antioksidan besinler
en yüksek antioksidan içeren besinler

Günümüzde Tıp bir yandan hastalıkların tedavi edilmesi için araştırmalar yaparken, diğer yandan hastalık oluşumuna karşı hastalıkları önleme odaklı çalışmalar yapmaktadır. En yoğun çalışmalar ise gıdalar üzerinedir. Hangi gıdalar hastalık oluşumunu önleyicidir? Neler tüketmeliyiz? Antioksidan içeren besinlerin faydaları nelerdir? Bizi hangi hastalıklardan korurlar? En yüksek antioksidan içeren besinler nelerdir? antioksidan nedir? Yazımızda detaylarıyla yer verdik.

 Antioksidan nedir? 

Antioksidan, vücudumuzda bulunan hücreler tarafından üretildiği gibi beslenme yoluyla da alınan kimyasal bir maddedir. Soluduğumuz havadaki oksijen vücudumuzda toksin, yani zehirli maddeler oluşumuna sebep olur. Vücudumuzdaki hücreler tarafından üretilen antioksidanlar, toksinlere karşı etki ederek toksinlerin dışarı atılmasını sağlar.

Vücutta yeteri kadar antioksidan bulunmadığında toksinlerin dışarı atılamaması sonucunda ciddi hastalıklara yol açar. Bunların başında kanser, kalp rahatsızlıkları,diyabet gelmektedir.Bu hastalıklardan korunmamız için zengin antioksidan kaynaklarına ve tabi doğal kaynaklara ihtiyacımız var.

Antioksidan içeren besinler tüketmenin hastalıklara etkisi

Besinlerdeki protein, lif, antioksidan, yağ oranı neredeyse bir çoğumuzun bildiği kavramlar haline geldi.Yapılan araştırmalar ve tıbbi istatistiklere göre antioksidan içeren besinler ciddi hastalıklardan koruyor.

Araştırmalara göre yüksek dozda antioksidan içeren besinler tüketildiğinde kanser kalp krizi parkinson  diyabet alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riski azalıyor. Var olan hastalığın iyileşmesi için değil hastalıkları önlenmesini sağlamak için  antioksidan barındıran yiyeceklerin fayda sağladığı belirtilmektedir.

Zengin antioksidan kaynağı yiyecekler nelerdir

Çilek: Kokusu, rengi ve tadı ile sevilen meyvelerden biri olan çilek antioksidan deposu olarak ön plana çıkıyor. Çileğin içerisinde bulundurduğu bol antioksidan, folik asit, magnezyum ve C vitamini, kalp ve damar hastalıkları, bulaşıcı hastalıklar, enfeksiyon ve virüslere karşı sağlığımız üzerinde koruyucu kalkan görevi görür.

Domates: İçeriğinde bulunan likopen ile kansere karşı etkili antioksidanlar içeriyor. Yapılan araştırmalar antikansorejen olarak tanımlanan domatesin, göğüs kanseri, rahim kanseri, prostat kanseri, mide kanseri gibi türlerini önlemekte etkili olduğunu öne sürüyor.

SarımsakYemeklerimize tat vermesi için kullandığımız sarımsak antioksidan açısından oldukça güçlüdür.

Yüksek tansiyonu ve kandaki kolesterol oranını düşürür. Sarımsak içeriğinde barındırdığı yüksek antioksidanlar sayesinde en önemli ölüm sebepleri olarak bilinen kalp ve damar hastalıkları ile kansere karşı koruyucu özelliğe sahip bir besindir. Araştırmalar dünyada en çok sarımsak tüketen ülke olan Bulgaristan’ da kalp ve kanser hastalığından ölen kişi sayısının diğer ülkelere göre 6 kat düşük olduğunu söylüyor. Ölüme neden olan atardamar rahatsızlıklarını önlediği gibi faydaları saymakla bitmeyen bir besindir.

Ispanak: Kış aylarının vazgeçilmez lezzetli sebzelerinden biri olan ıspanak içeriğinde bol miktarda antioksidan barındırıyor. Ispanak, bağışıklık sisteminin güçlendiren C vitamini ve E vitamini gibi birçok temel vitamin ve mineraller içeriyor.

Pancar: C, A, K, B6, B12, vitaminleri gibi bünyesinde bir çok vitamin mineraller bulunduran pancar, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, vücudun toksinlerden arınmasını sağlıyor. Kalp sağlığını korumakta etkili olduğu gibi anemiyi tedavi etmeye de yardımcı oluyor. Egzama sedef ve karaciğer hastaları ile oluşan vücutta kaşıntının önlenmesinde faydalıdır.

Ceviz: Ceviz badem veya fıstık ve fındık daha fazla antioksidan polifenol içerir. Çalışmalar gösteriyor ki , ceviz badem ve fıstık gibi kuru yemişlerin polifenolün kimyasalların neden olduğu karaciğer hasarını önlemeye ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

Böğürtlen: Bol miktarda vitamin ve mineral kaynağı olan böğürtlenin içinde bulunan antioksidanlar sayesinde en başta kanseri önlemek gibi bir çok faydaları vardır. Böğürtlen suyu kaynatıp içildiğinde kan şekerini düşürücüdür. Yaşlılık sebebi oluşan hafıza kaybını önleyicidir. Akciğer kanserini önlemede olumlu etkiler gösterir. Yapılan araştırmalar, böğürtlenin içerisinde barındırdığı antioksidanların, akciğer tümörlerinin büyümesini engellemeye yardımcı etkileri olduğunu ortaya koymuştur.

Lif oranı yüksek, şeker açısından düşük olduğu için kilo vermeye yardımcıdır. Ayrıca bol miktarda demir içerir, Anemiyi tedavi edicidir. Balla karıştırılıp içildiğinde öksürük gidericidir. Vücudumuzdaki zehirli maddelere etki gösteren lezzetli bir meyve olan böğürtlenin ayrıca sağlığımız açısından önemli faydaları vardır.

BrokoliEn zengin antioksidan kaynağı olarak tanınır.

İtalya ile özdeleşmiş bir sebze olan brokolinin ülkemizde  popülerliği pek fazla değildir. Fakat en faydalı sebzeler arasında yer almaktadır. Selenyum, kükürt, potasyum, lif, B ve C vitaminleri açısından çok zengin olduğu gibi, pek çok vitamin içeriyor. Kanser düşmanı olarak bilinen brokoli, akciğer, prostat, meme, rahim ve cilt kanseri hastalıklarını önlüyor.

Kalp damar tıkanıklığı, kalp krizi felç alzheimer, obezite gibi birçok sağlık sorunlarını bir sebze türüdür. Ayrıca yapılan araştırmalara göre beyin tümörünün büyüme hızını yavaşlattığı, var olan tümörlerin ise boyutunu % 75 oranlarına kadar küçülttüğü kanıtlanmıştır. Diyet yapanlar için tok tutucu özelliği ve liflerle kilo vermeyi kolaylaştırıyor.

Yeşilçay:  Vücudumuzdaki antioksidan düzeyini yükseltici etkisi  kanıtlanmış yeşilçay günde 2 yada 3 bardak içilmesi öneriliyor.

Sağlığımızı önemli ölçüde faydaları olan çay kan basıncını düzenleyici, kalp sağlığını koruyucudur. Bağışıklığı arttırır vücudumuzdaki zehirli maddeleri yok edici etkileri vardır. Yeşilçay üzerinde yapılan araştırmalara göre, mide, cilt, yumurtalık, mesane kanserine karşı etkiliği olduğu kanıtlanmıştır. Düzenli olarak tüketildiğinde kilo vermeye yardımcıdır. Ayrıca beyin fonksiyonlarını iyileştiri alzhemier ve parkinson riskini azaltıcı etkileri vardır. Ancak hamilelik ve emzirme dönemlerinde bebeği tehlikeye atıcı nedenler doğurabileceğinden doktora danışarak tüketilmesi gerekmektedir.

Havuç: En çok görme yetisini güçlendirmek üzerine faydaları biliniyor olsa da harici olarak tansiyonu dengeleyici, kötü kolesterolü düşürüp, iyi kolesterolü yükseltici etkileri vardır. Havuç bir çok kanser türünü ve felç riskini azaltan sağlığa faydalı toksin atıcı besinler listesinde yer almaktadır. Düzenli olarak tüketildiğinde karaciğerin temizlenmesi toksin atıcı detoks görevi görüyor. Yaşlanmayı geciktiren ciltteki sarkmaları ve kırışıklıkları önleyicidir. Ayrıca kan dolaşımını arttırır, hücreleri yeniler. Mide, bağırsak ve kolon kanserine karşı önleyici özellikleri vardır.

Soya fasulyesi: Çin ve Japonya’ da yetiştirilen soya fasulyesi en çok antioksidanlar içeren besinler arasında yer alıyor. İçeriğindeki  E, B1,B2, K vitaminleri sayesinde bir çok hastalıktan  korunmak için sağlığımız üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Bol miktarda demir, fosfor, manganez, potasyum içeriyor. Şeker hastaları için faydaları besinlerin başında geliyor. Akciğer, göğüs, mide, prostat ve kolon kanserine yakalanma riskini minimum seviyelere indirir. Kolesterolü düşürücü, kalp ve damar sağlığını koruyucu bir besin olarak tanınıyor.

Aynı kategorideki diğer yazı;  Erken yaşlanmaya neden olan besinler

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Yorum yazarları
Amine75 Son yorum yazarları
  Abone ol  
Bildir
Amine75
Abone
Amine75

Sağlık açısından bitkisel ürünlerin çok değerli olduğunu ve doğal yöntemlerle ancak sağlığımızı koruyabileceğimizi düşünen biri olarak paylaşımınız benim çok kıymetli ve bilgilendirici olmuş, çok teşekkür ederim.

Özellikle sarımsak ve cevizi hayatımıza sokmamız gerektiğine bende çok inanıyorum. Eski insanlar sürekli bu besinleri tükettikleri için bence daha sağlıklı ve daha uzun yaşayabiliyorlar.
Rahmetli anneannen her öğünde ve yemekte niçin sarımsağı kullandığını şimdi daha iyi anlıyorum. Yani ne varsa yine eski insanlarda var. Tıp daha yeni yeni bu tür bilgileri bizimle paylaşıyor ne yazık ki…