Diyet Yaparken Motivasyonu Arttırmanın Yolları

0
197
diyete başlarken gereken motivasyon
diyete başlarken gereken motivasyon

Kilo problemi yaşayan kişiler için diyete başlamak fazlası ile korkutucu olmaktadır. Ne zaman ve nasıl başlanacağı hakkında kişiler, bilgi sahibi olsa da başlayacakları güne bir türlü ulaşamazlar.

Başarılı bir diyet programı oluşturmak için ilk yapmamız gerekenlerin başında diyete başlama kararı almak gelmektedir. Sonrasında diyete devam edebilmek için yüksek motivasyonumuz olması gerekmektedir.

Bu yazımızda sizlere diyete başlama kararı nasıl alınır? Ve diyet yapmamız için gereken motivasyonu nasıl sağlayabileceğimiz hakkında bilgiler derledik.

Diyete Başlama Kararı Alırken

Diyet yapmak, aç kalmak ve sevilen gıdaların artık tüketilmemesi anlamına gelmektedir. Bu neden ile de diyet tarihi her zaman ertelenir. Fakat ertelemek, daha fazla kilo alımına neden olmaktadır. Bu sebep ile diyet yapmak için her gün mutlaka doğru gündür.

Diyete başlamak için bir karar alınması gerekiyor ise, bunu bir uzmana danışarak vücut kitle endeksini hesaplayarak yapmanız gerekmektedir. Vücut kitle endeksi boy ve kilo oranına eş olacak şekilde hesaplanmaktadır. Bu konuda bilgilenmek ve yapılan bu hesaba göre fazla kilonuz var ise, motivasyonunuzu artacağından, iradeli şekilde karar almanıza yardımcı olacaktır.

Diyete Nasıl Başlanmalıdır?

Diyete başlamak için mutlaka bir uzmana görünmekte fayda vardır. Fakat kendi bünyenizi tanıyor iseniz, kendi diyet listenizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. Diyet listelerinde un, şeker ve tuz içerikli hiçbir şeyin olmaması gerekmektedir. Doğal şekerler meyvelerden alınmalıdır. Günlük hayatınızın temposuna göre diyet listenizden eksiltmeler ve eklemeler de yapabilirsiniz.

Diyete başlamak için mutlaka ilk on beş günün diyet listesi hazır olmalıdır. İlk birkaç günde de tüketilecek yiyecekler hazır şekilde olmalıdır. Diyetin özellik ile 3 günü gıda ürünlerin olduğu yerlerde olmak doğru olmayacaktır. Bu gibi yorucu olmayan hazırlıklar ile diyete başlanabilir. Günlük yaşamınızdaki hareket yoğunluğuna göre bir spor programı da hazırlanabilir.

Doğru Diyet Nasıl Yapılır?

Diyete girdikten sonra yapılan diyet programının yanlış olmasından kaynaklı, verilen tüm kilolar hızlıca geri alınmaktadır. Bunun nedeni yanlış yapılan diyetlerdir. Vücut, yağ yerine kaslardan kayıp ettiği için diyet bitiminde daha fazla ve daha hızlı kilo alacaktır. Hızlı ve bilinçsiz olarak verilen kilolar sakıncalıdır. Diyet yapar iken sabırlı olunmalıdır.

Motivasyon açısından her gün tartılmak ta doğru değildir. Haftalık olarak tartılmak gerekmektedir. Gün içinde kan şekerini dengede tutacak tatlı bir şeyler mutlaka tüketilmelidir. Aç kaldığınız da vücudunuz alışkın olmadığınız bir tepki veriyor ise, mutlaka bir doktora görünmek gerekmektedir. Doğru bir diyette aç kalmak yoktur. Az ve sık olarak tüketim yapılması gerekmektedir. Bu şekilde yapılan diyetler ile verilen kilolar kalıcı olacaktır ve yağlardan kayıp yaşanacaktır.

Diyet Yapmak İçin Gereken Motivasyon

Diyet yapmaya karar verdiğinizde alışkanlıklarınızı bir anda bırakacağınız için zorlanırsınız ve bunu kafanızda büyütmeye başlarsınız.

Sürekli çeşitli bahanelerle diyeti ertelemeye başlarsınız. Bu durum da motivasyonunuzu iyice düşürür. En sonda pes edersiniz ve eski yeme alışkanlıklarınıza dönmeye başlarsınız. Oysaki alışkanlıklardan bir anda kurtulmaya çalışmak düşünüldüğü gibi kolay değildir ve doğal olarak motivasyonunuzu düşürür.

 Diyet yaparken motivasyonu arttırmanın yolları

Kendinize Güvenin

  Diyet yapmaya başlarken her şey de olduğu gibi inanç önemli yer tutmaktadır. Bu süreçte inanç en büyük motivasyon kaynağınız olacaktır. Biliyorsunuz ki inanmak başarmanın yarısıdır. Eğer sağlıklı bir kiloya kavuşacağınıza inanmazsanız bunu başaramazsınız. İnancınızı asla kaybetmemelisiniz.

Diyete Küçük Adımlarla Başlayın

Bir anda sevdiğiniz şeylere veda etmeye çalışırsanız bunu yapmakta zorlanacağınız dan emin olabilirsiniz. Eğer bunun istikrarlı olmasını istiyorsanız yavaş yavaş alışkanlıklarınızı değiştirmeye çalışmalısınız. Bir anda bırakmaya çalışırsanız muhtemelen eski alışkanlıklarınıza geri dönme ihtimalinizi oldukça yüksek olacak.

Başlangıçta porsiyonlarınızı azaltmaya başlayabilir, şekeri yavaş yavaş hayanızdan çıkarmayı deneyebilirsiniz. Diyet için su içmek de çok önemli olduğundan az su içiyorsanız bunu yavaş yavaş arttırabilirsiniz.

 Diyeti Yaşam Şekline Dönüştürün

Sağlıklı bir hayat istiyorsanız farklı farklı diyetler denemek yerine sağlıklı beslenmeyi bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Yemek alışkanlıklarınızı değiştirip sağlıklı beslenmeye başladığınızda bunu sürekli uygulamalısınız. Bunları yavaş yavaş bıraktığınız için sağlıklı beslenmeyi yaşam haline dönüştürmekte zorlanmayacaksınızdır. Bunu bir kere yapıp ideal kiloya ulaşınca tekrar bırakırım diye düşünmemelisiniz. Bu artık sizin tamamen yaşam şekliniz olacak.

Hedeflerinize Odaklanın

Diyet sürecinizde zorlandığınız durumlarda ulaşacağınız kiloyu ve sağlıklı hayatı düşünüp motive olabilirsiniz. En son ulaşacağınız kiloyu düşünüp ona ulaşamayacağınızı düşünmemelisiniz. En başlarda motivasyonunuzun düşmemesi için ulaşabileceğiniz küçük hedefler belirlemelisiniz. Bu hedeflere ulaştıkça yavaş yavaş hedeflerinizi arttırmalısınız.

 Olumlu olun

Bu süreçte illaki zorlanacağınız durumlar olacaktır. Bu gibi durumlarda pozitif kalmaya çalışmalısınız. Moralinizi yüksek tutacak etkinlikler yapmalısınız. Günlük yürüyüşler ve hafif egzersizler yapabilirsiniz. Bir çiçek besleyebilir veya bir hayvan sahiplenebilirsiniz. Zor zamanlarınızda moralinizi yüksek tutacak arkadaşlarınızla görüşebilirsiniz. Kişisel gelişim veya motivasyonunuzu arttıracak kitaplar okuyabilirsiniz. İsterseniz bir uzmandan da yardım alabilirsiniz.

İştah azaltmak için yapılması gerekenler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir