fırında kaşarlı patlıcan

 Fırında Kaşarlı Patlıcan, yaz aylarının en çok tercih edilen ve beğenilen sebzelerinden biri ile oldukça basit ve gayet sağlıklı bir fırın yemeği. Her sebzeyi kendi mevsiminde pişirmeye dikkat etmeliyiz.

Mevsiminde tüketilen sebzelerin renkleri ve lezzetleri çok daha başka oluyor çünkü. Tezgâhlarda bol bol bulunan bostan patlıcanı bu tarifimiz için tercihimiz.

Malzemeler:

2 adet bostan patlıcan

10 dilim kaşar peyniri

3 adet iri domates

Tuz

Nane

Karabiber

Sıvıyağ

Hazırlanışı:

1.Aşama: İlk olarak patlıcanlar güzelce yıkanır. Ardından alacalı bir şekilde soyularak 1 santimetre kalınlığında yuvarlak olarak doğranır. Bu işlemin ardından tuzlanan patlıcanlar 1 saat boyunca havlu kağıdı üstünde acı suyunu bırakması için bekletilerek acı suyunu bırakması sağlanır.

2.Aşama: 1 saat bekletildikten sonra havlu kâğıdı ile kurulanan patlıcanlar teflon tavada iki yüzü de kızaracak şekilde kızartılır. Bu sırada domatesler ile tost kaşarı da dilimlenir.

3.Aşama: Fırın tepsisine serilen kâğıdın üzerine 1 dilim patlıcan, 1dilim kaşar ve 1 dilim domates olmak üzere bu işlem 1 defa daha tekrarlanır. Dilimlerin dağılmaması için üzerine kürdan batırılır.

Hazırlanan tepsi, önceden ısıtılmış olan 180 derecelik fırında 20 ile 25 dakika arasından tutulur. Bu sürenin ardından fırından çıkartılan tepsi biraz dinlendirilir. Dinlendirilmesinin ardından sunum için hazır olan fırında kaşarlı patlıcan üzerine nane yaprağı ve karabiber ekleyerek sunum yapabilirsiniz..

Afiyet olsun.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir