en yaygın baba tipleri nelerdir
en yaygın baba tipleri

İyi bir baba olmak, aslında gözü korkutan bir süreç gibi görünse de çocukla olan eğlenceli ve disiplinli ilişki sonrasında elde edilebilecek bir şeydir.  Katılım, etki ve sevgi: baba-çocuk ilişkilerinde üç anahtar kelimedir. Babalar her ne kadar bazen duygularını ifade etmeyi zor bulsa da çoğu baba çocuklarını ve ailelerini önemser. 1980 yılında yapılan bir Gallup anketinde, on babadan altısı, ailelerinin “şu anda hayatımın en önemli unsuru” olduğunu söyledi. Sadece yüzde 8’i ailelerinin kendileri için önemsiz olduğunu belirtti. Aileleri hakkında en çok tatmin edici bulduğu sorulduğunda, babalar “çocuklar”, “yakınlık” ve “birlikte olma” gibi kavramlara kişisel olarak önem verdiler.

Ama maalesef günümüzde toplumumuzdaki geleneksel rollerin veya popüler baba görüntülerinin bir kısmı aşağıdaki nedenlerden ötürü çelişmektedir:

Maddiyat: Bazı babalar ailesi için maddi destek sağlama konusunda endişelidir. Maaşını eve getirmek için uzun saatler çalışabilir ve çocuklara bakmakta aktif bir rol oynamaz. Para kazanmak, babanın ailesinden uzakta kalmasına neden olur.

Kaya: Bu “sert” bir babadır. Disiplin konusunda katı ve aileden sorumludur. Ayrıca iyi bir babanın çocuklarından duygusal olarak uzak durduğuna inanabilir, bu yüzden sevgi ifadeleri göstermeleri onları için yıkılamayacak tabularıdır.

Dost olan babalar: Bu baba çocuklarına her zaman “gerçek dost” olmaya çalışır, ancak çabaları genellikle sakar veya aşırıdır. Çocuklarını anlamıyor ve ne yapması gerektiği konusunda kafasını karışır. Ayrıca aile içinde saygı görmediğini de hissedebilir.

Bakıcı: Bu baba, sertliği hassasiyetle birleştirmeye çalışır. Çocuklarını seviyor ama sert ama adil sınırlar koymaktan korkmuyor. O ve eşi çocuk yetiştirme ve ev işlerinde işbirliği yapabilir.

Bu tip bir babalar her zaman örnek olmuştur. Her ne kadar geçmişte bakıcı rolü dışındaki roller daha çok ön plana çıksa da artık günümüzde bilincin de artması ile beraber bu rolü seçen erkeklerin de sayısı artıyor. Bugün birçok baba, aile hayatının ödüllendireceğini ve çocuklarının onların katılımını gerektirdiğini kabul etmektedir. Bu nedenle babalar artık katılımcı bir tavır izlemektedir. Bu da çocukların gelişiminde pozitif ve önemli bir rol oynar.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir