kız annesi olmanın güzel yanları

Maria Montessori 1800’lü yılların sonunda İtalya’nın ilk kadın doktoru olarak tarihteki yerini alıyor.

Yaşamı boyunca sağlık, antropoloji, felsefe, psikoloji ve eğitim konularında araştırmalar ve incelemeler yaptı. Bu araştırmaları ile 3 kez üst üste Nobel Ödülü için aday gösterildi.

Kadınların geri planda kalmamaları ve eşit ücret hakları olduğu konusunda çağrılarda bulundu. Özellikle çocuklar, özürlü çocuklar, kadın hakları, çocuk hakları ve eğitimi üzerinde detaylı çalışmalar yaptı.

Bu değerli bilim insanını 1952 ‘de 80 yaşında iken, bir dostu ile bahçede çay içerken kaybettik. Öldüğü zaman biz geri de kalanlara çalışmalarının ışığında oluşturduğu, kendi soyadı ile anılan Montessori çocuk yetiştirme metodunu bıraktı.

Montessori metodu bugün dahi pek çok ülkede önemli bir eğitim rehberi olarak uygulanıyor.

Montessori Eğitim Çocuk Eğitim Metodu

  1. Çocuk istemediği takdirde kesinlikle onunla fiziksel temas kurmayın.

  2. Herhangi bir hastalığı, özrü olan çocukların bu yönleri hakkında hiç kimse ile konuşmayın. Bu çocuğun kişilik haklarını zedeleyen bir davranıştır.

  3. Daima hedef noktanız çocukta yer alan iyiliği geliştirmek olsun.

  4. Bulunduğu çevre çocuk için çok önemlidir. Bu çevrede çocuğa uygun koşullar sağlayın. Çocuğun çevresi ile olumlu ilişkide bulunmasına destek olun. Kullanması gereken malzemelerin ,kullanım şeklini ona gösterin. İşi bittiği zaman malzemelerini nasıl ve nereye koyabileceğini detaylı bir şekilde anlatın.

  5. Taleplerini dinlemek için daima zamanınız ve istediğiniz olsun.

  6. Eğer kullandıkları malzemeleri kendisi ya da çevresi için zarar verecek şekilde kullanıyorsa vakit kaybetmeden engelleyin. Bunun dışındaki durumlarda yanlışlar yapmalarına ve bunları düzeltmelerine sabırla karşılık verin.

  7. Çocuklara hiçbir şeyi zorla yaptırmayın. Çalışmaları arasında mola verdiklerinde ya da diğerlerini izlemeye başladığında müdahale etmeyin. Bu ara verme dönemlerine saygı gösterin.

  8. Eğer çeşitli çalışmalar için hevesli iseler, onlara rehberlik edin.

  9. Çocukların yapması gereken çalışmalarda onları heveslendirici olun. Sevgi ile yaklaşın, yumuşak sözcüklerle konuşun. Önceden yapmayı kabul etmediği bir çalışma konusunda bu sergilediğiniz yaklaşım nedeniyle fikrini değiştirebilir.

  10. Çocuklar duyguları çok iyi hissederler. Çocuklar iletişiminiz sırasında her zaman en iyi duygularınızı ön plana çıkarın. Çocuklar size değil geleceğe aittirler, iyi bir gelecek istiyorsanız elimizdekinin en iyisini onlara ayırın.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir