Bembeyaz Dişler İçin Uygulayabileceğiniz 5 Doğal Yöntem

0
503
diş beyazlatıcı yöntemler

Uygulayacağımız bir kaç pratik diş beyazlatıcı yöntemle dişlerimizin daha beyaz görünmesini sağlayabiliriz. Beyaz dişlere sahip olmak gönül rahatlığıyla gülümseyebilmek hepimizin hayali. Dişlerimizin sararmasını önlemek için nelerden kaçınmalıyız? Doğal yoldan diş beyazlatıcı olarak uygulayabileceğimiz yöntemler nelerdir? 

Diş sararmasının başlıca sebeplerinden bir tanesi diş hijyenine gerekli önemin verilmemesinden kaynaklanır. Dişlerin arasına sıkışan besin artıkları o bölgeye yerleşerek plak oluşmasına ve zaman içerisinde de diş çürüklerine neden olur. Bazı zamanlarda diş fırçasının diş temizliği için yeterli gelmemesi de söz konusudur. Söz gelimi beslenme sonrası yapılan 30 saniyelik bir diş fırçalama yeterli hijyeni sağlamaz.

Diş Sararmasına Neden olan besinler

Diş rengini bozan en büyük etkenlerden biri de yediğimiz, içtiğimiz besinler ve sigaradır. Çay, kahve ve sigaranın ciddi lekelere ve sararmaya neden olduğu günümüzde artık biliniyor. Peki diğer yiyecek ve içecekler neler?

Alkol

İçeriğinin asitli oluşundan dolayı çoğu alkol türü diş minesini aşındırıp lekenlemelere ve renk tonu değişimlerine sebep oluyor. Özellikle bira ve beyaz şarap gibi içeceklerden kaçınmakta yarar var.

Köri, Zerdeçal gibi Yoğun Baharatlar

Özellikle körili tavuk gibi favori tarifleri bırakmanıza sebep olacak bu maddeye göre köri, diş rengi doğallığını bozarak lekelenmelere sebep oluyor. Uzmanlar bu yüzden aşırı baharatlı yiyeceklerin ardından diş fırçalamayı ve ya çalkalamaK  öneriliyor

Şeker

Vücuttaki pek çok dinamiği bozan şekerli gıdaların dişler için aşırı zararlı olduğu biliniyor. Özellikle lokum ve jelibon gibi yapışkan gıdalar diş yüzeyinden kolayca atılamadığı için aralara kaçarak çürüklere sebep oluyor. Renkledirilmiş bonibon, çikolata gibi ürünler ise diş rengi yapısını hızla bozuyor.

Renkli Soslar

Her türlü hazır soslar, domates, Soya ve sirkeli karışımlar diş minesinde asitli içeriklerinden ötürü hasar oluşturuyor. Dahası hazır sosların çoğu renklendirici içerdiğinden ötürü diş rengine zarar veriyor.

Elbette bu gibi hatalar haricinde diş sarılığı doğal bir durum da olabilir. Diş minesinin sarı tonlarda olması doğuştan da mümkündür. Bazı zamanlarda ise kullanılan antibiyotikler bu durumu tetikler.

Diş beyazlatıcı Çözümler 

Her problemde olduğu gibi diş rengi değişimlerinin de çözümleri mevcuttur. Fakat biz doğal olan yöntemleri, dişinize daha da hasar vermemek adına- paylaşacağız.

Diş hijyenini Sağlamak

Diş beyazlatıcı yöntemlerin başında diş hijyeni oldukça önemli. Öncelikle dişleri yemek sonrasında hızlıca fırçalamanın hiçbir yarar sağlamadığını fark edin. Her bir dişinizin üzerinde durarak 1.5, 2 dakika civarı fırçalamanız ve bu işlem ardından diş ipi kullanmanız öneriliyor. Diş ipleri başlarda size çok yabancı bir ürün gibi gözükse de kullanımı oldukça kolay.

Ayrıca diş temizliğinin fırça ile asla tamamlanmadığını bilmekte de yarar var. Tamamlayıcı unsur olarak diş ipi kullandığınızda aralara kaçan besinleri yok etmeniz kolaylaşacağı için diş çürüklerinin önüne geçmiş olacaksınız. Ayrıca ağız gargarasını da kullanarak ultra hijyen sağlayabilirsiniz.

Muz Kabuğu

Muz kabuğu ile dişlerinizi 15 dakika ovuşturursanız dişlerinizin eskisinden daha beyaz ve parlak olduğunu farkedeceksiniz.

Çilek

İçerisinde Malik asit içerdiği için doğal diş beyazlatıcı yöntemlerden biri olarak görülen çileği ister yiyerek isterseniz dişinizin üstünde gezdirerek kullanabilirsiniz.

Fesleğen

Fesleğen hem ağız kokularında hem de diş rengi beyazlatmakta oldukça faydalı bir bitkidir. 10 dakika çiğneyerek tüketebilirsiniz.

Karbonat ve Tuz Karışımı

Karbonat ve tuz diş beyazlatıcı etkili bir yöntem. Bu karışımın içinde limon da görmeniz mümkün fakat asit özelliğinden dolayı biz limon kullanımını önermiyoruz. Tuz ise içerisinde barındırdığı granüller sayesinde dişin yüzeyindeki plakları temizlemenizi sağlıyor.

Tüm yöntemlerle beraber 6 ayda bir diş kontrollerinizi yaptırmayı unutmamanız oldukça önemli.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir