Çeyiz Hazırlığı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

0
56
çeyiz hazırlığı

Kızların çeyiz hazırlığı yani çeyiz telaşı taa küçüklüklerinden başlar 🙂 ve evlenene kadar devam eder. Çünkü bizim kültürümüzde çeyiz listesi oldukça kabarıktır ve tamamlamak hiç de kolay değildir. Deyim yerinde ise iğneden ipliğe her şey alınır ve oldukça yüklü miktarda harcama yapılır. Ancak çoğu zaman bu çeyizlerden büyük çoğunluğu kullanılmaz. Bu yüzden boş yere para ve zaman harcamamak adına eskiden olduğu gibi ezbere çeyiz hazırlamak yerine gerçekten ihtiyaç olabilecek şeyleri almak gerekmektedir. Bu yüzden çeyiz hazırlığı yaparken nelere dikkat edilmeli çok iyi bilinmelidir. Bu sayede gerçekçi bir çeyiz listesi hazırlayabilirsiniz.

Çeyiz Hazırlığı Yaparken Dikkat Edilecek Şeyler

Günümüzdeki en yaygın kanaat eskiden beri her kızın çeyizinde yer alan örgü, dantel, tülbent gibi şeylerin artık gereksiz olduğudur. Bu aslında kısmen doğrudur. Her ne kadar geçmişteki gibi onlarca havlu, çeşit çeşit danteller ya da örgülere gerek olmasa da az da olsa her çeyizde bunlardan bulunmalıdır. Çünkü günümüzde damada ve ailesine bohça hazırlama geleneği hala devam etmektedir ve bu bohçalar için havlulara, patiklere, oyalı tülbentlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yüzden bahsi geçen çeyizlikleri tamamen göz ardı etmek yerine nispeten daha az sayıda yapmanız faydalı olacaktır. Hatta nişanlı iseniz ya da evleneceğiniz kişi belli ise onların kültürlerine ya da adetlerine göre hazırlık yapmak çok daha doğru olacaktır.

Çeyiz Hazırlığı Yapılırken Neler Alınmalı?

Şimdi gelelim çeyizde olması gereken diğer eşyalara. Aslında hemen hemen her yerde hazır bir çeyiz listesi bulmak mümkün. Ama çok da tecrübeli kişiler tarafından hazırlanmadığı çok belli. Çünkü gerçek hayatta işimize yaramayacak ve oldukça da pahalı olan pek çok ürün ile dolu. Bu yüzden evlenince çok kullanılmayan ve boş yere para verilen ürünlerden bahsetmek ve  de ekstra fazladan alınması gerekenleri söylemek size fayda sağlayacaktır.

Abiye Yatak Örtüsü Takımlarından Uzak Durun

Her ne kadar ilgi çekici ve gösterişli olsa da abiye, işlemeli, ipekli, süslü yatak örtüleri ya bir kere ya da iki  kere kullanılmaktadır. Bunların yerine günlük yatak örtüleri ya da pike takımları almaktadır. Hele bir de evlendikten sonra çalışacaksanız bu yatak örtüleri ile uğraşmaya fırsat bulmanız zor olacaktır. Bu yüzden oldukça pahalı olan bu ürünü almanız tavsiye edilmemektedir.

Kristal Su Takımlarına  Servet Ödemeyin

Hemen hemen her çeyiz setinde ola kristal su takımları da ne yazık ki evde atıl olarak duran eşyalar arasında yer alıyor. Bir hevesle alınan ve yalnızca bir ya da iki kez kullanılan bu takımı daha sonra depolamak ve saklamak da problem olabilmektedir. Bu yüzden nispeten daha kullanışlı bardak ve sürahi takımları almak hem kolaylık sağlayacak hem de sizi masraftan kurtaracaktır.

Çok Sık Kullanmayacağınız Küçük Ev Aletlerini Almayın

Küçük ev aletleri çoğu zaman yapacağımız işlerde bizim için kurtarıcı olmaktadır. Bu durum adı geçen eşyalara olan talebi arttırmakta ve çoğu zaman çok da işimizi görmeyecek olan ürünler piyasaya sürülmektedir. Bunlar bir heves ile alınmakta ancak çok da kullanılmamaktadır. Bunlar arasında ekmek yapma makinesi, yoğurt yapma makinesi ve bisküvi yapma makinesi gibi ürünler bulunmaktadır. Bu eşyaları almak yerine ayıracağınız bütçe ile daha başka ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Daha Fazla Tava Alın

Çeyiz listelerinde her ne kadar çok fazla üstünde durulmasa da emin olun en çok ihtiyaç duyacağınız şey farklı boy ve özelliklerdeki tavalardır. Çünkü hemen hemen yemek hazırlığında, kahvaltıda ve  hatta atıştırmalık hazırlarken bile tavaya ihtiyacınız olacaktır. Hele bir de çalışan bir kadın olacaksanız sürekli tava yıkamak istemiyorsanız çeşit çeşit almanız fayda sağlayacaktır.

Nevresim Takımlarının Dışında Tek Çarşaf Alın

Nevresim takımları kullanılırken yorgan kılıflarından ziyade çarşaflar daha hızlı kirlenmektedir. Bu yüzden yorgan kılıfını değiştirmeye ihtiyaç olmadan çarşaf değiştirmek gerekmektedir. Bu yüzden ekstra çarşaf almak faydalı olacaktır. Bu çarşafların nevresim takımları ile uyumlu olmasına da özen gösterebilirsiniz. Hatta lastikli çarşaf  almak kullanım kolaylığı açısından tercih edilebilir.

Ekstra Yastık Kılıfı Alın

Yastık kılıfları da tıpkı çarşaflar gibi sık sık kirlenmektedir. Bu yüzden tercih ettiğiniz nevresim takımlarının renklerine uygun olarak farklı yastık takımları almanızı tavsiye ederiz.

Kaliteli Bir Dikey Süpürge Alın

Büyük süpürgelerimiz her ne kadar kaliteli olsa da günlük kullanım için tercihen şarjlı dikey süpürgeler kurtarıcı olmaktadır. Çünkü en ufak bir kırıntı döküldüğünde o büyük süpürgeleri çıkarmak yerine dikey ve daha kullanışlı süpürgeler ile işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir