evliliğin amacı nedir

Evlilikte hedef nedir?

Hedefiniz veya ulaşacağınız belirli bir sonuç yok mu?

Sizin ve eşinizin ihtiyaçlarının neler olduğunu, bunu en iyi şekilde nasıl yerine getireceğinizi bilmiyor musunuz?

O zaman evliliğinizde başarılı olup olmadığınızı, nasıl bilebilirsiniz?

Evliliğinizin amaçlarını yanlış anlamak sizi hayal kırıklığına uğramış ve yalnız hissettirir.  Hatta öfke içinde  kalmanıza sebep olur. Öfkeden bahsetmişken geçen gün sosyal medyada rastladığımız bir alıntıyı sizinle paylaşmak istiyoruz. Bu sözler bizi çok üzdü. ‘’Seni mutlu eden biriyle olmayı hak ediyorsun. Hayatını zorlaştırmayan biri, seni incitmeyecek biri’’

İşte bu yaklaşım çok yanlış. Bu bir sosyal medya yöneticisi tarafından hazırlanan ve bazı  ‘’beğeniler’’e  ihtiyaç duyan,  çırpınma mesajından başka bir şey değil… İlişkileri mahvedebilir. Çünkü insanların tavsiye alacağı, ciddi bir tavır sergiliyor.

Hedef Bitmeyen Mutluluk Mudur? Doğrusu Kulağa Oldukça Sıkıcı Geliyor

O zaman dürüst bir soru daha soralım; ilişki başarısı, sürekli değişmeyen bir mutluluk ve güvenlik duygusu mudur?

Hepimizin bildiği ‘’ O günden sonra hep mutlu yaşadılar…’’ kalıbı hala gerçek hayat ortamına dönüşmedi mi? Çocuklar büyümedi mi?

Evlilik anlaşmasını imzaladığınızda, eşinize ait ayrıntıların size sonsuz bir mutluluk kaynağı sağladığını sanmıyoruz. Yanlış anlaşılmasın, mutlu olmak elbette harika bir duygudur. Yaşamın her alanında, özellikle de ikili ilişkilerde gereklidir. Ama aynı zamanda mutluluk, öğlen yediğiniz yemeğe, iş arkadaşınızın huzursuz edici alışkanlıklarına, politikada neler olup bittiğine, futbol takımının kazanıp kaybedeceğine veya kimin hayatını kaybettiğine bağlı olarak değişen akıcı bir duygudur.

Mutluluk, kalıcı, kararlı bir aşk inşa etmek için güçlü ve istikrarlı bir temel değildir. Mutluluk dengesiz ve geçici bir durumdur. Sürekli bir akımdır ve zaman içinde biz değiştikçe, mutluluğu elde ettiğimiz yollar da değişir.

Dürüst olmak gerekirse, sürdürülebilir ve değişmez mutluluk, ilişkiniz için seçebileceğiniz etkili bir hedef değildir. Mutluluk da, tıpkı diğer duygular gibi gelir geçer.

Evliliğin ana hedefi mutluluk değildir. Evliliğin ana hedefi büyüme ve gelişmedir.

 Gerçekten başarılı bir çift olmanın yolu, harekete geçmek ve hayat alanınızı genişletmektir. Sosyal Psikolog Eli Finkel  ‘’Herkes ya da Evlilik Yok ‘’ adlı kitabında, günümüz dünyasında çiftlerin birbirlerinden nasıl bir ilişki beklediğini tartışıyor. Finkel’e göre ‘’Günümüz dünyasında eşlerin kendilerini keşfetmelerini teşvik edecek yeni bir evlilik türü ortaya çıkıyor. Eşler benlik saygısı ve daha önce hiç yaşanmadığı kadar yoğun kişisel gelişim istiyorlar. ‘’

Büyüme merkezli bir evliliğe sahip olma fikrini seviyoruz. Bu bizim başarabileceğimiz bir şey. Büyümek ve gelişmek tatmin edici hissettiriyor. Bu somut bir hedeftir.

Hedeflerle ilgili olarak ağırlık kaldırmayı düşünün, önce hafif ağırlıklarla başlarsınız. 3 yıl sonra hayal edemeyeceğiniz kadar yüklü bir ağırlığı kaldırırsınız. Burada önemli olan, düzenli olarak çalışmaya devam etmektir.

Evliliğinizi Uzun Vadede Nasıl Güçlü Tutabilirsiniz?

Aynı sistemi evliliğinize de uygulayın. Eşiniz huzursuz olduğunda kendinizi yatıştırın, derin nefes alın ve konuşmadan önce düşünün. Kendinizi incinmiş hissettiğiniz zamanki bakış açınızla, eşinizi anlamaya çalışın.

Aranızda çatışma olduğunda, eşinizi anlamaya çalışın ve ruhsal büyümeniz için bunu bir fırsat olarak kullanın.  Ancak bu o kadar da kolay bir çalışma değildir. Özellikle başlangıçta. Sınırlarınızı zorlarsınız.

Kapasiteniz bir insan olarak genişler. Bu acı verici gelişme ve büyüme, bazen eşinizin ve evliliğinizin sizi mutlu etmeyeceği anlamına gelir.

Dürüst olmak gerekirse evlilik bir meydan okumadır. Ve bu iyi bir şeydir. Çünkü evlilik sınırlarınızı açığa çıkarır. Zayıf yönlerinizi, kusurlarınızı ve güvenlik açıklarınızı gösterir. Evlilik ne kadar sabırsız olduğunuzu, sizin için önemli olmayan şeylere evet demekte ne kadar zorlandığınızı gösterir. Bu durumlarda eşinizle aranızda ciddi farklılıklarınız olduğunu acıklı bir şeklide anlamanızı sağlar. Bunalmış veya stresli hissedersiniz…

Evlilik hastalık, trajedi, mali sorunlar, iş kaybı, kilo değişiklikleri, çocuk büyütme ve diğer aile üyelerinin davranışları konusunda size meydan okur. Evliyseniz bunları yaşarken, bir başka insanı da duygusal olarak destekleyip, tatmin etmeniz gerekir.Çok yönlü bir performans sergilemeniz gerekir.

Bir şeylerle baş edip sağ kalmaya çalışırsınız. Sürekli mutlu olarak bunları yapamazsınız. Hayatın   herhangi bir anda önünüze attığı benzersiz zorluklarla, başa çıkma ve üstesinden gelme yeteneğinizi kullanarak sürekli gelişim yoluna girmelisiniz.

Bu sırada dinamik ve mükemmel hissetmeyeceksiniz, ama aslında gelişmeniz için gereken bu.

Dr. John Gottman bugünkü evliliklerde çiftlerin tartıştığını ama tartışmanın eşler arasında sonradan anlayışa yol açtığını belirtiyor.

Evliliğiniz boyunca rahatsız edici gerçeklerle karşılaşacaksınız seks, para, birlikte geçirilen zaman ebeveynlik ya da hepsi, işler her zaman istediğiniz gibi gitmeyecek.

Birisinin sizi büyümeye zorlaması, işler iyileşmeden önce sizin kendinizi daha kötü hissetmenize yol açabilir.

Siz ya da eşiniz kusurlarınızla yüzleşmeyi reddederseniz, işler ters gittiğinde sorumluluk almazsınız.

Ya savaşmalı, ya da mahkum olmayı kabul etmelisiniz. Zira evlilik de, bizatihi hayatın kendisi gibi sürekli bir mücadeledir.

Büyümek Rahatsız Edici Ve Zor Bir Deneyimdir

Çıkarlarınızı korumak ve onlara ulaşmak için kasıtlı olarak ortağınızı desteklersiniz.  Bu onun yanında durduğunuz, ona yardım ettiğiniz anlamına gelir. Bazen, bu nedenle zor gerçekler ve üzücü olaylar hakkında çatışmaya girdiğiniz anlamına da gelir.

Bu davranışınız ve pozitif büyümeye olan bağlığınız zayıflıklarınız, güvensizlikleriniz ve korkularınız hakkında size gerçekleri gösterir. Bunları aşmakta zorlanırsınız. Mutluluk, güven, bağlantı ve tutku   dönemlerine yol açan şey, tam  olarak burada kendinizi aşarken ortaya çıkar.

İstediğiniz ve sizi geliştirecek aşk bu. Yoksa daha azına razı mı kalıyorsunuz?

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Yorum yazarları
ahsen karatas Son yorum yazarları
  Abone ol  
Bildir
ahsen karatas
Üye

Bence evliliğin hedefi çiftlerin birbirleri için hayatı daha yaşanılabilir kılmasıdır. Ya da daha klişe bir söylemle hayatı paylaşmaktır. Zor zamanlarda destek olmak, birlikte eğlenmek, ortak ilgi alanlarına sahip olmak, ortak kararlar ile hareket etmek evlilikte gelinmesi gereken en önemli ve en zor aşamalar. Bu ve benzeri ortaklıklar sağlandıktan sonra ne yaşanırsa yaşansın o evlilikte çok büyük sıkıntılar yaşanmıyor. Her şey iki elden hallediliyor ve en sıkıntılı günler bile rahatlıkla hallediliyor. Bu yüzden evliliğin amacı anlatılan seviyeye ulaşmaktır bana göre.