Aşılama Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır? Kimlere Uygulanabilir?

0
58
aşılama yöntemiyle nasıl hamile kalınır

Çocuk sahibi olabilmek hemen hemen herkesin en büyük hayallerinden biridir. Ancak kimi zaman süreç beklenildiği gibi ilerlememekte ve gebe kalmada güçlük çekilebilmektedir. Bu aşamada kişiler doktora başvurmakta ve problemin nedenleri araştırılmaktadır. Kimi zaman erkekte ve kimi zaman da kadında çeşitli sıkıntılar olmak ile beraber uygulanmakta olan yardımcı üreme yöntemleri de aşılama tedavisi olmaktadır. Bu seçenek genel olarak denenen ilk yöntem olsa da, doktorları tarafından aşılama önerilen kişiler kimi zaman tedirginlik yaşamakta ve “aşılama nedir nasıl yapılır?” diye merak etmektedir. Bu sebepten aşılama tedavisi ve uygulanış şekli ile alakalı bilgi vermek faydalı olacaktır.

Aşılama Ne Zaman Yapılır?

Bu yardımcı üreme yönteminin ne zaman uygulanacağına dair karar vermek için ilk olarak çocuk sahibi olamamada sıkıntının kimde olduğunu belirlemek gerekir. Çünkü bu durum aşılama tedavisini tamamen değiştirmektedir.

Erkek İnfertilitesinde (Kısırlığında) Aşılama

Eğer gebe kalmakta güçlük yaşanmasının nedeni erkek infertilitesi ise ilk olarak bu konuda bir tedavi uygulanır. Bu tedavi sıkıntının nedenine göre ilaç ya da ameliyat olabilir. Kimi zaman erkekte sağlıklı sperm bulunmaması nedeni ile ameliyat yöntemi ile sperm elde edilmektedir. Bu ve benzeri yöntemlerle sıkıntı giderildikten sonra aşılama yapmak için kadının adetinin 13 ile 18. günü beklenir. Bu dönem kadının yumurtlama günleridir. Ultrason ile yumurta takip edilebilir. Böylece yumurtlama gününü doğru tespit etmek gerekir. Belirlenen bu günde ise aşılama işlemi gerçekleştirilir.

Kadın İnfertilitesinde (Kısırlığında) Aşılama

Yukarıda anlatılmakta olan süreçte kadının tamamen sağlıklı olduğu öngörülmüştür. Ancak kimi zaman kadınlarda sağlık problemleri yaşanmaktadır. Bu aşamada da aşılama tedavisinin uygulanma zamanı ve yöntemler farklılık göstermektedir.

Eğer kadında yumurtlama bozuklukları varsa yani Polikistik Over ya da Hipogonadatropik Hipogonadizm gibi sıkıntılara sahipse yapılması gereken yumurta geliştirmektir. Bunun için ise yumurta geliştirici ilaçlar kullanılmaktadır. Bunlar kimi zaman hap kimi zaman ise cilt altına yapılan iğneler olmaktadır. Kadın adetin üçüncü günü bu ilaçlara başlamakta ve düzenli olarak yumurtaların büyüyüp büyümediği ultrason yolu ile kontrol edilmektedir. Yumurtalar gerekli büyüklüğe yani 15 mm ile 21 mm arasına ulaştığı zaman çatlatma iğnesi yapılmaktadır. Bu iğne de cilt altına yapılmaktadır. Ancak kimi kadınlarda çatlatma iğnesine ihtiyaç duyulmaksızın kendiliğinden de çatlaması beklenmektedir. Bu karar tamamen doktorunuza aittir. Çatlatma iğnesinden ya da çatlamadan 36 saat sonra aşılama işlemi gerçekleştirilmektedir.

Aşılama Nasıl Yapılır?

Aşılama işleminin aşamaları ise aşağıda belirtildiği gibi ilerlemektedir;

  1. Yaklaşık olarak 36 saat sonra hastanede olmanız gerekmektedir. İlk olarak eşinizden sperm örneği alınacaktır ve bunlar yıkama ya da yüzdürme yöntemi ile en iyileri seçilecektir. Eğer problem eşinizde ise ve daha önceden spermler alındı ise buna gerek yoktur.
  2. Daha sonra sizi vajinal ultrason masasına benzeyen bir masaya alacaklardır. Aşılama işlemi bu masada gerçekleşmektedir.
  3. Doktorunuz ilk olarak aşılama yapılacak bölgeyi sterilize edecektir. Daha sonra eşinizden alınan spermler ile dolu olan katateri rahminize kadar ulaştıracak ve spermleri oraya zerk edecektir.
  4. Daha sonra masada ortalama on beş dakika yatmanız istenecektir. Bundan sonra kalkarak gündelik yaşantınıza devam edebilirsiniz.
Aşılama’dan Sonra Ne Olur?

İlk olarak bilmeniz gereken en önemli detay aşılamanın son derece ağrısız ve konforlu bir işle olduğudur. İşle yapıldıktan sonra sıkıntısız bir şekilde ayağa kalkabilir ve hayatınıza devam edebilirsiniz.

Aşılama yapıldıktan sonra seçilen en kaliteli spermler ile yumurtanın birleşmesi beklenir. Bu birleşme genel olarak aşılamanın yapıldığı gün gerçekleşir. Tüplerde yaşanan bu döllenme işleminden sonra yaklaşık olarak dört ya da beş gün içinde bebek rahme gelecek ve tutunacaktır. Ancak bunu anlamak için test yapmak ya da doktora gitmek için çok erkendir. Çünkü aşılamadan sonra hamile kaldığımızı anlamak için en az 14 gün beklemek gerekmektedir. Bu bekleme sürecinin sonunda eğer adet görmezseniz yüksek ihtimalle hamilesiniz demektir. Gebelik testi yapabilir ya da doktora gidebilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir