anksiyete ile başa çıkmanın yolları
anksiyete ile başa çıkmanın yolları

 

Anksiyete  yani diğer adıyla “Kaygı Bozukluğu” bireyin günlük yaşamını negatif yönde etkileyen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Psikolojik olduğu kadar fizyolojik semptomları da beraberinde getirir.

Anksiyete Rahatsızlığının Sebepleri

Anksiyete rahatsızlığı aslında hemen hemen her insanda belli durumlarda oluşabilen bir durumdur. Çok önemli bir iş görüşmesi ya da sınav öncesi, hayatın dönüm noktasını oluşturan düğün, ölüm, yas gibi olaylar esnasında kişi her tür belirtiyi hisseder ve zaman içerisinde çeşitli yöntemlerle ya da doğal süreçle atlatır. Hastalık olarak adlandırabileceğimiz nokta ise ortada hiçbir sebep yokken bu atakların görülüyor olmasıdır. Yani kişi hayatındaki her şey (iş, aile hayatı, parasal konular) yolunda giderken de bu hastalıkla yüz yüze gelebilir.

Uzmanlara göre anksiyete bozukluğunun altında tek bir sebep yatmayabilir. Genetik faktörler, kaygılı ebeveynler tarafından büyütülmek, negatifliğe odaklanmış bir psikoloji, bağırsak florasının bozuk olması varsayılan nedenleri arasındadır ama bunlardan bağımsız nedenler de mümkündür.

Anksiyete ayrıca diğer psikiyatrik rahatsızlıklarla da bağlantılıdır. Kesin olmamakla birlikte obsesif kompulsif bozukluk, depresyon, sosyal fobi, travma sonrası stres bozukluğu,  panik bozukluk gibi hastalıklarla birlikte görülebilir fakat bu rahatsızlıktaki kişiler ille de depresyonda olacaktır gibi bir kesinlik yoktur.

Anksiyete Belirtileri Nelerdir?

-Durduk yere – hatta uykudan uyandıracak ölçüde- gelen iç huzursuzluğu ve bununla beraber paniğe kapılmak.

-El, ayak uyuşması, karıncalanma

-Vücut ısısında ani değişiklikler. (ateş, üşüme)

-Bağırsak ve mide sistemlerinde rahatsızlık (sebepsiz ishal, kabızlık, gaz problemleri)

-Baş ağrısı, halsizlik.

-Mide bulantısı.

-İçinde bulunulan anı ve çevreyi algılayamama/ tanımama.

-Bulunulan ortamlardan kaçma isteğinin oluşması

-Kalp hızında artış ve kalp krizi geçirme korkusu.

-Terleme ve Titreme.

-Çok şiddetli korku

Anksiyete Tedavi Yöntemleri ve Öneriler

Her rahatsızlık gibi anksiyete bozukluğunun da çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Birey her ne kadar kendini çaresiz hissetse de profesyonel destek ve bireysel çaba ile sağlığını yeniden kazanabilir. Öncelikli olarak yapılması gerekenlerden biri bir psikoterapist ve psikiyatristten yardım almaktır. Hastalığın boyutu ileri seviyedeyse ilaç tedavisi önerilmektedir. İlaç tedavisi hastalığın semptomlarını hafifletmenizi sağlar ama kökten bir çözüm üretemez. Buna ek olarak sizin de benimsemeniz gereken belli başlı unsurlar vardır.

Hastalığınızı Kabul Etmek

Anksiyete bozukluğunun da tıpkı diğer hastalıklar gibi (şeker, kanser, şizofreni) bir “hastalık” olduğunu unutmayın. Kafama takmazsam geçecektir gibi bir düşünce hastalığı yönlendirenin siz olduğu düşüncesini oluşturacak ve siz engelleyemedikçe mutsuz edecektir. Her hastalıkta olduğu gibi mücadele etmek için önce kabul edip anlamanız gerekli.

Spor ve Yürüyüş

Vücudunuzun endorfin ve serotonin (mutluluk hormonu) salgılaması için spor ve yürüyüşten yararlanmalısınız. Tüm gün oturarak ve yatarak herhangi bir iyileşme oluşmasını beklemeyin. Günde yarım saat yapacağınız bir yürüyüş kendinizi daha iyi sağlamanızı sağlayacaktır.

Nefes Terapisi

Günde 15 dakika yapacağız nefes egzersizleri vücudunuza daha fazla oksijen taşımanızı ve sakinleşmenizi sağlayacak etkili yöntemlerden. Bunun için nefes terapisi kitaplarından ve meditasyondan yararlanmanız mümkün.

Kaçınma Davranışları Geliştirmemek

Kalabalıkların içerisinden kendi korunaklı alanınıza sığınmanız zaman içerisinde kendinizi sadece o ortam ile sınırlamanıza neden olacaktır. Kendinizi sosyal ortamlardan soyutlamanız yalnızlaşmanıza da yol açacağı için zamanla olumsuz sonuçlar olması kaçınılmaz. Kendinize nefes alma payı bırakarak her şeyi dengeleyin.

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir