her derde deva zencefilin faydaları

 

Zencefil hem geleneksel hem de modern tıpta kullanılan ve dünya üzerinde pek çok yerde bilinen bir bitki olarak değerlendirilir. Çoğunlukla tropikal bölgelerde yetişen bu bitki maalesef ülkemizde yetişmemektedir. Ancak yoğun kullanımı sebebi ile hemen her yerde bulunması mümkündür. kuru ve serin yerlerde saklanması gereken zencefil buzdolabında da 2 ile 3 hafta arasında güvenli bir şekilde bulundurulabilir.

Zencefil bitkisinin kökünden elde edilmekte olan zencefil baharatı özellikle Hint ve Asya mutfaklarında oldukça popüler olarak kullanılmaktadır. Fakat zencefil faydaları sebebi ile bir çok kültür tarafında yıllardır ilaç amaçlı kullanılmaktadır.

Zencefilgiller ailesinden bir bitki olarak yaklaşık 1 metre uzunluğuna kadar büyüyebilen zencefil toz, kurtulmuş ve taze olarak kullanılabilir. Yapısındaki uçucu yağlar nedeni ile de yüksek vitamin ve besin kaynağıdır. 1 tatlı kaşığı yani yaklaşık 10 gram taze zencefil 5 kaloridir.  Bu ölçüde glisemik indeks değeri de oldukça düşüktür.

Mide Üzerindeki Etkisi

Zencefilin mide üzerinde oldukça fazla olumlu etkileri vardır. Bunların başında mide bulantısının önlenmesi, yol tutmasının ortadan kaldırılması ve sindirim sorunlarının giderilmesi gelir. Dünyanın farklı noktalarında yüzlerce yıldır ilaç olarak kullanılmakta olan zencefil soğuk algınlığına da oldukça etkili bir şekilde iyi gelmektedir.

Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan bu bitki bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar ve hastalıklara karşı dirençli olunmasına imkan tanır.

Zencefilin Diğer Faydaları

  • Fosfor, demir, kalsiyum, B3, B6, sodyum, magnezyum ve potasyum mineralleri içermektedir.

  • Aynı zamanda fenilalin ve valin gibi pek çok amino asitleri de bu bitki içermektedir.

  • Kanın normal dolaşımını korumasına yardımcı olur. İçerisindeki çinko, krom ve magnezyum aşırı terleme, titreme ve ateşi önlemeye yardımcı olur.

  • Anti-enflamator etkisi sebebi ile doğal olarak iltihap ve ağrılar üzerinde azaltıcı etkisi oldukça fazladır.

  • Antibakteriyel ve mikrop öldürücü özelliği vardır.

  • Kanda yağ düzeyini düşürüp damarların korunmasına ve kolesterolü düzenlediğine rastlanılmıştır.

  • Kanser ve yaşlanma üzerinde oldukça olumlu etkisi olan zencefil antioksidan özelliklerinde bir bitkidir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir