hamilelikte alınan kilolar ne kadar sürede verilir

Hamileliğin getirmiş olduğu problemlerden bir tanesi de hamilelikte alınan kilolar olmaktadır.

Hamilelik dönemi hiç şüphe yok ki kadınlar için sıkıntılı bir dönemdir. Hamile kadınların neredeyse tamamı bu süreç içerisinde kilo almaktadırlar. Fakat burada ki asıl önemli ayrım, kimileri 5 kilo alırken kimileri de 20 kilo hatta çok daha fazlasını alabilmektedir.

Normal bir kadının hamilelik döneminde kan hacmi yaklaşık olarak 2 kilogram kadar artmaktadır. Bebek eşiğinin 1 kilogram, içinde bulunduğu sıvının 1 ya da 2 kilogram ve bebeğin kendisinin de ortalama olarak 3 kilogram olabileceğini varsayarsak eğer, hamilelikte alınan kilo ortalama olarak 7 ila 8 kilogram civarında oluyor.

Hamilelikte alınan kilolar beden kitle indeksine de uygun olması gerekmektedir

Beden kitle indeksi normal olan bir kadının ortalama 12 kilogram alması normal olarak karşılanmaktadır. Bir önceki paragrafta yaptığımız hesaplamaya göre doğum sonrası 7 kilogram düşersek eğer hamilelikte alınan kilolar da ortalama olarak 5 kilogram olacaktır.

Bu süreçte, alınan kilolar değil, bebeğin sağlığı düşünülmelidir. Zira kilo bir şekilde verilebilir fakat hamilelik döneminde yetersiz beslenme sonucu sağlıksız doğan bir bebeğin sağlığına kavuşması mümkün olmayabilir.

Hamilelikte alınan kilolar nasıl verilir diye bir derdiniz olmasın

Tek derdiniz “Bebeğim, sağlıklı dünyaya gelmesi için nasıl beslenmeliyim” olsun.

Öncelikle hamilelikte mümkün olan en az kiloyu almak ve bebeğin sağlığının da yerinde olduğundan emin olmak için muhakkak uzman bir diyetisyenden yardım almalısınız. 

Hamilelikte Çok Fazla Kilo Almamak İçin Neler Yapılmalı?

Çok fazla kilo almak istemiyorsanız eğer hamileliğe normal bir kiloda başlamalısınız. Kilolu ya da aşırı kilolu iseniz eğer çocuk yapmayı düşünmeden önce muhakkak bir diyetisyenden yardım alarak beden kütle indeksinizi normal seviyelere getirmelisiniz.

Hamilelik süresince günlük düzenli bir öğün planınız olsun. 3 öğün değil de 6 öğün olarak beslenin, yani az az ama sıklıkla yeyin. Hergün süt ve yoğurt tüketmeye özen gösterin.

Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tercih edin. Düzenli aralıklarla egzersizler yapın. Özellikle günlük olarak yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin.

Dört ana besin kaynağı olan et, süt, tahıl ve meyve ile sebzeler günlük olarak belirli oranlarda düzenli bir şekilde tüketilmelidir. Besin değeri düşük fakat şeker ve özellikle yağ oranları yüksek olan gıdalardan da uzak durulmalıdır. Bu tür gıdaların ne anneye ne de bebeğine bir faydası yoktur.

Yiyeceğiniz tüm öğünlerin arasında yeterli miktarda ve düzenli bir şekilde su tüketin. Ne kadar çok su tüketirseniz o kadar az acıkırsınız. Günlük olarak ortalama 2 litre civarında su tüketmeye özen gösterin.

Düzenli miktarda su tüketmek sindirim sisteminin hızlanmasına ve besinlerin daha iyi öğütülmesine de yardımcı olur. Hamile kadınların sıklıkla yaşamış olduğu kabızlık sorununa karşı da yine su tüketmek oldukça faydalıdır.

Hamilelikte Alınan Kilolar Doğumdan Sonra Nasıl Verilir?

Öncelikle bu konuda doğum şekli çok önemli. Eğer sezaryenle doğum yapmışsanız normal doğum yapmaya oranla çok daha geç toparlanırsınız.
Normal doğum yapmak oldukça önemli. Tabi bu da kadının elinde olmayabiliyor. Fakat normal bir doğum gerçekleştirmiş iseniz, normal kilonuza dönmek için de çok daha şanslısınız demektir.
Karbonhidrat seçiminize dikkat edin, hamur işi gıdaların tüketimini azaltın ve mümkünse hazır unlu  gıdalardan uzak durun. Katkısız un alıp evde kendiniz hazırlamaya çalışın. Yani elinizden geldiğince doğal gıdalarla beslenin.

Karbonhidrat alımını daha çok sebze ve meyvelerden karşılamaya çalışın. Her şeyi ölçülü ve dengeli tüketin. Lif oranı yüksek gıdaları daha çok tüketmeye gayret edin.

Hamile iken vücudunuz daha çok çocuğu beslediği için bu dönemde kas ve kemik yapılarında zayıflamalar yaşanır. Bu nedenle doğumdan sonra yeme içmeyi bir anda azaltmayın.

Protein ve kalsiyum açısından zengin gıdalarla beslenmenizde yarar var. Hem sizin sağlığınız için hemde çocuğun sağlığı için. Çünkü doğumdan sonrada yediğiniz ve içtiğiniz her şey süt aracılığıyla bebeği beslemektedir.

Unutmayın ki, hamilelikte yemeye ve içmeye dikkat ederek ve egzersiz yaparak; aynı zamanda çocuğun sağlığını etkilemeyecek şekilde güçlü ve dengeli beslenerek alınan kilolar, doğumdan sonra kısa bir sürede verilebilir. Fakat hamilelik süresince düzensiz beslenilmiş ve hiç egzersiz ya da yürüyüş yapılmamışsa doğum sonrası hamilelikte alınan kilolar dan kurtulmak pekte kolay olmayacaktır.
Doğumdan sonra da günlük olarak yaptığınız egzersiz ve yürüyüşleri ihmal etmeyin. Fakat alınan kilolardan ziyade yine söylemeliyim ki bebeğinizin sağlığı her zaman daha ön planda olmalıdır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir