çocuklar anne babalarına neden agresif olurlar

 

Saygısızlık, kabul edilmeyen otoriteye karşı koymak ve meydan okumaktır. Bir nevi itaatsizlik olarak da nitelendirilebilen bu durum çocuklarda zamanla oluşur. Anne baba arasındaki anlaşmazlıklar, sürekli eleştiren ve küçümseyen ebeveynler, çocuğa kötü örnek teşkil etmenin yanı sıra, ileride yaşanabilecek uyum sorunlarına da sebep olabilir.

Saygılı bireyler yetiştirmenin en etkili yolu, çocuğu takdir etmek ve merakla sorduğu, cevabını öğrenmek istediği sorulara cevap vermektir. Yapmasını istemediğiniz bir hareket yaptığında ses yükseltmek yerine, iyi bir hareketinde övmek ve takdir etmek; hem olumlu hareketleri tekrarlamasını sağlayacak hem de onu motive edecektir. Sürekli eleştirilen bir çocuk, sabırsız ve tekrar denemek istemeyecek durumda olacaktır. ‘Benimle böyle konuşma, babanın karşısında düzgün otur.’ gibi direktifler, çocuğun her ortamda gördüğü cezalandırıcı tavırlar olduğu için onda etki etmeyen, alışık olduğu ve değişmeyen karakter özellikleri yaratacaktır.

Çocuklar belirli yaşlarda anne ve babalarından gördükleri tavırları benimser ve çevrelerine de aynı tavırları sergilerler. Öğretmen, doktor gibi çocuğun dış dünyasındaki insanlar, çocuğun gözünde ceza verici pozisyonunda bulunur. Bu nedenle anne ve babalar, çocuk için takdir edici ve tamamlayıcı görevinde olmalıdır.

Daimi olarak cezalandırıcı pozisyonunda tavırlara maruz kalan bir çocuk, belirli bir süre sonra verilen geri bildirimleri almaz. Bunu bilinçli olarak yapmasa da, bilinçaltında oluşan ‘Reddet’ mekanizması nedeniyle ebeveynlere zor anlar yaşatır. Denge, çocuk yetiştirme konusunda en önemli konuların başında gelir. Erdemli ve saygılı çocuklar yetiştirmek için çabalarken, çocuğa bazı sınırlarının olduğunu hissettirmeniz de gerekecektir. Çocuklara hayatta en önemli şeyin başkalarına duyarlı olmak olduğunu, her zaman saygının korunması gerektiği bilincini aşılayın.

Stresli ve yoğun iş hayatı, zor yaşam şartları gibi sıkıntıları çocuğa yansıtmadan, ona yön veren, onu eğiten ve tamamlayan ebeveynler olmaya çalışın. Aile içerisinde sevgi gören, aile bireylerinin birbirine olan saygısını gören çocuk her zaman daha duyarlı ve çevresine saygılı olarak yetişir.

Sevgi ve ilgi eksikliği, küçümsenme, eleştirilme gibi tavırlara maruz kalan çocuklar ebeveynlerine saygı göstermemeye başlar. Zamanla aile bağları zayıflar, çözülmeler başlar.

 Önerilen  Sağlıklı anne ve çocuk ilişkisi nasıl olmalı?

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir