Muz kabuğunu çöpe atıyorsanız, ev ve sağlık konusunda ondan yararlanamıyorsunuz demektir. Muz un kendisi kadar kabuğundan da bir çok fayda sağlamak mümkün. İşte muz kabuğunu çöpe atmamanızı gerektiren faydalı kullanım alanları.

Ciltteki Leke Sivilce Kırışıklık Ve Siğilleri Tedavi Edicidir

 

Muz kabuğunun cilt hücrelerini yenileyici ve temizleyici etkisi bulunuyor. Özellikle, sivilceli ciltler için doğal ve zahmetsiz kurtarıcıdır. Gece yatmadan önce temizlenmiş yüze muz kabuğunu sürerek sabah ılık suyla yıkayabilirsiniz. Düzenli olarak uygulandığında çeşitli cilt hastalıklarını tedavi edici özelliği bulunuyor.

Haftada bir kez uygulanan muz kabuğu maskesi Ciltteki leke yara ve siğiller için doğal bir yöntem. Yaşın ilerlemesi sonucu oluşan kırışıklıklar için cilde düzenli uygulama ile hem düzeliyor, hem de kırışıklığın çoğalması önleniyor.

Ayakkabıları Parlatır

Muz kabukları içerdikleri yüksek oranda potasyum miktarı ile bilinir. Mineraller, ayakkabılarınız için besleyici cila görevi görür. Kabuğun içindeki ekstra lifleri atın ve muz kabuğunun iç kısmı ile ayakkabılarınızı ovun. Daha sonra ayakkabılarınızı kağıt havlu ile parlatın. Kötü kokulu kimyasallar olmadan ayakkabılarınız pırıl pırıl olacaktır.

Bahçenizde Size Yardımcı Olur

Bahçıvanlar birkaç farklı nedenden dolayı muz kabuklarını kullanırlar. Bitkilerinizin dibine kesilmiş muz kabukları gömmek, onların zengin besin maddeleriyle beslenmesini sağlar. Ayrıca toprağın altına muz kabuğu gömerseniz, yaprak bitleri de bitkilerden uzaklaşır.

Evdeki Bitkileri Temizler

İç mekan bitkileri üzerinde toz tabakası oluşabilir. Eğer bitkilerinizin yapraklarını muz kabuğu ile silerseniz, yapraklar hem parlar, hem de beslenir.

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Yorum yazarları
Serpil DeğirmenciHayriyeMaviname Son yorum yazarları
  Abone ol  
Bildir
Alev Ramiz
Ziyaretçi
Alev Ramiz

Aslında bir çok meyvenin faydası asıl kabuğunda gizlidir derler ama muz kabuğunu ilk kez sizden ogrendim tesekkurler…

Maviname
Yönetici

yararlı bir bilgi olduysa ne mutlu bize.. okuduğunuz ve değerli yorumunuz için asıl biz teşekkür ederiz 🙂

Hayriye
Ziyaretçi
Hayriye

faydaları güzel kayıp düsmeye yarar yollara atmayın kimseyede zarar vermeyin .