Aöf'de okumak zor mu?

1
1

Bu yıl 2. üniversite olarak Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinde  Halkla İlişkiler Tanıtım okumaya başladım. Sizce aöf zor mu? Sınavlara da az kaldı tecrübeli birileri var mı tüyo verseniz ona göre çalışsam 🙂

  • Esin Seçkin sordu 3 ay önce
  • son düzenleme 3 ay önce
1
0

Her ders için 20 soru soruluyor ve her ders için 30 dakika sınav süresi veriliyor. Cumartesi, pazar yapılıyor sınavlar ve 4 oturum oluyor genelde. Tabi bu senin ders sayına göre değişebilir. Sınav giriş belgeleri yayınlanmış zaten oradan görmüşsündür 🙂 Aslında her sınav gibi çalıştığında aöf ünde sınavları kolay oluyor. Mesela bence çoktan seçmeli sorularda çok daha kolay oluyor. Ama aöf geçen yılın başında yeni bir sınav sistemi getirdi. 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor. O yüzden sana en büyük tavsiyem bilmediğin soruyu boş bırakman olacaktır. Geçtiğimiz yıllarda böyle bir şey yoktu çoğu insan bildiği soruları kafasına göre işaretleyerek geçebiliyordu. Şimdi öyle bir şey yok sadece hak eden geçiyor. Bence sen şu son günlerde yardımcı kitaplardaki soruları çöz. İnşallah sınavların güzel geçer. Sınava giderken kimliğini yanında götürmeyi de unutmamalısın 🙂

  • Cemile cevapladı 3 ay önce
  • son düzenleme 3 ay önce
1
0

Aslında Açık Öğretim Fakültesi bitirmek çok kolay ve sıradanmış bir algı var ama bu oldukça yanlış. Çünkü en az örgün eğitimde olduğu kadar çaba sarf etmek gerekiyor. Mesela benim eşim bir türlü bitiremedi:) Bitirememe nedeni de çalışmamak.  Eğer başarı elde etmek istiyorsan derslerini takip et ve çıkmış soruları çöz. Bu sayede sorun yaşamadan okulunu bitirirsin.

0
0

AÖF öyle yattığın yerden okuyabildiğin bir eğitim sistemine sahip değil. Aslında epey zorlayıcı. Çoğu kişi bir iki dersten okulunu uzatmak zorunda kalabiliyor. sınava bol zaman varken günde bir saat çalışmak yetiyor. 7 ders, her biri için vizede 4 ünite var genelde. Bir program yap, dersleri yaz ve karşılarına 1. 2. 3. ve 4. ünite yaz. Her gün bir ünite çalış ve çalıştığın üniteyi işaretle. Tabii ki üniteyi okuyup kitaptaki soruları çözüp üstüne bir de çıkmış soru çözerek işaretlemeni öneririm.

Zaman az ise o zaman da her ünitenin sayfa köşelerindeki tanımları okumanı, ayrıca sayfa içerisindeki tanımları ve maddeli bölümleri okumanı öneririm. Üstüne bir de ünite sonundaki özetleri oku, ünite sorularıyla çıkmış soruları çöz tamamdır. Birçok derste böyle başarı yakaladım şahsen.

  • yorumcu cevapladı 3 ay önce
  • son düzenleme 3 ay önce
0
0

Ders çalışmaya gönülleri yok boşu boşuna harç parası ödüyorlar her yıl 🙂 Benim eşimde öyle. Sonra sınavda geliyor ya ben yine veremedim galiba diyor. Sanki bana kitabın yüzünü açmış da yapamamış gibi 😀

  • ümran cevapladı 3 ay önce
  • son düzenleme 3 ay önce
0
0

Açık öğretim okumak zormu derken  Açık Öğretim Sosyoloji bölümünü 3.44 ortalamayla bitiren bir kişi olarak söylüyorum, AÖF okumak aslında hiçte zor değil. Öncelikle geçmiş yıllarda çıkan sınav sorularını inceleyip, hocaların hangi konulara ağırlık verdiğini tespit edebilirsiniz.

Önceleri geçmiş yıllarda sorulan sorulardan çok soru geliyordu sınavlarda ama son yapılan düzenlemelerle çoğunlukla yeni soru hazırlıyor hocalar. Bu nedenle konu özetlerini en az bir kez okumalısınız. Birde ünite sonunda bölüm soruları oluyor onları da çözmenizi öneririm.

5 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
İsim*
E-mail*