sağlıklıbaba ve çocuk ilşkisi nasıl olmalı

Elbette babalar da çok sevilmek isterler…  Bunun için bir babanın bilmesi gereken en temel nokta şudur: Çocuk için her şeyden önce kendisini güvende hissetmesi önemlidir. Çocuğun güvende hissetmesinin en önemli koşulu, anne ve babasının birlikteliğidir. Bu birliktelik ne kadar sağlam ve mutluysa çocuk o kadar mutlu olur, o kadar babasına bağlanır. Babasına hak ettiği sevgiyi hisseder ve gösterir.

Çocuklar babalarından ne isterler:

Çocuk babasının annesini güldürmesini,

Annesinin yüzünü aydınlatmasını,

Annesine kahkaha attırmasını,

Hatta kendisinden ve herkesten önce annesine sarılmasını ister.

Oysa ki, babalar önce çocukların güldürmenin ya da çocuklarını kucaklamanın daha doğru olacağını zannederler.

Halbuki çocuk için en önemli olan konu, annesinin mutlu edilmesidir. Çocuk o zaman babasını yanında kanatlanıp havalara uçar. Çünkü çocuk bilir ki, mutlu anne çocuğunu mutlu eder. Mutsuz anne kendi mutsuzluğunu çocuğuna istemeden de olsa yansıtır. Babasının mutlu ettiği anne çocuk için bütün ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir vahaya dönüşür.

Önce annesine sarıldıktan sonra, kendisine sarılmasını önemsemez. Önemli olan anne babasının birlikteliğinin iyi gittiğin sinyalini almasıdır.

İşte o zaman çocuk babasına bağlanır, onun değerini kavrar, kendine ve hayata güven duyar.

Çocuğun ailesi tarafından mutlu edilip edilmediği,  gözbebeklerinde şekillenir. Eğer çocuk bakışlarını babasından kaydırmıyor, tam tersine bakışlarıyla canlılığıyla etkiliyorsa o zaman babası tam anlamıyla gerekeni yapmıştır.

Babalar sakın unutmayın, anneyi mutlu etmek aileyi sarsılmaz şekilde ayakta tutmaktır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir