yaşlanmaya neden olan yiyecekler

Cildimizi daha genç tutmak için bazı yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor. İşte cildin erken yaşlanmasına neden olan yiyecekler.

Şekerlemeler

Cildin taze ve genç görünmesine yol açan iki protein vardır. Bunlar kolajen ve elastin’dir. Bu proteinlere müdahale eden her şey olumsuz etki yaratır. Şeker, bu iki proteinin en önemli düşmanıdır. Şeker sindirildikten sonra, glikoz reaksiyonunun son ürünleri ya da AGE olarak adlandırılan kalıntıları geride kalırlar. Zamanla AGE’ler kolajene bağlanır, kırışıklığa ve sarkmaya yol açar.

AGE oluşumunu kontrol altına almak, sağlıklı ve genç bir cildin anahtarıdır. Bu nedenle daha genç bir cilt için ilk adım şekeri kesmek…

Kömürleşmiş Et

Önünüze gelen tabaktaki kömürleşmiş et parçalarına bir bakın, bu nasıl sağlıklı olabilir? Kömürleşmiş etler, hidrokarbonların ön bileşenlerini içerirler. Bu bileşenler kolajeni parçalar. Mangalda et yemekten vazgeçemiyorsanız, üzerindeki kömürlerini çatalla kazıyıp ayırın.

Alkol

Açıkçası hiç kimse çok fazla içtikten sonra ertesi sabah güzel görünmez. Ama asıl önemli olan alkolün karaciğer üzerindeki zehirli etkileridir. Karaciğer düzgün çalıştığında toksinler vücudunuzdan rahatça dışarı atılır. Toksinler karaciğerde atılamayıp, birikirse cildinizde akne, solgunluk ve kırışıklar gibi çeşitli sorunlar oluşur.

İşlem Görmüş Karbonhidratlar

Daha önce  bahsettiğimiz gibi karbonhidratlar, sindirimden sonra saf şeker haline dönüşür. Bu nedenle AGE’ler güçlenir. Kolajen ve elastin bütünlüğüne olumsuz etkide bulunurlar.

Ama bütün karbonhidratları bırakmamalısınız. Tam tahıllar, meyve ve sebzeler diyetinizde kalmalıdır.

Burada uzak durulması tavsiye edilen karbonhidratlar beyaz ekmek, hamur işleri ve kahvaltılık tahıllardır. Bunları çok tükettiğinizde vücudunuz tam 15 yıl daha çabuk yaşlanıyor.

Beyaz Şarap

Şimdiye kadar bahsedilenler cildiniz ile ilgiliydi. Halbuki beyaz şarap, sizi farklı şekilde yaşlandırır. Öncelikle dişlerinize zarar verir. Alkol ağız içindeki kötü bakterileri uzaklaştıran, tükürüğü azaltır. Bu da dişlerde çürümeye yol açar. Beyaz şaraptaki asit miktarı çok fazla olduğu için dişlerde lekelenmelere yol açar.

Margarin

Çoğu kez tereyağı alternatifi olarak kullanılan margarin, cildinize zarar verir. Yapılan araştırmalarda düzenli margarin tüketen insanların cildinin daha çabuk kırıştığı bulunmuştur.

Aşırı Tuz İçeren Gıdalar

Yüksek miktarda sodyum içeren ürünler (hazır çorbalar, patates cipsleri, işlem görmüş etler) cildinizi kurutur. Vücuda alınan fazla tuz, tuzun nötralize edilmesine yardımcı olup, dışarı atılmasını sağlamak için hücrelerden çok fazla sıvı çeker. Böylece cildiniz sıvı eksikliğinden dolayı kurur. Kuruyan cilt kırışmaya eğilimlidir.

Limonata

Şekerlerin kolajeni tükettiğini ve asitli gıdaların diş çürümesine yol açtığı bilinen bir gerçektir. Bu asitli içecek, hem cildinizi hem de gülüşünüzü yaşlandırır.

Kahve

Uyanmak için bir fincan kahveye ihtiyacınız olduğunu düşünebilirsiniz. Ama bunu yerine, bir bardak suyu tercih etmenizi öneririz. Kafein cildi kurutarak, ince çizgi ve kırışıkların görünümünün vurgulanmasına yol açar. Ayrıca kahveye krema ve/veya şeker eklenmesi de kolajene zarar verir.

Aşırı Acılı Baharatlı Gıdalar

Rosacea (Gül Hastalığı) , cildin kuruması ve yanarak kızarması şeklinde kendini gösterir. Baharatlı yiyecekler gül hastalığı oluşumunu tetikler. Bu da ciltte kızarma ve kurumaya sebep olur.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir