dışa dönük, kedi sahipleri ise daha içedönük ve hassas oldukları mesajını veriyorlar.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir