kalp krizi belirtileri
kalp krizi belirtileri kadınlarda daha sinsi

 

Kadınlarda kalp krizi sırasında veya öncesinde, yorgunluk ve göğüs ağrısı, çene ağrısından çok daha sık rastlanan belirtilerdir.

Aktris Carrie Fisher geçen yıl kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. Birkaç gün önce Fisher yapması gereken işleri iptal etmişti. Sebep olarak da sadece ‘’yorgun ve hasta’’ hissettiğini söylemişti!!!

Ancak pek çok kalp doktoru büyük ihtimalle Fisher’in kalp krizi geçirmesinin ilk aşamalarında olduğunu, fakat bunun farkında olmadığını düşünüyorlar. Yapılan son çalışmalara göre, kalp krizi sorununun erkeklerle daha çok ilişkilendirilmesine rağmen, kadınlar kalp hastalıkları nedeniyle, erkeklerden daha çok ölüyor.

kalp krizi belirtileri kadınlarda daha sinsi
kalp krizi kadınlarda daha sinsi

Dünya çapında her 3 kadından 1’i, kalp hastalığı nedeniyle ölüyor. Buna rağmen, kalp hastalığının kadınların 1 numaralı katili olduğunu farkında olan kadın oranı sadece % 54.

Kadınlarda kalp krizi çok çok sinsi davranıyor. Hatta krizin ilk ve daha sonraki evrelerinde dahi kadınlar işlevselliklerini yitirmiyorlar. Kalp krizinin başlangıcında, genel olarak aktivitelerinden hiç bir şey eksilmediği için, doktorlar bundan şüphelenmiyorlar ve bu kritik konu atlanıyor.

Kadınlarda kalp krizi belirtileri, boyun ve çene ağrıları şeklinde görülebileceği gibi, sadece hazımsızlıktan şikayetçi olmak şeklinde de olabiliyorlar. Bu nedenle kadınların konu ile ilgili farkındalık eğitimi almasının çok önemli olduğu vurgulanıyor. Araştırma sonuçlarına göre sadece ‘’hasta hissetmek’’ kalp krizi vakalarından önce ya da kalp krizi sırasında kadınlarda görülen yaygın bir belirti.

Kadın ve erkek arasındaki kalp krizi semptomlarının farklı olması, fizyolojik farklılıklarından kaynaklanıyor. Kadınların vücutlarında, erkeklere göre daha küçük arterler var. Doğal olarak küçük arterler daha çabuk tıkanıyor.

Erkeklerde genellikle klasik olarak ezici ağır bir iç göğüs ağrısı şikayeti ile doktora gidiyor. Kadınlarda ne yazık ki çoğu kez göğüs ağrısı hiç görülmüyor.

kalp krizi belirtileri
kalp krizi belirtileri

Kadınlarda Kalp Kriz Belirtileri

Kadınlarda görülen işaretler;

  • Grip benzeri semptomlar,
  • Mide bulantısı,
  • Genel bir yorgunluk,
  • Vücut ağrıları,
  • Hafif nefes darlığı ve
  • Genel olarak iyi hissetmeme hali olarak sıralanıyor.

Sonuç olarak bu semptomlar kadınları birincil olarak hekime gönderiyor. Fakat bu semptomlar, kadınları bir kalp uzmanına görünmek için, acil servise yönlendirmiyorlar.

Ek olarak, kadınlar atardamarları daha küçük olmasının yanı sıra, olaylara daha duyarlılar. Bu nedenle de ve kalpleri daha fazla spazm geçiriyor. Kadınların yaşam olaylarına tepkileri de, erkeklerden daha fazladır. Buna paralel olarak stres seviyeleri de daha yüksektir. Bütün bunların birleşimi, kalp krizi ya da inme söz konusu olduğunda ne yazık ki, destekleyici faktör oluyor.

Bunun dışında yüz sarkması, güçsüzlük ve konuşma bozukluğu iki cinste de ortak olarak görülüyor. Diyabet, hipertansiyon ve sigara içmenin de kalp krizi riskini her iki cinste de arttırdığı, bilinmektedir.

Fakat yukarıda sayılanlar göz önüne alındığında, kadınların yaşamlarına daha çok dikkat etmeleri, daha az alkol ve sigara tüketmeleri ve stresi yönetmek için çareler geliştirmeleri zorunludur. Bunlar kalp hastalığı riskini, azaltabilmektedir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir