Ebeveyn Ve Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalı?

0
438
ebeveyn ve çocuk ilişkisi türleri

Ebeveyn ve çocuk ilişkisi çocuğun fiziksel, duygusal ve sosyal gelişimini besleyen en önemli unsurlardan birisidir. Bu ilişki her çocuğun ve ebeveynin deneyimlediği, tadını çıkardığı ve beslediği eşsiz bir bağdır. Ebeveyn ve çocuk arasındaki bu iletişim, çocuğun kişiliği, seçimleri ve genel davranışları için temel oluşturur. Çalışmalar, sağlıklı bir ebeveyn-çocuk ilişkisinin çocuklar ve aile için olumlu sonuçlara yol açtığını göstermektedir.

Pozitif Ebeveyn Ve Çocuk İlişkisi Nasıl Olur?

Pozitif ebeveyn ve çocuk ilişkisi çok önemli bir konudur. Sevgi dolu ebeveynler sevgi dolu çocukları yaratır. Çocuklarınızla ilişkiniz ve onlara ne kadar bağlı olduğunuz, çocuğun gelecekte nasıl olacağını gösterir. Ayrıca sosyal, fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlıklarını da olumlu anlamda doğrudan etkiler.

 • Ebeveynler ile güvenli ve sağlıklı bir bağ ile büyüyen küçük çocukların, hayatlarında başkalarıyla mutlu ve güvenilir ilişkiler geliştirme şansı daha yüksektir.
 • Ebeveynle güvenli bir ilişkisi olan bir çocuk, stres altında ve zor durumlarda duygularına hakim olmayı öğrenir.
 • Çocuğun zihinsel, dilsel ve duygusal gelişimini teşvik eder.
 • Çocuğun iyimser ve kendine güvenen sosyal davranışlar sergilemesine yardımcı olur.
 • Sağlıklı ebeveyn katılımı ve çocuğun günlük hayata müdahalesi, daha iyi sosyal ve akademik beceriler için temel oluşturur.

Güvenli bir bağ, sağlıklı bir sosyal, duygusal, bilişsel ve motivasyonel gelişime yol açar. Çocuklar ayrıca, ebeveynleri ile pozitif bir ilişkiye sahip olduklarında güçlü problem çözme becerileri kazanırlar.

Ebeveynler ve çocuklar arasındaki bağ sadece güçlü olmakla kalmaz, aynı zamanda güvenli ve sevgi doludur.

Ebeveyn Ve Çocuk İlişkisi Tipleri Nelerdir?

Ebeveyn ve çocuk ilişkilerinde 3 tip ebeveynden bahsetmek mümkündür. Bunlar:

 • Yetkili ebeveynlik: Çocuklar sosyal olarak yetkin hale gelirler ve yüksek benlik saygısına sahiptirler.
 • Otoriter ebeveynlik:  Çocukların düşük benlik saygısı, düşük sosyal becerileri vardır ve son derece agresif davranışlar sergilerler.
 • İzin veren ebeveynlik: Çocuklar dürtüseldir. Saldırgan ve sorumsuz davranışlar içerisine sık sık girerler.

Tanımlardan da anlaşılacağı üzere ebeveyn ve çocuk ilişkisi kapsamında en sağlıklı ve güvenilir ilişki tipi yetkili ebeveynliktir. Bu şekilde bir ilişki içerisinde büyüyen çocuklar mutlu ve sağlıklı olurlar.

Ebeveyn ve Çocuk İlişkisi Türleri

İlişki türleri genellikle anne ve babaların ebeveynlik stillerine bağlıdır. Bu stilleri şu şekilde listelemek de mümkün olmaktadır:

 • Güvenli ilişki: Çocuklar ebeveynleri ve bakıcıları ile güvende hisseder ve kendilerini koruyacaklarını hissederler. Ebeveynler çocuklarının ihtiyaçlarına sürekli olarak yanıt verdiklerinde güvenli bir ilişki oluşur. Ebeveynleriyle güvenli bir ilişkiye sahip olan çocukların daha sonra bağımsız ve öz güvenli olma olasılığı daha yüksektir. Sosyal olarak iyi etkileşimlere girerler ve duygularını daha iyi kontrol altında tutarlar.
 • Güvensiz ilişki: Çocuklar güvensiz hissederler, çünkü ebeveynler kendi ihtiyaçlarına cevap vermezler. Bağımsız olmaya ve çocuk olarak kendileriyle ilgilenmeye zorlanırlar. Güvensiz bir ebeveyn-çocuk bağı, ısırma, itme ve vurma gibi davranış sorunlarının yanı sıra gelişim ve uyum sorunlarına yol açar. Bu ilişkiyi yaşayan çocukların yoksul sosyal becerilere (örneğin, geri çekilme ya da saldırganlık) sahip olma olasılıkları daha yüksektir ve itaatsiz ve dürtüsel olma eğilimindedir. Bununla birlikte, bu, yaşamda başarısızlığa uğrayacakları anlamına gelmez. Çocuk büyüdükçe değişim gerçekleşme ihtimali elbette vardır.
 • İkili ilişki: Çocuğun ihtiyaçları bazen karşılanır ve bazen karşılanmaz. Ebeveynler çocukların isteklerine yanıt verir ama bu yanıt verme süreci sürekli ve düzenli bir halde değildir.  Örneğin, ebeveyn, iş ile meşgulken aç ve ağlayan bir çocuğa anında yanıt vermeyebilir. Bu yanıt verme süreci uzayabilir ama sonrasında çocuğun ihtiyaçları ile ilgilenilir. Böyle bir ilişki içerisinde büyüyen çocuklar ihtiyaçlarını kendileri gidermekte zorlanır ve aşırı duygusal olma eğilimindedirler.
 • Organize olmayan ilişki: Bu ilişkide, ebeveynler çocukların ihtiyaçlarını göz ardı eder ve çocuklar ebeveynlerinden herhangi bir şey beklememeyi öğrenirler. Bu gibi durumlarda, ebeveynlerden birinin veya her ikisinin de psikolojik koşullardan muzdarip olması muhtemeldir. Bu çocuklar anlamsız faaliyetlerde bulunurlar ve sıra dışı davranırlar. Bazıları hızlı konuşur ve diğer kişinin konuşmalarını veya davranışlarını kavramasını zorlaştırır.
Burada Saydığımız ebeveyn ve çocuk ilişkisi biçimlerinden güvenli ilişki uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Güvenli ilişki içerisinde büyüyen çocuklar daha öz güvenli olurlar ve ileride hem ikili ilişkilerinde hem eğitim hayatlarında hem de iş yaşantılarında başarılı olurlar. Bu çocuklar kendi kendilerine yetmeyi de öğrenirler.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir