bbebeğinizin diş çıkarma döneminde yapmanız gerekenler

Bebeğiniz bu ara daha mı hırçınlaştı? Normalden daha mı az uyuyor? Her şeyi çiğnemek mi istiyor?

Büyük ihtimalle bebeğiniz diş çıkarıyor.

Bu sadece bebek için değil, sizin için de zor bir dönemdir. Bebeğiniz ilk dişlerini üç ay kadar erken çıkarabilir. Ya da 1 yaşına kadar çıkarmayabilir. Bir seferde birden fazla diş de çıkabilir.

Bebeğinizin diş etlerine dikkat edin, kabarmışsa bebeğiniz diş çıkaracağı için acı çekiyordur. Gelen dişler düz değilse endişelenmeyin. Zamanla düzelecektir.

Diş çıkartma döneminden kolay çıkmanız için birkaç pratik öneriyi sizinle paylaşıyoruz.

Diş Çıkarma Oyuncakları

Pek çok diş çıkarma oyuncağı vardır. Bazılarında bebeğin diş etlerinin çiğnemesini sağlayan kauçuk parçalar ve etiketler vardır. Diğer parçalar, buzdolabında bir süre bırakıldıktan sonra üzerlerine ağrı kesici jel sürülerek bebeğe verilebilir.

Denenmiş bir başka yöntem ise soğutulmuş nemli bezin diş üzerine bastırılmasıdır.

Katı Yiyecekler

Bebeğiniz katı yiyecekler yiyorsa, soğuk elma püresi veya yoğurt yedirmek, biraz rahatlamasını sağlayabilir.

Basınç Uygulamak

Bazen temiz parmağınızı bebeğinizin dişlerine hafifçe sürebilirsiniz. Parmağınızın yaptığı basınç bebeğinizi biraz olsun acıdan kurtarıp, rahatlatabilir.

Bisküviler

Çiğnemeleri için bebeklere bir şeyler vermek iyi bir fikirdir. Sert, şekersiz diş çıkarma bisküvileri bu iş için çok uygundur. Bisküviyi verdikten sonra iyice çiğnediğinden emin olmak için, bebeğinizi takip etmeyi ihmal etmeyin

Diyetlerini Ayarlayın

Ağrıyı azaltmak için yanmayı azaltmak iyi bir yoldur. Bunun için ekmek ve pirinç gibi beyaz karbonhidratları azaltın, sebze ve meyveyi çoğaltın.

Stres

Stres iltihaplanmaya katkıda bulunur. Bebeğinizin stresli olup olmadığına bakın ve onu rahatlatmaya çalışın.Yeteri kadar dinlenmek ve sağlıklı beslenmek stresi azaltacaktır.

Bu doğal çözümler bebeğinizin diş çıkarma döneminde size yardımcı olabilir.

Herhangi bir tıbbi ürün denemeden doktorunuza danışmalısınız.

Bu çözümler için zaman ayırın ve en iyi olanı saptayın…

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir