çaydanlık parlatmanın 3 püf noktası

Toplumuzda en çok sevilen ve tüketilen içecek çaydır. Bu nedenle de hepimizin evinde çaydanlık günde birkaç kez kullanılır. Eve ilk getirdiğimiz gün pırıl pırıl olan çaydanlıklar, kısa sürede tanınmaz hale gelebilir. Kararmalar, lekeler oluşur. Sanki çaydanlığımız bin yıllıkmış gibi görünebilir.

Çaydanlığımızı deterjanlarla ova ova temizleyebiliriz elbette, ama artık deterjanların sağlığa zararı çok iyi biliniyor. Mümkün olduğu kadar deterjanlardan uzak durmaya çalışıyoruz. Maviname ekibi olarak bugün size evde bulunan malzemelerle, doğal yolla çaydanlık temizlemenin püf noktalarını anlatacağız. Böylece siz de hiç yorulmadan, sağlıklı yollarla parlayan çaydanlık elde edeceksiniz.

 

Tuz Ve Sirke Kullanın

Sirke mutfağımızın joker elemanı olarak her yerde yardımımıza yetişiyor. Bir kabın içinde tuz ve sirkeyi güzelce karıştırın. Tuz, sirkenin içinde iyice erisin. Temiz bir bezi hazırladığınız temizleme suyuna batırın ve çaydanlığı güzelce ovun. Kısa sürede çaydanlığın ışıl ışıl parladığını göreceksiniz.

 

Parlayan çaydanlığı suyun altında güzelce durulayın ve kurumaya bırakın. Eğer çaydanlıkta lekeler varsa, karamış ya da matlaşmış  ise bu yöntemin çok iyi çalıştığını göreceksiniz.

Karbonat Ve Sirke Kullanın

Bir önceki paragrafta anlatıldığı gibi yine bir temizleme suyu hazırlayın. Bu kez kullanacağınız malzemeler sirke ve karbonat olsun. Çaydanlığın dış yüzeyini, karbonatlı sirke ile iyice ovalayın. Ovalama işleminden sonra da durulayın. Tıpkı bir önce anlattığımız paragrafta olduğu gibi yine çaydanlığın pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.

Eğer çaydanlık istediğiniz gibi temizlenmedi ise ve halen kararmış, lekelenmiş gibi ya da mat duruyorsa hazırladığınız karbonatlı suda çaydanlığı bir müddet bekletin. Daha sonra temiz bir bez ve su ile ovalayarak temizleyin.

Limon Kabuklarını Atmayın Çaydanlığı Parlatalım

Limonu kabuğu da, tıpkı sirke gibi mutfağımızda her derde deva olarak bulunuyor. Önce limonun kabuklarını küçük küçük parçalayalım. Bu parçacıklar ile çaydanlığı iyice ovun.

Temiz ve nemli bir bez ile çaydanlığı tekrar ovun. Çaydanlığı durulamadan önce bir müddet bekletin. En son olarak çaydanlığı temiz su ile durulayın.

İşlem bittiğinde çaydanlık, tıpkı ilk aldığınızda olduğu gibi ışıl ışıl olacaktır.

Limon Tuzu Kullanın

Eğer çaydanlığın içindeki lekelerden şikayetçi iseniz,,bu seferki uygulamamız yukarıdakilerden daha da kolay olacaktır. Bir miktar limon tuzunu çaydanlığın içine koyun. Çaydanlığı su ile doldurun. Limon tuzu ve suyu iyice kaynatın. Çaydanlıktaki limon suyu ve suyu döktüğünüzde, çaydanlığın içinin de pırıl pırıl parladığını göreceksiniz.

Önerilen: Mutfak Düzeni Sağlayacak Akılcı Fikirler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir