hamilelikte kasılmalar neden olur
hamilelikte kasılmalar ve nedenleri

Hamilelikte kasılmalar ve karın sertleşmesi bir çok anne adayının yaşadığı bir durumdur. Hamilelik boyunca bebeğin anne karnında günden güne büyümesiyle karında kasılma ve sertlik hissi olarak görülmektedir.

Doğumu yaklaşmış ve ilk çocuğunu doğurmaya hazırlanan anne adayları bazen yalancı kasılmaları da doğum sancısı ile karıştırmaktadır. Peki bu kasılmaların gerçek doğum sancısı mı yoksa yalancı kasılma (Braxton Hicks)  mı olup olmadığı nasıl anlaşılır?  Anne adaylarının sıklıkla sorduğu  ”hamilelikte kasılmalar ve karın sertleşmesi yaşadığında doğumum mu geliyor” endişeleri. Sıkça sorulan hamilelikte kasılmalar kaç çeşittir? Braxton Hicks kasılması nasıl hissedilir Braxton Hicks kasılması nedir? Hamilelikte yalancı kasılmalar ve gerçek kasılmalar nasıl ayırt edilir? sorularına uzmanların verdiği cevapları sizler için araştırdık.

Hamilelikte kasılmalar ve karın sertleşmesi genel olarak normal karşılanmaktadır. Rahim kaslarının kasılıp gevşemesiyle oluşan bu durum bebeğin dışa itilmesini kolaylaştırır. Bu da doğum için gerekli olan genişlemedir.

Hamilelikte kasılmalar kaç çeşittir? Braxton Hicks kasılması nasıl hissedilir Braxton Hicks kasılması nedir? Hamilelikte yalancı kasılmalar ve gerçek kasılmalar nasıl ayırt edilir? Hamilelikte karın kasılması nasıl engellenir? Çözümlerine ve nasıl önleyebileceğimize hep birlikte göz atalım. Her Kasılma erken doğumun habercisi mi?

hamilelikte kasılmalar ne kadar sürer

Hamilelikte Kasılmalar Neden Olur Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte kasılmalar ve karın sertleşmesi bazı anne adaylarının karşılaştığı durumdur. Regl döneminin gecikmesiyle birlikte karın ve kasık bölgesinde kasılmalar yavaş yavaş kendini gösterir. Bu demek oluyor ki hamilelikte kasılmalar ve karın sertleşmesi henüz gebeliğin ilk günlerinde bile hafif şiddetli de olsa başlayabilmektedir. Ancak bu kasılmalar doğum süreci yaklaştıkça daha da artmaktadır.

Hamilelikte kasılmalar genellikle karın bölgesinde hissedilir.  Bu kasılmalar  bazı durumlarda kasık ağrısı olarak ta görülebilir.  Hamilelikte kasılmalar ne zaman başlar? sorusuna bu yüzden net cevap vermek mümkün değil. Altıncı aydan itibaren anne adayları doğum sürecine kadar bu kasılmalarla karşı karşıya kalmaktadır. Giderek sertleşen kasılmaların sıklığına aynı oranda artmaktadır.

Hamilelikte kasılmalar genellikle normal olarak kabul edilmektedir ve tehlikeli değildir. Ancak gün içerisinde çok sık tekrarlanması, şiddetinin çok artması ve bununla birlikte vajinal akıntıların çoğalması erken doğumun sinyali olabilir. Özellikle kasılmaların şiddeti az dahi olsa kanama, idrar yaparken yanma, bulantı, kusma, baş dönmesi halinde hemen bir hekime görünmeniz gerekmektedir. Hekimin elle ve NST cihazı ile yaptığı muayeneyle gebenin kasılması ölçümlenmektedir.

Muayeneler sonucunda kişilerin hamilelikte kasılmalar yaşamasının nedenleri erken doğum kasılması mı yoksa gerçek doğum başlangıcı mı olduğu belirlenir.

Hamilelikte Kasılmalar Nerede Hissedilir?

Hamileliğin 3 ve 4. aylarından itibaren kasılmalar kasık bölgesinde sert bir ağrı şeklinde hissedilir. Bu kasılmalar, aniden ayağa kalmayla olabileceği gibi ani yapılan hareketlerle de oluşmakta ve şiddetlenmektedir. Hissedilen ve git gide şiddetlenen ağrıların asıl nedeni ise rahmin büyümesiyle birlikte rahim çevresinde bulunan ligamentlerin ve bağların gerilmesidir.

Her iki tarafta da görülen bu ağrı daha çok sağ tarafta hissedilmektedir. Ayrıca şişkinlik, kabızlık ve gaz sıkışmalar da hamilelikte kasılmalar yaşanmasına neden oluyor. Özellikle hamileliğin son evrelerinde görülen Braxton-Hicks kasılmaları, doğum anında yaşanan kasılmaların aynısıdır. Bu yüzden yalancı doğum sancısı olarak da bilinen Braxton Hicks  kasılmaları, şiddetliyse bir doktora görünmekte fayda vardır.

Hamilelikte kasılmalar ve karın sertleşmesi anne adaylarının çoğu zaman ayırt edemediği erken doğum habercisi olarak algılanmaktadır.

Hamilelikte Kasılmalar Ve Karın Sertleşmesi Neden Olur? hamilelikte kasılmalar ne kadar sürer

Hamilelikte kasılmalar çoğunlukla hamileliğin 4. ve  9. ayları arasında başlar. Uzmanlar hamilelikte kasılmalar yaşayan annelerin erken doğuma sebep olacağı korkusu yaşamamaları gerektiğini belirtiyor. Hamileliğin 22. haftasından önce gelen kasılmalar ara sıra yaşanan kısa süreli kasılmalardır. Hamileliğin 22. haftasından sonra yaşanan kasılmalar daha şiddetli olacaktır. Bu kasılmalarda da anne adayları panik yaşayıp, doğum sancısı korkusuna kapılmaktadır. Fakat bu kasılmalar da  düzenli olmadığı için korkuya kapılmamak gerekiyor. Bebeğe de anneye de zararı olmayan kasılmalardır.

Hamileliğin 22. haftasından sonra olan bu kasılmaların doğum sancısıyla karıştırılmaması öneriliyor. Kasılmaların sıklığını takip ederek, eğer dayanılmayacak şiddette ve sıklıkla tekrarlıyorsa doktora başvurmaları gerekiyor. Uzun süre ayakta kalmak, yorgunluk, stres, hamilelikte kasılmalar ve karın sertleşmesi yaşanmasına neden olacaktır. Eğer şiddetli ve  sık kasılmalar yaşıyorsanız doktorunuza haber vermenizde fayda var.

Hamilelikte Kasılmalar Ve Karın Sertleşmesi Erken Doğumun Belirtisi mi?

Hamilelikte kasılmalar erken doğum habercisi mi? Bir çok anne adayı bu konuda endişeye kapılır. Doğum belirtileri arasında yer alan hamilelikte kasılmalar her zaman gerçek doğum kasılması olmayabilmektedir. Özellikle gebeliğin 20. haftası ile 37. haftası arasında kasılmalar ve karın sertleşmesi  oluyorsa, bu  yalancı kasılma olabilir. Ancak bu kasılmalar saatte 4 kez ya da daha sık oluyorsa hemen doktora gitmeniz faydalı olacaktır. Çünkü hamilelikte kasılmalar erken doğum ve normal doğum belirtisi olmaktadır. Bu nedenle özellikle yüksek riskli anne adayları erken doğum belirtileri konusunda muhakkak bilgi sahibi olmalıdır. Bu belirtilerin başında uterus kasılmaları gelmektedir.

Kasılma olup olmadığını anlamanız için avuç içinizi karnınızın üzerine hafifçe koyun ve avucunuzun altında uterusun toplanıyor hissi varsa bu kasılma belirtisidir. Kasıklarda baskı hissi, pozisyon değiştirmekle geçmeyen bel ağrıları, vajinal akıntının artması, renginin değişmesi ve adet sancısına benzer kramp tarzı ağrılar gibi şikayetlerle birlikte kasılmalar varsa bu erken doğum belirtilisi olabilir. Böyle durumlarda hemen bir doğum doktoruna görünmeniz gerekmektedir.

Ancak çoğu zaman kasılmaların pozisyonunuzu değiştirdiğinizde kaybolduğu görülmektedir. Ayrıca anne adaylarının 38-40. haftaları arası hamilelikte kasılmalar ve karın sertleşmesi yaşamaları oldukça normal kabul edilmektedir. Doğum sürecine hazırlık aşaması olarak bilinen yalancı sancılar düzensiz aralıklarla alt karın ve kasıkta hissedilmektedir. Kişiye göre şiddetinin değişkenlik gösterdiği kısa süreli kasılmalar, yalancı doğum ağrıları olarak da adlandırılmaktadır. Doğum yaklaştıkça yalancı kasılmalar yerini yavaş yavaş gerçek kasılmalara bırakmaktadır.

Doğum öncesinde ve doğum anında gerçekleşen kasılmalar, daha şiddetli olmakla birlikte sırtın alt kısmından başlayıp karna doğru yayılmaktadır. Dinlenildiğinde geçmeyen bu kasılmaların aralıkları azalırken şiddeti de artacaktır. Kasılmaların 5 dakikada 1 geliyorsa ve bu kasılmaların süresi 1 dakikayı geçiyorsa, bu durum hamilelikte kasılmalar yaşayan anne adaylarına doğumun sinyallerini veren kasılma çeşitidir.  Doğumunuz başlamak üzere olabilir. Hamilelikte kasılmalar arasında gerçek olan ve şiddetli bir kasılmadır. kasılmalarla birlikte su gelmesi halinde en kısa sürede doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Hamilelikte Kasılmalar Kaç Çeşittir? Gerçek Kasılma Nasıl Ayırt Edilir? hamilelikte kasılmalar ve karın sertleşmesinin nedenleri

Hamilelikte kasılmalar ağrılarla ve her zaman düzenli olmayan aralıklarla geçer. (Aralık kısmına değinmişken, son haftalarda gerçekleşen kasılmaların süresini hesaplamanızı öneririz. Çünkü doktorunuz soracaktır ve buna göre doğum zamanınızla ilgili açıklamalar yapacaktır.) Peki öyleyse, kasılmaların tümünün genel belirtilerini inceleyelim.

 1. İlk kasılmalar regl sancısıyla neredeyse birebirdir. Çok ağrılı geçmez. Aksine size her kasılmanızın böyle olacağını hissettirir ve sizleri rahatlatır. Üzülerek söylemeliyim ki hanımlar; gerçek hamilelik kasılmaları asla düşündüğünüz gibi olmayacaktır. Çok ağrılı ve kuvvetli olacaktır.
 2. Ağrılar sırtınızdan başlayacaktır. Yavaş yavaş alt karnınıza ve bacaklarınıza doğru ilerleyerek. Sizi rahatsız etmeye başlar.
 3. Kilo alımından da  kaynaklanan karnınızda gerginlik ciltte genişlemeye sebebiyet verebilir. Böyle durumlarda gerçek olmayan sancılar yaşayabilirsiniz. Fakat sonunda bütün o acılara değecek şeyi, bebeğinizi kucağınıza aldığınızda tüm bunların geçeceğine emin olabilirsiniz.
Hamilelikte Kasılmalar Üç Çeşittir

1-Braxton Hicks Kasılmaları

Braxton Hicks kasılmasının tanımına geçmeden önce adının nereden geldiğini de buraya not düşelim. Braxton Hicks kasılması olarak tanımlanan bu kasılmayı ilk olarak İngiliz doktor John Braxton Hicks tanımlamıştır ve onun adı ile kullanılmaktadır. Braxton Hicks kasılmaları gerçek doğum kasılmalarından farklıdır. Ancak hamilelikte kasılmalar ve karın sertleşmesi yaşayan bayanlar tarafından doğum sancıları ile karıştırılabilmektedir. Bilhassa ilk doğumunu yapacak olan kadınlar hamilelikte kasılmalar ve karın sertleşmesi yaşadığında, bu kasılmanın  Braxton Hicks kasılması mı doğumu başlatan kasılmalar mı olduğunu ayırt etmekte güçlük çekerler.

Bu sebepten dolayı Braxton Hicks kasılmaları ne zaman başlar? braxton hicks kasılmaları ile doğum kasılmaları arasındaki fark nasıl ayırt edilir. Bunları bilmek son derece önemlidir.

 • Hamilelikte kasılmalar genel olarak gebeliğin son aylarında gerçekleşmek ile beraber yalancı kasılmalar 24. haftadan itibaren başlayabilmektedir.
 • Hemen hemen her gebe kadının da bildiği üzere doğum sancıları ritmiktir. Yani belli aralıklar ile devam eder. Ancak Braxton Hicks kasılmaları ritmik değildir.
 • Gerçek kasılmalar ne yaparsanız yapın devam edecektir. Hamilelikte kasılmalar arasında ritmik olan bebeğin doğacağı sinyallerini veren kasılmalardır. Ancak sözü geçen yalancı kasılmalar belli nedenler ile ortaya çıkmakta ve bu nedenler ortadan kalktığında sona ermektedir. Örneğin yorgunluk nedeni ile Braxton Hicks kasılmaları başlar ve dinlendiğiniz zaman geçer. Ya da susuzluk nedeni ile başlar ve bu ihtiyaç giderilince biter.

2 – Yanlış Kasılmalar Doğuma hazırlanmanız amacıyla doğum kasılmalarından önce gerçekleşen kasılmalardır. Vücudunuzun pozisyonunu değiştirmenizle durur. Doğumdan çok çok önce de olabilir, doğuma yakın da. Fakat farkındayız ki, bu kasılmalar da çoğu tecrübesiz hamile adayını korkutacaktır.

3-Gerçek Kasılmalar Vücudunuzun pozisyonunu değiştirseniz de durmayan, zaman geçtikte sıklığı artan ve müthiş ağrılara ev sahipliği yapan gerçek doğum kasılmalarıdır.

Hamilelikte kasılmalar arasında en ağrı veren kasılmalardır.

İshal, mide bulantısı ve kramp gibi rahatsızlıkları da beraberinde getirebilir. Yanınızda sizi hastaneye taşıyacak biri varsa derhal onun tarafından hastaneye götürülmeli veya ambulansı bir dakika bile kaybetmeden aramalısınız. Zaten hamilesiniz, o müthiş duygu değişiminin ortasında, özellikle son aylarda artacak olan bebeğinizi koruma güdüsüyle yanınızda sürekli olarak telefon taşıyacağınıza eminim.

Hamilesiniz ve doğumunuza birkaç haftadan fazla bir süre var. Eğer aşağıda sayacağım belirtileri görmüşseniz, derhal doktora gitmelisiniz.

 • Karnınıza bir yumruk yemişcesine ağrı verecek, çok ağrılı ve çok kuvvetli kasılmalar.
 • Su gelmesi.
 • Suyun renginin yeşilimsi ve kahverengimsi olması.
 • Vajinal bölgede, göbek kordonunu hissetmek.

Hamilelikte  Kasılmalar Karın Sertleşmesi Hangi Durumlarda Riskli dir?

Hamilelikte kasılmalar riskli midir? Riskli hamileliklerde, tüp bebeklerde kasılmalar bir riskin habercisi olabilir. Fakat doktorunuz gayet sağlıklı olduğunuzu söylüyor, doğumun normal zamanda gerçekleşeceğini bildiriyorsa; hamilelikte kasılmalar bir riskin habercisi değildir. Endişelenmenizi gerektirecek herhangi bir durum söz konusu değildir. Peki hamilelikte kasılmalar eğer bir risk belirtiyorsa, nasıl bir riskin habercisidir. Gelin bir de buna bakalım. 

Erken doğum hamileliğinizin 20 ila 37. haftalarında gerçekleşme durumu olan bir risk faktörüdür. Çoğu annenin korkulu rüyasıdır, çünkü bu riski taşıdığından azıcık şüphelenilen bütün anneler doktorlar tarafından uyarılır. Anne bebeğini kaybetme korkusuyla, uyku uyuyamaz hale gelir ve ufacık kasılmalarında, hatta kasılma sandığı ufacık ağrılarda bile doktoruna koşar.

Hamilelikte Kasılmalar Ve Risk Taşıyan Belirtiler
 1. Kasık kemiğinde kramplar.
 2. Uyluk veya kasıklarda basınç hissi.
 3. Bel veya sırtta ağrı veya basınç.
 4. Bağırsak krampları veya ishal.
 5. Vajinal akıntıların renginde veya koyuluğunda değişiklik veya kan.

Yukarıdaki belirtilerden en az birini gören, veya kasılmaları bir saatte 4 kez olan her anne acilen hastaneye gitmeli veya bu şansı yoksa hemen doktorunu aramalıdır. Bazı durumlarda bu kasılmalar, Braxton Hicks kasılmaları olup sizleri kandırabilir fakat yine de riske atmamanızı öneririz. Bebeğinizin ve sizin sağlığınız için bu konu oldukça önemli.

Eğer erken doğum erkenden fark edilirse, doktorunuz bunu durdurmak için; sürekli yatmanız, bol sıvı tüketmeniz gibi konularda sizleri uyaracaktır. Kasılmalarınız artması veya devam etmesi durumunda ise, doktorunuz hastaneye yatışınızı sağlayacak, sizleri erken doğumdan koruyacaktır.

Ancak hamile bir bayansanız ve hamileliğinizin sekizinci haftasında bir kasılma yaşıyorsanız, doğal olarak endişelenirsiniz. Acaba bebeğimi düşüyor muyum? Tabi ki doktora gidip muayene olmakta fayda vardır. Çünkü gerçekten riskli bir hamilelik geçiriyor olabilirsiniz ama hemen endişeye kapılmayın. Belki de yalnızca bir yalancı kasılmanın oyununa geliyorsunuzdur.

Hamilelikte  Kasılmalar İçin Magnezyum Kullanımı

Vücudumuzun daime vitaminlere ve minerallere ihtiyacı vardır. Dünya genelinde deniz, hayvan, bitki ve insanlarda bulunan bir mineral olan magnezyum, hamileliğin belirli dönemlerinde daha çok ön plandadır. Bu nedenle hamileliğin belirli dönemlerinde gebelere mineral ve vitamin takviyesinde bulunulmaktadır. Doktorlar hamilelik döneminde magnezyumu kimi zaman gıda yoluyla kimi zamansa takviye ilaçlarla hastalarına vermektedir.

Hamilelikte kasılmalar problemiyle karşı karşıya gelindiğinde magnezyumun önemi bir kez daha ön plana çıkmaktadır. Hamilelik döneminde magnezyum eksikliği bebeğin ölümü, doğuştan sakat doğması ve gebelik zehirlenmesi gibi ciddi sorunlara yol açmaktadır. Bu nedenle magnezyum seviyesi düşük gebelerin mutlaka besinlerle ya da ilaçlarla magnezyum takviyesi alması gerekmektedir.

Hamilelikte Kasılmalar Karın Sertleşmesi Ve Magnezyumun Önemi

Hamileliğin başlamasıyla birlikte kişilerde oluşan bacak kramplarının azalmasını sağlayan magnezyum, bebeğin de vücut dokularını oluşturmaktadır. Kalsiyum, kasları kasılmalara karşı uyarırken, magnezyum da kasları rahatlatmaktadır. Bu nedenle hamilelikte kasılmalar ve karın sertleşmesi şikayeti olan anne adayları yeteri kadar magnezyum almalıdır.  Gebelik süresince yeteri kadar magnezyum alan bir kişinin hamilelikte kasılmalar ve karın sertleşmesi şikayetleri azalacaktır.

Hamilelikte kasılmalar ve karın sertleşmesi şikayetleri azalacağı gibi erken doğumun da önüne geçilmiş olunur. Magnezyumun bebeğe faydaları ise saymakla bitmemektedir. Hamilelik döneminde annenin magnezyum eksikliği yaşaması, bebeğin gelişiminin yavaş olmasına neden olmaktadır. Annenin yeteri kadar magnezyum alması bebeğin kemiklerinin ve dişlerinin sağlıklı gelişmesini sağlamaktadır.

Hamilelikte magnezyum eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Hamilelik döneminde kas ve bacak ağrıları, bulantı, iştahsızlık, bitkinlik, kusma, baş ağrıları, kalp atışlarında düzensizlik  gibi nedenler magnezyum eksikliğinin belirtisi olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle bu şikayetlerden birine ya da bir kaçına sahipseniz, hemen doktorunuza görünmenizi tavsiye ederiz.

Hamilelikte Tüketebileceğiniz Magnezyum Açısından Zengin Besinler

 • Kurutulmuş meyveler (badem, üzüm, yer fıstığı ve kaju gibi)
 • Lifli yeşillikler (ıspanak, brokoli, lahana vb.)
 • Süt ve süt ürünleri
 • Tam buğday ekmeği
 • Fasulye ve soya fasulyesi
 • Kahvaltılık gevrek ve kepekli mısır gevreği
 • Avokado, elma, incir ve greyfurt gibi meyveler içerisinde magnezyum barındırmaktadır.

Hamilelikte Kasılmalar Nasıl Engellenir?

Şayet doktor kontrollerini aksatmadan riskli ya da yüksek riskli bir hamilelik dönemi geçirmediğiniz sürece, her kasılmayı erken doğum habercisi olarak değerlendirmemeniz gerekiyor. Günlük yaşam biçiminizde bir kaç noktaya dikkat ederek hamilelik döneminizi daha rahat ve sağlıklı geçirebilirsiniz. Bayanlar için hamilelik dönemi en çok duygusal olduğu, alınganlık, panik, duygusallık gibi duygu durum değişiklikleri yaşadığı bir dönemdir. Sinir ve stres anne adaylarının  hamilelikte kasılmalar ve ani sancı hissi yaşamasına neden olur. Anne adayları stresten uzak durmalı, sigara içilen ortamlardan ve sigara kullanımından kaçınmaları gerekmektedir.

Nefes egzersizleri yapmak ta hamilelikte oluşan kasılmalara olumlu fayda sağlayacaktır.Hamilelik döneminde gereğinden fazla yemek yediğinizde, karın kaslarınıza rahatsızlık verecek ve karnınızın daha da gerilmesine neden olacaktır. Yemeği tek öğünde fazla kaçırmak yerine az, az ve düzenli öğünler uygulamanız hamilelikte kasılmalar yaşamanızı önleyecektir.

Spor yapmak  Bir çok bayan hamilelik döneminde spor yapmanın riskli olduğu endişesine kapılıyor. Fakat hamileliğe uygun egzersizler yaparak hem bebeğinizin sağlığını hem de doğumunuzun kolay geçmesini sağlayabilirsiniz.

Kabızlık Sonucu Hamilelikte Kasılmalar Ve Karın Sertleşmesi

Karın içinde oluşan gaz ve şişkinlikten dolayı hamilelikte kasılmalar ve karın sertleşmesi yaşayan bir çok anne adayı vardır. Hamilelikte kabızlık,  karında gerginlik ve sertlik oluşmasına neden olur.

Yorgunluk hamilelikte kasılmalar yaşanmasına neden olur. İstirahat etmeye zaman ayırmak ve uzun süre ayakta kalmamak gerekiyor. Ani kasılma olduğu anda ayaktaysanız uzanıp dinlenin. Oturuyorsanız ayağa kalkıp yürüdüğünüzde kasılma hafifleyecektir. Sırt üstü yatmak. ”Ben yüz üstü yatarım, başka türlü asla yatamam,” diyorsanız  bile alışmanız zaman almayacaktır. Yan yatmak bebeğinizi sıkıştırır. Sizler de ona zarar vermek istemezsiniz değil mi?

Ona ayıracağınız uzun yıllar boyunca, birkaç ay rahatsız yatmanız eminim sizi zorlamayacaktır. Unutmayın ki, bir bebeğin, bir çocuğun bütün yükü sizin omuzlarınızda. O sizin bir parçanızdır ve ona bakmakla yükümlüsünüz. Ama öyle bir an vardır ki, yaşadığınız bütün acıları unutturur. Onu kucağınıza almak. Bırakın o anı, o andan sonrasını veya o andan öncesini, onun sebep olduğu veya olmadığı bütün acıları; onu kucağınıza alıp kokusunu içine çektiğiniz anda unutacaksınız. O sahip olabileceğiniz en anlamlı hediyedir ve annelik duygusu tatmaya değerdir.

 Hamilelikte alınan kilolar nasıl verilir?

6
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Yorum yazarları
elatkgzkübranurleyla88cemileyelizgkmn Son yorum yazarları
  Abone ol  
Bildir
ebruceyhan
Ziyaretçi
ebruceyhan

İlk hamileliğimde doğum sancısı nedir bilmediğim için her Braxton Hicks kasılmalarında hastaneye koştum. Bebeğim erken doğacak diye sürekli panik yaşıyordum. Ancak sonradan öğrencim ki bu sancı o sancı değilmiş. Genellikle çok yorulduğum ve uykusuz kaldığımda oluyordu bu ağrı. Dinlenince, uyuyunca kesiliyordu bende. Gerçek doğum ağrısını çekmeye başladığım da Braxton Hicks kasılmalarının doğum kasılmasıyla alakası yok. Bana Braxton Hicks Kasılmaları daha ağır gelmişti, doğum sancısına kıyasla. Kişiden kişiye değişiyormuş bu kasılmalar.

yelizgkmn
Ziyaretçi
yelizgkmn

Ben hamile olduğumu ciddi bir kabızlık problemi yaşayarak öğrenmiş biri olarak atlatılmayacak bir şey olmadığını söyleyebilirim. Gerçi bu şekilde kendimi de telkin ediyor olabilirim çünkü doğuma halen 2 ay var. Normalde de kabızlık sorunu çeken bir insanım ama gebelik de gerçekten çok çok zor. Affedersiniz ama başlarda bebeğimi tuvalette düşüreceğim gibi bile hissettim. Bu düşünce bende daha çok kasılma yaptı. Ben kabızlık kasılmalarımın azalması için bol bol su içiyorum ve sürekli ara öğün olarak kuru meyve yiyorum. Normal öğünlerde de zeytinyağı, ceviz, kepekli tahıllar, yoğurt, fasulye, kefir, meyve suları, arpa, mısır, baklagiller gibi gıdalar tüketmeye çalışıyorum. Ama bana fasulye ve… Daha fazla oku

Cemile
Üye

İlk hamileliğimin başından itibaren kasılmalarım oluyor. Kasıklarımdan karnıma doğru bıçak saplanır gibi sancı oluyordu. Doktor normal olduğunu söyledi ama ben baya korkmuştum. Sonra beslenmeme falan dikkat etmeye başladım. Çok fazla işe yaradı. Düzenli olarak ara öğün yapmaya başladım kuru üzüm, badem, ceviz ve diğer kuru meyveleri çok tükettim. Lifli gıdalarla beslenmeye çalıştım ve inanır mısınız fasulye bu dönemde bana çok iyi geliyordu. Gerçi herkese iyi gelmezmiş. Anne adaylarına tavsiyem hareketlerini kısıtlayarak kendilerini korusunlar ve sağlıklı beslensinler. Ne kadar zorlu bir hamilelik yaşarsanız yaşayın sonucunda muhteşem bir mucizeye merhaba diyeceksiniz 🙂

leyla88
Ziyaretçi
leyla88

Yazınız çok faydalı olmuş. Bende sık sık kasılmalar geçiriyorum. Hatta az önce kasılma geldi burada yazılan gibi derin derin nefes aldım her zamankinden daha çabuk geçti. Nefes egzersizini hayatıma sokmanın zamanı geldi demek ki 🙂 Anne bebek hakkındaki diğer yazılarınızı merakla bekliyorum 🙂

kübranur
Ziyaretçi
kübranur

Benim kasılmalarım da sürekli yatmaktan oluyor. Ayağa kalkıp yürüyünce hemen geçiyor. Sağ ya da sol tarafıma çok yattığımda da kasılıyorum. Kramp gibi düşünün aniden bıçak saplanır gibi oluyor. O da tam tersi yöne yattığımda ya da sırt üstü döndüğümde geçiyor. Pozisyon değişikliği demişsiniz yazıda aynen öyle gerçekten. Magnezyum eksikliğim yok benim ama doğum doktoru kuru yemiş, kuru meyve ve normal meyveleri tüket bebek için yararlı demişti demek ki bu yüzdenmiş. Bilgilendirici bir yazı olmuş magnezyum konusunda bilgim yoktu teşekkürler.

elatkgz
Ziyaretçi
elatkgz

Kasılmaların gerçek doğum kasılmasını olduğunu ben göbek kordonunun rahim ağzına düşmesiyle anladım. Kasılmadan yürüyemez hale gelmiştim. Hastaneye zor gittik. O yol bana gerçekten geçmek bilmedi. Bir de erken doğum oldu. Çok zor anlar yaşadım ama sonucunda mis kokulu yavruma kavuştum. Tekrar aynı şeyleri yaşamayı göze alabilir miyim bilmiyorum. Allah isteyen herkese nasip etsin ve kolay doğumlar versin inşallah.