Çocuklarımız Ve Sosyal Medya Paylaşımlarımız

0
167
çocuklarımız ve sosyal medya paylaşımlarımız
çocuklarımız ve sosyal medya paylaşımlarımız

 

Çocuklarımız en değerli varlıklarımız, onları izlemek en büyük mutluluğumuz olsa gerek, bu mutluluğu sevdiklerimizle paylaşıp çoğaltmak istiyoruz elbette. Çocuğumuzun birbirinden güzel fotoğraflarını, videolarını çekip sosyal medyada paylaşıyoruz. Dahası doğum günlerini ve özel anılarını da paylaşıyoruz. Bizim açımızdan olaya bakınca, oldukça sevimli görünüyor.

Fakat ne olursa olsun, isterse yeni doğmuş, ‘’0’’ yaşında olsun, öncelikli olarak çocuklarımızın bizden ayrı bireyler olduğunu, her zaman aklımızda tutmalıyız. Bu nedenle de sonsuz sevgimizin yanında, saygı da göstermemiz gerektiğini kesinlikle unutmamız gerekiyor.

Fotoğrafları paylaşırken, fotoğrafların size değil çocuğunuza ait olduğunu düşünerek hareket ediniz. Paylaştığınız her fotoğrafta önce düşünün, acaba çocuğunuz böyle bir fotoğrafının paylaşılmasını ister miydi? Onu utandıracak, ileride arkadaşlarına mahcup edecek görüntüleri paylaşmamalısınız.

Bu bahsettiklerimiz konunun birinci bölümü, ne yazık ki dikkat edilmesi gereken ikinci bölüm, çok daha ciddi,  paylaştığınız masum çıplak fotoğraflar, tuvalet eğitimine ait fotoğraflar pedofili mağduru insanların ilgisini tahmin ettiğinizden daha çok çekiyor. Hangi fotoğrafın, hangi kötü amaçla kullanılacağını ne yazık ki tahmin etmeniz imkansız. Çünkü pedofili rahatsızlığı olan birisinin düşünce şekline, sizin sağlıklı kararlar verebilen beyniniz erişemez. Sonuçta hastalıklı bir mantıktan süzülüp gelen sonuç ile, sağlıklı bir beynin muhakeme basamaklarından süzülüp gelen sonucun birbirine benzemesi mümkün değildir.

Bu nedenle canınızdan çok sevdiğiniz çocuklarınızın fotoğraflarını paylaşırken, birkaç noktaya dikkat ederseniz, ileride çocuğunuza çok daha güvenli bir ortam sağlamış olursunuz.

Sosyal Medyada Fotoğraf Paylaşırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu noktaları kısaca özetlersek :

  • Çocuğunuz hakkında verdiğiniz özel bilgilerin ne kadar kapsamlı olduğuna dikkat edin. Ne kadar az özel bilgi verirseniz, o kadar güvende olduğunuzu unutmayın.
  • Bir kez verdiğiniz her bilgi, kalıcı olarak dijital ortamda depolanacaktır.
  • Çocuğunuzun ya da sizin ev adresi, kimlik numarası, okul adresi ve benzeri kriterleri hiçbir şekilde sanal ortama yüklemeyin.
  • Masum ve kutsal bebek emzirme fotoğraflarının, ne şekilde suistimal edileceğini tahmin edemezsiniz.
  • Bebeğinizin ya da çocuğunuzun, çıplak ya da özel anlarını gösteren fotoğraflarını asla paylaşmayın. Ne yazık ki, ülkemizde cinsel istismara uğrayan çocuk sayısı, gittikçe artmaktadır.
  • Fotoğrafları etiketlerken, bir başkasının çocuğunu etiketlemeden önce, mutlaka ebeveynlerinden izin alın. İnsanlar çocuklarının etiketlenerek, profilinizde görünmesini istemeyebilirler.
  • Sünnet gibi çok özel anların fotoğrafını yayınlamayın
  • Fotoğraf paylaşırken kullandığınız etiketlerin tahrik edici olmamasına çok dikkat edin. (nakekids, bathingkids, çıplakbebek, çıplakçocuk vb etiketler oluşturmaktan kaçının.)

 

Günümüz koşullarında sosyal olmalıyız, bunu göz ardı edemeyiz. Ama sosyal olmanın sınırları mutlaka çizilmelidir.

Çünkü bilgi verdiğiniz ortam internet.

Yani siz ve çocuğunuz, bir tuşla bütün dünyanın gözü önündesiniz. İyice düşünün, dünyadaki bütün insanlar… Çok iyi niyetliler ve çok kötü niyetliler…

 

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir