boşanma nedenleri boşanan çifler
boşanma nedenleri

Günümüzde boşanan çiftleri sayısı hızla artmaktadır. Evliliğin ilk zamanlarında her şey çok normal giderken zaman içinde çiftler anlaşmazlıklara kapılarak boşanma raddesine gelirler. Psikoterapi ve Psikoterapistler Derneği’nin yaptığı bir araştırma sonucu, boşanmaların büyük bir çoğunluğunun ekonomik nedenlerden dolayı olmadığı anlaşılmıştır. Araştırmalar doğrultusunda anlaşılmıştır ki, çiftlerin ilişkilerindeki sorunlar ekonomik sorunlara göre daha zor çözüme ulaşmaktadır.

Ekonomik Nedenler Bir Boşanma Nedeni Değildir!

Artan boşanma sayısıyla birlikte aile terapistlerine başvuran çiftlerin sayısı da artış göstermektedir. Evlilik terapistlerine başvuruda bulunan çiftlerin katılımı ile bir anket düzenlenmiştir. Düzenlenen ankette, katılımcılara maddi ve manevi olarak iki farklı problem sunulmuştır. Çiftlere bu problemler üzerinden sorular sorulmuş ve sorulara verilen yanıtlara göre çiftlerin %35’inin ekonomik problemler nedeni ile boşanma raddesine geldiği, %65’inin ise partneri ile arasındaki iletişim sorunlarından dolayı boşanma kararı aldığı anlaşılmıştır.

Çiftler arasındaki iletişim sorunları genellikle partnerini sürekli olarak eleştirme, her sorunda karşı tarafı suçlama ve  kendini savunma, sürekli araya aşılamayan duvarlar örme, küçümseme, ilgisizlik, eleştirel dil ve agresiflik nedenli olduğu anlaşılmıştır.

Çiftlere Boşanma Kararı Aldıran Durumlar

Her evlilik güzel hayaller temelli kurulmaktadır. Çiftler zaman içerisinde birbirleri ile iletişim kuramaz hale gelebilir ve boşanma kararı alabilirler. Peki, çiftleri boşanmaya götüren durumlar nelerdir? Hangi davranış veya durumlar çiftleri karşı karşıya getirerek evliliği yürümez hale getirir? Evlilik uzmanları ve Psikoterapistler, tecrübelerine dayanarak evliliği boşanma aşamasına getiren 5 farklı durum olduğunu belirtmekte. Bunlar; küçümsemek, acımasızca eleştirmek, agresif ve savunmacı tavır almak, sürekli olarak sorunları görmezden gelmek ve sorumlulukları paylaşmamaktır. Bu durumların çözüme ulaşması halinde evliliklerin kurtarılabileceğini savunan uzmanlar, bu durumların evlilikleri boşanmaya götüren kıyamet alametleri olarak tanımladı.

1- Küçümsemek

Çiftler aynı ortamda bulundukları durumlarda, zaman zaman birbirleri ile dalga geçebilir ve onur kırıcı bir şekilde davranabilirler. Bunu yaparken de hiçbir sosyal ortam ayrımı gözetmez ve başkalarını önemsemezler. Partnerlerini başkaları ile kıyaslar ve onları takdir etmezler. Ayrıca, partneri konuşurken dinlemez, partneri için önemli olan durumları hafife alırlar. Tüm bu durumlar çiftlerin birbirlerini küçümsemesine ve aralarındaki iletişimin sarsılmasına neden olmaktadır.

2- Eleştirmek

Çiftler arasında en yaygın olan problem birbirini sürekli olarak eleştirmektir. Eleştirel tarafta olan kişi, partnerinin yaptığı en ufak bir hatayı bile alttan almaz, rahatsız olur be geçmişte yapılan hataları da yüzüne vurarak karşısındakini eleştirir. Bu durum çiftler arasındaki iletişim için oldukça tehlikelidir. Genellikle kırıcı sözler ile sonlanan bu diyalog evlilik hayatına büyük ölçüde zarar vermektedir. Bu sebeple, çiftler birbirlerini  sürekli olarak eleştirmekten kaçınmalı, eleştirilerini de yapıcı bir şekilde yapmalıdır. Yapıcı da olsa eleştirilerin sürekli olması, çiftler arasındaki iletişime zarar vermektedir. İletişim içerisindeki eleştirilerin sıklığının azaltılması ve eleştiri esnasında kullanılan kelimelerin özenle seçilmesine dikkat edilmelidir.

3- Savunmacı Davranışlar

Evlilik hayatı sürecinde çiftler ortak karar alırlar. Ancak, zaman zaman kişiler partnerleri adına da bazı kararlar almak durumunda olabilirler. Çoğu zaman alınan bireysel kararlar yanlış anlaşılmaları beraberinde getirir. Buna sebep olan taraf, durumu telafi etmek yerine kendisini agresif bir şekilde savunmaya çalışır. Bu gibi durumlarda kişilerin en çok tercih ettiği cümle “senin yüzünden oldu” cümlesidir. Yapılan suçlamanın ardından çiftler birbirleriyle “kim haklı, kim haksız” tartışmasına girerler. Maalesef bu tartışmanın sonu yoktur. Taraflar kendilerini haklı çıkaracak bir söz söyleme eğilimindedir. Sonuçta, her iki taraf da anlaşılmamış ve haksızlığa uğramış hisseder ve aralarındaki iletişim kopma noktasına gelir. Çiftler arasında gerçekleşen bu çatışmalardan kaçınılmalıdır.

4- Sorunları Görmezden Gelmek

Evlilik uzun bir maratondur. Bu sebeple, sorunları görmezden gelmek iyi bir yöntem değildir. Görmezden gelinen sorunlar birikerek ileride daha büyük tehditler oluşturabilir. Sorun çözme kabiliyeti olan, sorunlardan uzaklaşmak istemeyen ve sorunlardan kaçınmayan kişiler partnerleri ile aralarındaki iletişimi sorunsuz bir duruma getirip evliliklerini kolaylıkla kurtarabilirler.

5- Sorumlulukları Paylaşmamak

Evlilik, çiftlerin karşılıklı sorumluluk aldığı bir kurumdur. Aileye bir de çocukların katılması ile çiftlere düşen sorumluluk maddi manevi artmaktadır. Bu durumda bazı kişiler, sorumlulukların büyük bir kısmını partnerine yıkarak daha kolay bir hayatı tercih ederler. Ancak bu durum, hayatı kolaylaştırmadığı gibi aksine zorlaştırır. Fazla sorumluluk altında olan kişi sürekli olarak sorun çıkarma eğiliminde olacaktır. Bu gibi sorunları çözebilmek için çiftler, eşit sorumluluk almalı ve birbirlerine yardımcı olmalıdır.

Çiftlerin Evliliklerini Kurtarmak İçin Yapması Gerekenler

Deneyimli Psikoterapistler, çiftleri boşanmaya götüren davranışlar için yapılması gerekenleri araştırmış ve araştırma sonuçlarını kamuoyuyla paylaşmıştır. Kişilerin bu gibi konularda çok dikkatli ve bilinçli olmaları gerektiğinden bahsetmiştir. Sorun yaşayan çiftlerin kesinlikle profesyonel destek almaları gerektiğini belirten uzmanlar, durum geri dönülemez bir aşamaya gelmeden gerekli olan önemlerin alınması gerektiğini savunmuştur. Mutlu bir hayatın temelleri mutlu bir evlilikle atılmaktadır. Bu sebeple, evliliklerin sağlıklı olması kişilerin ve toplumun mutluluğu için oldukça önemlidir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir