bebek patiği nasıl yapılır

 

Bugün size kolay mı kolay bir bebek patiği örneği vermek istiyoruz.  Karpuz bebek patiği olarak bilinen bu modelin çok tutulmasının en temel nedeni iki şiş ile örülmesi ve bu sayede örgüye yeni başlayanlar tarafından bile yapılabiliyor olması. Şimdi gelelim bu kolay bebek patiğinin yapılışına.

Bebek Patiği Yapım Aşaması

Modelimizi bir- bir buçuk yaşa uygun olarak anlatacağım. Dilerseniz daha büyük ya da daha küçük yapabilmek için ilmek azaltabilir ya da artırabilirsiniz. Ben bu yaşa uygun olacak şekilde 27 ilmek ile başlayacağım. Kullanacağım ip ise normal bir örgü ipi. Siz de dilediğiniz ip ile başlayabilirsiniz. Patik ipi kullanmak zorunda değilsiniz.  Şişlerim ise üç numara normal şiş yani patik şişine ihtiyacımız yok. Kolay bebek patiği yapılışının diğer detayları şu şekilde:

Bebek Patiği Yapılışı bebek patiği örgü modelleri

  • 27 ilmek ile başladığımız patiğimizi yaklaşık olarak 27 sıra haruşa örmemiz gerekiyor. Burası karpuz bebek patiği modelimizin tek renk olan kısmını oluşturacak. Haruşayı ne şekilde biliyorsanız o şekilde örebilirsiniz. Başka bir deyişle önden de arkadan düz ya da her iki taraftan de ters örmeniz hiç önemli değildir.
  • 27 sırayı tamamladığınız zaman örgümüz tam bir kare şeklini alacaktır. Bu aşamada da kesme işlemi yapmamız gerekmektedir. 10 ilmek kesmemiz yeterlidir. Örgümüzün sonraki aşaması için 17 ilmek kullanmamız gerekmektedir.
  • Kesme işlemi bittikten sonra ikinci rengimize geçebiliriz. Tercih ettiğiniz rengi bağlayınız ve dört sıra önden düz arkadan ters örünüz. Dördüncü sırayı örünce örgünün ön tarafına gelmiş olmanız gerekiyor. Bu aşamada da diğer temel rengimize geçiyoruz.
  • Örgüye başladığımız bu renk ile iki sıra haruşa örüyoruz ve yine ön yüzde diğer rengimize geçiyoruz. İkinci rengimiz ile dört sıra önden düz arkadan ters örerek devam ediyoruz. Yani temel rengimiz ile iki sıra haruşa, diğer rengimiz ile dört sıra önden düz arkadan ters olarak devam ediyoruz.
  • Her iki rengimizden de yedişer şerit olması gerekiyor. Temel rengimiz ile ikinci rengimiz ile yedi şerit yaptıktan sonra örgüyü kesme aşamasına geçiyoruz ve böylece örme işlemimiz bitiyor.

Karpuz Bebek Patiği Dikim Aşaması

Şimdiki aşama ördüğümüz parçayı dikip patik haline getirmekte. Bunun için aşağıdaki aşamaları takip ediyoruz:

  • İlk olarak örgümüzün tersini çevirerek uzunlamasına birleştiriyoruz. Alt taraftaki 27 ilmeği ve üst taraftaki 17 ilmeği bir araya getirip dikiyoruz.
  • Patiği uzun kısmı topuğa gelecek şekilde katlıyoruz.
  • İki renkli olan kısmı birbirine teyellerek büzüyoruz ve sabitliyoruz. Daha sonra patiğimizin taban kısmını birleştiriyoruz. Bu aşamada da yine iki renkli bölümü teyellerek büzdürmemiz gerekiyor. Geriye kalan düz renkli kısmı da direk olarak dikiyoruz.
  • Son olarak dikişi biten patiğimizi düzüne çeviriyoruz ve ortasına ponpon dikerek bitiriyoruz. Sizde örgü örmeyi severlerdenseniz dilediğiniz ip ve renkte bu kolay karpuz model bebek patiği modelini yapabilirsiniz.
Bebek Patiği Modelleri 
örgü bebek patiği modelleri ve yapılışıkarpuz bebek patiğinasıl yapılırbebek patiği nasıl yapılır

 

11
Kimler Neler Demiş?

avatar
8 Yorum yazarları
Fatmaemineemelgülhanziyaretçi Son yorum yazarları
  Abone ol  
Bildir
Yeşim34
Ziyaretçi
Yeşim34

Mavi olan modele bayıldım kesin deneyeceğim

nesrinkrkmz
Ziyaretçi
nesrinkrkmz

çok güzel değiller mi 😇 örenin de yazıyı yazanların da eline sağlık. Ben çok ugrastirdigi için patik örmüyordum uzun zamandır ama bu patikler den kesin örecegim benim torunlara. Önüne de ponpon koyduk mu bizim kız ayağından çıkarmaz bir daha bunları 😄

Dilek
Ziyaretçi
Dilek

Güzelmiş çok kolay bir örnek bende örgü örmeyi severim. Heleki bebek patiği örmek çok zevkli 👍

Cemile
Üye

Annem oğluma örgü patik, kazak, tulum hatta pantolon bile yaptığında çok laf etmiştim hazırın suyu mu çıktı diye. Çok beğeniyorum ama küçücük bebeği kaşındırır alerji yapar falan diye düşünmüştüm. Şimdi hemen hemen bütün kaliteli bebek markalarının kreasyonunda örgü modeller var. Annem gördükçe bana gösteriyor, bak eskinin örgüleri moda oldu diye. Benim de bebeklik patiğim var annem yıllarca atmaya kıyamamış buradaki pembenin aynısı bende öreceğim bunlardan bir tane.

gönül.hrmn
Ziyaretçi
gönül.hrmn

Geçen bir batik örmeye başladım kolay yazıyor diye inanır mısınız 2 günde bitiremedim. Sabah gördüm bu yazıyı evdeki iplerden bir deneyim dedim. Başlamamla bitirmem bir oldu. Çok da güzel oldu. yeni ip alıp yeğenime öreceğim rengarenk. güzel ve yapımı basit modelleri bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz

aslı
Ziyaretçi
aslı

çok şekerler elinize sağlık

ziyaretçi
Ziyaretçi
ziyaretçi

bende kızıma örmeyi düşünüyordum bunu görmem iyi oldu 🙂

gülhan
Ziyaretçi
gülhan

ebruli iple olanıda güzel olur bu patiklerin.. bende iki şişle örülen patik örneği arıyordum inşallah benimkilerde böyle olur

emel
Ziyaretçi
emel

elinize sağlık güzel anlatmışsınız

emine
Ziyaretçi
emine

Örgünün modası geçmiyor gayette güzel duruyor benim annemde çok yapardı kızıma. hala saklıyorum yelek ve örgü kazakları hazır aldığım triko kazaklara değişmem kesinlikle

Fatma
Ziyaretçi
Fatma

Güzellermiş gerçekten çok ta kolay bir örnek örgü sanattır doğru söylemişsiniz elinize sağlık🙋‍♀️ selamlar sevgiler