Kış zamanı demek, elbette ki mutfakta dizi dizi turşu kavanozları olması demektir. Güzel ve lezzetli turşular kurabilmek herkesin harcı değil. Ama bunu bir kez başarınca da, sofrada sergilemenin keyfine sınır yok!

Hele hele, ‘’Senin turşuların bir başka lafı yok mu…?’’

Peki, lezzetli turşu nasıl kurulur? Bu yazımızda sizler için lezzetli turşu kurmanın ipuçlarını araştırdık ve paylaşıyoruz…

Kışlık Lezzetli Turşular Kurmanın İpuçları

Gıda alanında her ne yapacaksınız yapın birinci altın kural kaliteli ham madde kullanılarak , kaliteli ürün elde edilir. Bunu hep aklınızda tutun.

Turşu yapmak için kullanılacak malzemeler, yani sebze ve meyveler taze olmalıdır. Kabuklarının pörsümüş ya da zedelenmiş olmamasına özen gösterin

Turşu için büyük taneleri olan kaya tuzunu tercih etmenizi öneririz.

Turşu hazırlığında en önemli ve dikkat edilmesi gereken nokta tuz miktarının tam olarak ayarlanmasıdır. Gereğinden çok tuzlu olursa, turşunun lezzeti bozulur. Tuz miktarı olması gerekenden az olduğunda da, mikroplar gelişmek için uygun ortam bulurlar ve turşunun kıvamı gevşek olur.

Kitaplarda yazan genel bilgiye göre turşu için kullanılacak salamura suyu % 4-5 oranında tuz içermelidir. Fakat taze sebzelerin tuzun bir kısmını emeceğini de hesaba katarak, ortalama% 8’lik bir tuzlu su karışımı hazırlamak daha uygundur. Yani 1 litre suya yaklaşık 80 gram tuz konulması ideal ölçüdür diyebiliriz.

Turşu için kullanılacak suyun kalitesi de çok önemlidir. İçme suyu kalitesinde su kullanılması gerekir. Su, İçindeki mikroplardan arındırılmak için önce kaynatılmalı daha sonra soğutularak turşuya ilave edilmelidir.

Mikrobiyolojik bozulmayı önlemek için, kullanılacak sebze ve meyveler bolca yıkanır. İyi yıkanmayan sebze, meyvelerde mikroplar kalır. Bu da turşunun bozulmasına sebep olur.

 

Gıda hazırlamada, hep aklınızda olması gereken bir başka kural da daima cam kavanoz tercih etmenizdir. Cam, gıda alanında kullanılan birinci sınıf ambalaj malzemesi olarak geçer.

Turşuluk malzemeleri yerleştirmeden önce, kullanılacak kabın dibine bir avuç kadar nohut bırakın. Böylece turşu hem daha çabuk olgunlaşır, hem de kıvamlı olur.

Daha sonra üzüm sirkesi ilave edin. Bunun ölçüsü de yaklaşık %10 gibi olabilir. Yani 5 litre tuzlu suya yarım litre (500 ml., 1 şişe) üzüm sirkesi yeterlidir.

Fermantasyonu hızlandırmak amacıyla 5 litre suya 1 çay bardağı veya daha az toz şeker ilave edilir.

Tercihinize göre yine 5 lt. salamura suyuna 1.5-2 baş sarımsak eklemek yeterli olacaktır. Sarımsakları soyduktan sonra, bütün halde ekleyiniz.

Sebze ya da meyveleri aralarında fazla hava kalmayacak şekilde, sıkı sıkı bastırarak kavanoza yerleştirin. Hazırladığınız sarımsakları sebze/meyvelerin aralarına yerleştirin. Estetik açıdan daha hoş bir görünüm yakalarsınız.

En son olarak, hazırladığınız salamura suyunu turşunu üzerine ilave edin. Kavanozun kapağını kapatmadan önce yaklaşık 6-8 saat kadar bekleyin. Böylece sebze ve/veya meyveler tuzlu suyu iyice emerek ağırlaşır ve dibe çökerler. Sebzelerin arasındaki hava miktarı azalacağı için, kavanozdaki suyun seviyesi de alçalır. Bu nedenle, kavanozların kapağını kapatmadan önce bir miktar daha tuzlu su ilave etmeniz gerekir.

Defne yaprağı veya tane halinde karabiberleri eklemek, turşu aromasında hoş bir koku oluşumunu sağlar.

Turşu kavanozunun kapağını kapatmadan önce en üst kısıma maydanoz, yeşil asma yaprağı veya kereviz yaprağı koyun. Böylece kavanozun içine hava girmesini engellersiniz. Ayrıca bu sebzeler turşunuza hoş bir lezzet de verecektir.

Turşunuzun kapağını, hava almayacak şekilde sıkı sıkıya kapatın. Kavanozları soğuğa yakın serinlikte ve karanlık bir ortamda bekletin. Kavanozları her gün kuvvetlice çalkalayın.

1-2 Hafta sonra kavanozu açtığınızda, benzersiz lezzetiyle turşunuz hazırdır.

Turşuyu kavanozdan çıkarırken, geride kalan turşulara mikrop bulaşmaması için çıplak elinizi kullanmayın. Maşa ile veya eldivenle tutarak kavanozdan çıkarın.

Turşunuzu hazırladıktan sonra serin bir ortamda yada tüketinceye kadar, buzdolabında ağzı kapalı olarak muhafaza edin.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir