hayatınızı kolaylaştıracak pratik bilgiler

Evde kolayca uygulayabileceğiniz yöntemlerle canınızı sıkan sorunlardan kurtulabilirsiniz.

1- Sütü Pişirmeden Önce 

Sütü ocağınıza almadan önce süt pişireceğiniz tencereyi soğuk suyla çalkalarsanız süt pişerken tencerenin dibine yapışmasını önlemiş olursunuz.

2– Renkli Gömlekler

Renkli gömleklerinizi yıkama işlemine geçmeden önce iki saat sirkeli su da bekletirseniz. Renkleri solmadan canlı kalacaktır.

3-  Ekmeğinizin Küflenmemesi İçin

Ekmeklerinizin küflenmesini önlemek için ekmek saklama kutusuna bir kabın içerisine tuz ve karbonat koymak ekmeklerinizin küflenmesini önleyecektir. Tuz ve karbonatın fazla nemi emme özelliği bulunmaktadır.

4-  Kaybolan Aksesuarlar

Küçük aksesuarlarınız yere düştü ve bulamadığınızda elektrik süpürgesini kullanın. Süpürgenin emici ucuna ince bir naylon çorap sarın. Çorabı paket lastiği ile sıkıca tutturun. Daha sonra aksesuarı düşürdüğünüz yeri süpürün. Aksesuarınızı süpürgenin emici ucu ağzında çoraba takılmış olarak bulabilirsiniz.

5- Çabuk Kuruyan Çamaşırlar

Çabucak kurumasını istediğiniz çamaşırlarınızı asmadan önce kuru bir havlunu üzerine koyun. Daha sonra havlu ile çamaşırı yuvarlayın. Elinizdeki ruloyu sıkabildiğiniz kadar sıkın. Böylece çamaşırdaki suyun önemli bir kısmını uzaklaştırmış olursunuz. Daha sonra asınız. Kısa zamanda kuruyacağı göreceksiniz.

6-  Ateş Yakmak İçin Çıra Yoksa

Piknikte ateş yakmak önemlidir. Tutuşturucu almayı unuttuysanız hiç dert etmeyin. Tutuşturmak istediğiniz çıraları düzgünce yerleştirin. Aralarına bir cipsi tutuşturarak koyun. Diğer cipsleri de tutuşan cipsin üzerine atın. Böylece istediğiniz ateşi yakmış olursunuz. Cipsler gerçek bir tutuşturucu işlevi görürler.

7-  Sıkan Ayakkabılar

Ayakkabınız sıkıyorsa eski gazete kağıdını ıslatın, ayakkabınızın içine iyice sıkıştırarak yerleştirin. Kağıt tamamen kuruyuncaya kadar bekleyin. Bu işlemin sonunda ayakkabınız en az yarım numara genişleyecektir. Rahatça giyebilirsiniz.

8-  Ağız Kokusu

Ağız kokusu çok rahatsız edici bir durumdur. Eğer böyle bir şikayetiniz varsa karanfil çiğnemenizi öneririz. Ya da yeşil bir elma yerseniz mideniz rahatlar ve ağız kokusu şikayeti biter.

9- Gül Dikmek

Gül yetiştirmek belki de en zarif uğraşlardan biridir. Bir gül fidesini çapraz kesip toprağa ekseniz de bu işi başarabilirsiniz. Ama eğer kestiğiniz fideyi önce patatese saplayıp sonra toprağa gömerseniz, gülünüz daha kolay tutacaktır. Ya gülü toprağa ekerken yanına da bir adet muz ile birlikte gömerseniz yine  ektiğiniz gülün daha kolay tuttuğunu göreceksiniz.

10-  Düğmeler Kopmasın

Ceket, kaban, palto gibi kaybolduğunda bulunması zor olabilecek düğmelerin tam ortasına dikiş dikilen yerine küçük bir damla şeffaf oje damlatırsanız bir daha kesinlikle kopmaz.

11- Ayakkabı Kokusu

Bütün gün ayaklarınız kapalı ayakkabılar içinde havasız kalır. Bu da ayakkabınızda hoş olmayan bir koku oluşumuna yol açar. Bundan kurtulmak için poşet çayları kuru olarak ayakkabınızın içine yerleştirican. Ve 1 gece bekletin. Kendi deneyimlerimizde en çok ekinezyanın ayakkabı kokusunu tamamen ve çabucak çıkardığını gördük. Tavsiye ederiz.  Ayakkabılarınızda ter kalıntısı yoksa yani ayakkabılarınızın içi kuruysa kabartma tozu ve vanilya karışımını da koyabilirsiniz. Aynı şekilde etkili olur.

12-  Tıkanan Duş Başlığı

Eğer duş başlığınız kireç nedeniyle tıkandı ise hiç dert etmeyin. Duş başlığını bir poşetle kaplayın poşetin içine beyaz sirke koyun. Poşeti paket lastiği ile sıkıca bağlayın. 1 gece boyunca bırakın. Ertesi sabah tıkalı deliklerin açılmış olduğunu göreceksiniz.

13-  Ayakkabınız Su Geçirmesin

Su geçirmez ayakkabılara sahip olmak oldukça avantajlı bir durumdur. Bunun için bal içermeyen balmumu alın ve tıpkı ayakkabınızı cilalıyormuş gibi bütünüyle ayakkabınızın üzerine kaplayın. Daha sonra saç kurutma makinesi ile balmumunu iyice eritin. En son kuru temiz bir bezle ayakkabınızı güzelce silin. Güle güle kullanın.

14- Limondan Bol Su Elde Etmek İçin

Limonu sıkmadan önce biraz sıcak suda bekletirseniz  maksimum su elde edebilirsiniz.

15- Mantar Pişirirken

Mantarları sotelerken tencerenin kapağını açık bırakırsanız. Mantarların kararmasını önleyebilirsiniz.

16- Telefonunuzun Sesi Çok Çıksın

Telefondan müzik dinlemek hepimizin çok keyif aldığı bir şey. Eğer telefonun müzik sesi daha da çok çıksın istiyorsanız telefonu su bardağının içine baş aşağı olarak yerleştirin. Sesinin çok daha kuvvetli çıktığını göreceksini

17- Muzların Taze Kalması İçin

Satın aldığınız muzların birleşim yerlerini streç film ile sararak uzun süre tazeliğini koruyabilirsiniz…

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir